دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/09
54 بازدید

نژاد بریتانی

نژاد بریتانی

بریتانی را به عنوان یک سگ شکارچی پرورش میدهند، سگ بریتانیایی پر انرژی، باهوش و همراه بسیار خوبی برای خانواده ها هستند همچنین عملکرد آنها در هنگام شکار نسبت به سایر سگها خیلی بهتر است.

عکس بریتانی

آمار حیاتی نژاد بریتانی | Brittany

دسته بندی نژاد: سگ های ورزشی

قد: بین ۴۴ تا ۵۲ سانتی متر

وزن: بین ۱۵ تا ۲۰ کیلو گرم

طول عمر: بین ۱۰ تا ۱۳ سال

عکس بریتانی

نکات برجسته نژاد بریتنی | Brittany

  • بریتانی ها سگ هایی پر انرژی هستند که به حداقل یک ساعت ورزش کردن در روز نیاز دارند و اگر این ورزش ها را انجام ندهند ممکن است عصبی و بد خلق شوند.
  • بریتانی بسیار باهوش است و به تحریک روانی و انجام دادن ورزش نیاز دارد که آموزش دادن به او راه بسیار خوبی برای این موضوع است.
  • این سگ ها در مقابل آموزش هایی که سرسخت به آنها یاد میدهید پاسخ خوبی نمیدهند به همین دلیل باید ملایم و سازگار اما قاطع به آنها آموزش دهید و اجازه ندهید که سگ افراد خانواده را وادار به انجام کارها بکنند.
  • آنها از بودن با مردم لذت می برند و هرگز دوست ندارند که مدت زمان طولانی تنها بمانند به همین دلیل اگر شما در خارج از خانه کار میکنید بهتر است یک جفت برای او در نظر بگیرید.
  • اگر چه آنها با کودکان مهربان هستند اما لازم است زمانی که با آنها هم بازی می شوند بر اعمالشان نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. برای خرید یک سگ سالم هرگز آن را از پرورش دهنده های غیر قانونی و یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید هم چنین باید سگی را انتخاب کنید که آزمایشات لازم در مورد عدم وجود بیماری های ژنتیکی روی سگ انجام شده باشد.

عکس بریتانی

وزن و ارتفاع نژاد بریتانی | Brittany

وزن در نرها: (۱۵-۲۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۱۵-۲۰) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۴۲-۵۰) سانتی متر، در ماده ها: (۴۲-۵۰) سانتی متر.

عکس بریتانی

مشکلات و سلامتی نژاد بریتانی | Brittany

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

اگر قصد خرید توله سگ دارید باید سگی را خریداری کنید که پرورش دهنده  آن، گواهی عدم سوء پیشینه سلامت هم برای پدر و هم مادر توله سگ به شما نشان دهند. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت به شما ثابت میکند که تمام آزمایشات لازم از نظر عدم وجود بیماری بر روی سگ انجام شده است.

  • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین سگ نژاد بریتانی شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ مبتلا به بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود در نتیجه باعث لنگیدن یک پا یا هر دو پای عقب سگ میشود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمی بینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او میشود. اگر شما قصد خرید توله سگ دارید باید مطمئن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری روی پدر و مادر توله ی سگتان انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن بر روی سطوح صاف و نرم میتواند در رشد سریع این بیماری تاثیر گذار باشد.
  • صرع: این بیماری گاهی اوقات ارثی میباشد. صرع میتواند باعث تشنج خفیف یا شدید، سقوط سگ، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و یا باعث یک رفتار غیر طبیعی در سگ شود و لازم است که در صورت بروز این موارد سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید. اگر شما مدیریت مناسبی روی سگ مبتلا به صرع داشته باشید می تواند زندگی سالم و کاملی داشته باشد. صرع قابل درمان نیست اما میتوان آن را با دارو کنترل کرد. اگر سگ شما دچار تشنج شد حتما او را برای تشخیص و درمان نزد دامپزشک ببرید.
  • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.

عکس بریتانی

تغذیه نژاد بریتانی | Brittany

توصیه می شود روزانه ۱.۵ تا ۲ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش رااندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

عکس بریتانی

آراستن نژاد بریتانی | Brittany

او دارای موهایی متراکم، صاف یا موجدار، فر و ابریشمی است که تمام بدن او را پوشانده است حتی شما میتوانید موی کمی در قسمتهای گوش و روی پاهای او ببینید. تمیز کردن پوست او از گرد و خاک باعث میشود که سگ دچار زخم نشود. آنها معمولا در رنگهای نارنجی، سفید و جگری و تماما سفید دیده میشوند، گاهی نیز پوست او الگویی از یک قزل است که مخلوطی از موهای رنگی و سفید است به عنوان مثال، قزل نارنجی تشکیل شده است از رنگ سفید با لکه های سیاه و سفید. برخی از آنها نیز به سه رنگ جگری  و سفید با لکه هایی نارنجی رنگ در قسمت های ابرو، پوزه، گونه ها، داخل گوش، زیر دم . پاها دیده میشوند. لازم است همیشه پوست او را تمیز نگه دارید برای این کار باید همیشه او را برس بزنید و با شامپوی خشک حمام دهید.

برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوی  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. در ناخن های پای سگ رگ های خونی زیادی وجود دارد اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید دچار خونریزی میشود و ممکن است دفعه ی بعد برای کوتاه کردن ناخن های سگ با شما همکاری نکند. نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. هنگام نظافت کردن سگ، او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و یا پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی که ممکن است در سگ رخ دهد جلوگیری کنید.

عکس بریتانی

میزان سازگاری نژاد بریتانی | Brittany با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

برای خانواده هایی که کودکان پر جنب و جوشی دارند بریتانی میتواند انتخاب مناسبی باشد اما به دلیل انرژی بالایی که دارد ممکن است برای کودکان خردسال خسته کننده باشد. شما باید به کودک خود چگونگی برخورد و لمس کردن سگ را آموزش دهید و همیشه زمانی که آنها همبازی میشوند بر روی آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند هم چنین هرگز به کدوک خود اجازه ندهید که زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا ببرد و یا به او نزدیک شود و مزاحم خواب او شود. سگ بریتانی هر چقدر هم که اهلی باشد باید زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید آنها هرگز دوست ندارند تنها رها شوند. بریتانی به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما ممکن است زمانی که با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک در یک محیط باز شروع به بازی کردن میکنند حالت تهاجمی داشته باشند. اگر سگ بریتنی به خوبی آموزش ببیند میتواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود.

عکس بریتانی

محل نگهداری نژاد بریتانی | Brittany

سگ های این نژاد برای زندگی در آپارتمان مناسب نیستند، آنها حداقل به یک حیاط کوچک برای انجام فعالیت ها و ورزش های روزانه شان نیاز دارند. هم چنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارند و اگر مدام در یک محیط بسته قرار بگیرند کلافه و غیر قابل کنترل می شوند.