دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/27
23 بازدید

نژاد کالی

نژاد کالی

سگ کالی نژاد سگ بومی اسکاتلندی است که عمدتا در مناطق کوهستانی زمینهای پست و شمال انگلستان، جایی که از او به عنوان سگ نگهداری مورد استفاده قرار می گرفت، تربیت شده است. او یک سگ حساس و هوشمند، شناخته شده برای وفاداری و با توانایی شگفت انگیز برای پیش بینی نیازهای صاحب خود است. او یک همراه و همدم خانواده بزرگ است و هنوز هم یک سگ گله داری است.
 

آمار حیاتی نژاد کالی |  Collie

دسته بندی نژاد: سگهای نگهداری
قد: ۵۵ تا ۶۶ سانتی متر
وزن: ۲۵ تا ۳۵ کیلوگرم
طول عمر: ۱۰ تا ۱۴ سال

سگ کالی

نکات برجسته نژاد کالی |  Collie

  • سگ نژاد کولی معمولا آرام است، مگر اینکه دلیلی برای پارس داشته باشد. با این حال، اگر او به تنهایی رها شود یا اگر خسته شود، بیش از حد پارس می کند.
  • بسیاری از کالی ها به داروهایی از جمله ایورمکتین و مواد خواب آور مورد استفاده در داروها حساسیت دارند.
  • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ را از یک صاحب غیر مسئول و یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.

سگ کالی

وزن و اندازه نژاد کالی |  Collie

وزن در نرها: (۲۵-۳۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۲۵-۳۵) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۶۰-۶۵) سانتی متر، در ماده ها: (۵۵-۶۰) سانتی متر.

مشکلات و سلامتی نژاد کولی |  Collie

کالی ها به طور کلی سالم هستند اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

  • درماتومیوزیت: این یک اختلال پوستی به ارث برده شده است که باعث مشکلات عضلانی است. مطالعات نشان می دهد که ۷۰ درصد کالی ها (هر دو نوع) می توانند حامل این بیماری باشند.
  • بینی کالی: این بیماری که همچنین به عنوان درماتیت بینی خورشیدی شناخته شده است، نوعی بیماری است که در آن بینی پوست پوست شده و ممکن است رنگ خود را از دست بدهد. اگر درمان نشود، می تواند دردناک شده یا به سرطان منجر شود. بینی کولی را با قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت محدود ، استفاده از کرم های ضد آفتاب یا خالکوبی با جوهر سیاه و سفید برای محافظت در برابر اشعه های مضر محافظت کنید.
  • ناهنجاری چشم کالی: این بیماری ارثی می تواند گاهی اوقات منجر به کوری شود. این وضعیت باعث تغییرات و ناهنجاری در چشم است. این تغییرات می تواند شامل هیپوپلازی، یک رشد غیر طبیعی از (قسمت داخلی کره چشم)؛ نقص در دیسک نوری؛ نازک شدن صلبیه (پوشش سفید بیرونی کره چشم)؛ و جداشدگی شبکیه شود. ناهنجاری چشم کالی معمولا در زمانی که سگ دو ساله است رخ می دهد. هیچ درمانی برای بیماری وجود ندارد.
  • پیشروی شبکیه آتروفی (PRA): این اختلال چشم دژنراتیو در نهایت موجب کوری یا از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم است. PRA چند سال قبل از اینکه سگ علایم کوری نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه، سگ ها می توانند حواس دیگر خود را در صورت نابینایی جبران کنند و یک سگ کور می تواند یک زندگی کامل و خوشحال داشته باشد. پس فقط او را عادت به حرکت در اطراف مبلمان ندهید. پرورش دهندگان معتبر سگ، او را سالانه به چشم پزشک برده و گواهی دامپزشکی که نشان دهد مبتلا به این بیماری نژادی نیست دریافت می کنند.
  • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد، اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نشان می دهد، اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، مطمئن شوید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده باشند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی دانست.
  • آلرژی: آلرژی یک بیماری شایع در سگ است. آلرژی به غذاهای خاصی شناسایی شده و حذف مواد غذایی خاص از رژیم غذایی سگ تا زمان پیدا کردن عامل محرک، راه درمانی خوبی است. آلرژی های تماسی نوعی بیماری است که توسط چیزی که سگ لمس می کند واکنش به وجود می آورد: مانند رختخواب، پودر کک، شامپو سگ یا دیگر مواد شیمیایی که می توان با شناسایی و از بین بردن علت آلرژی درمان شود. آلرژی استنشاقی توسط آلرژن های هوا مانند گرده، گرد و غبار و کپک ایجاد می شود. داروی مناسب برای آلرژی استنشاقی بستگی به شدت آلرژی دارد. عفونت گوش یک عارضه جانبی شایع آلرژی استنشاقی است.
  • حساسیت مواد: کالی ها به مواد مخدر به عنوان ایورمکتین موجود در داروهای کنترل بیهوشی و حشره کش ها واکنش نشان می دهند. قبل از دادن محصولات کنترل کک یا هر گونه دارو به کالی با دامپزشک خود مشورت کنید.

سگ کالی

تغذیه نژاد کولی |  Collie

توصیه می شود روزانه ۲ تا ۳ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

سگ کالی

آراستن نژاد کالی |  Collie

سگ کالی دارای دو نوع مو است: خشن (موهای بلند) و صاف (موهای کوتاه که موی بیرونی بلند و صاف و زیر لایه نرم و خزدار است. کولی صاف دارای پوشش موی بیرونی ضخیم کوتاه، متراکم و صاف است. در هر دو رقم مو به مقدار متوسط می ریزد.

کالی در چهار رنگ می آید سموری، سه رنگ (سیاه و سفید با خال های سفید و سایه قهوه ای مایل به زرد)، آبی نقره ای (آبی نقره ای و سیاه و سفید) و سفید (سفید غالب خالدار)

میزان نظافت لازم برای کولی بستگی به انواع آن دارد. به طور کلی، کولی سگی تمیز با بوی حداقل است. برس زدن کامل دو بار در هفته نیاز است. برس زدن یک بار در هفته برای کالی صاف کافی است.

استحمام در موارد مورد نیاز، معمولا هر شش تا هشت هفته لازم است.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

سگ کالی

میزان سازگاری نژاد کالی |  Collie با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

کالی بازیگوش برای بازی با کودکان شناخته شده است، حتی کسانی که او با آنها آشنا نشده است. او بسیار محافظ بچه ها در خانواده است.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، این سگ حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود.

سگ کالی

محل نگهداری نژاد کالی |  Collie

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.