دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/13
46 بازدید

نژاد پامرانیان

نژاد پامرانیان

پامرانیان از تبار نژاد های بزرگ سگ سورتمه آمده است و امروز او دارای تاریخچه ای طولانی و جالب است. اسم مستعار او سگ صورت روباهی است، سگ کوچکی که فکر می کند هر چیزی را می تواند انجام دهد، او جمع و جور، فعال، قادر به رقابت چابکی و اطاعت است و براحتی می تواند دوستی برای خانواده باشد.

 

آمار حیاتی نژاد پامرانیان | Pomeranian

دسته بندی نژاد: سگهای همراه

قد: ۱۸ تا ۳۰ سانتی متر

وزن: ۱.۵ تا ۳ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۶ سال

عکس پامرانیان

نکات برجسته نژاد پامرانین | Pomeranian

 • پامرانیان ها اغلب در مورد غریبه مشکوک هستند و ممکن است در مواجه با آنها بسیار پارس کنند.
 • پامرانیان ها ممکن است سخت خانگی و رام شوند. استفاده از جعبه آموزشی توصیه می شود.
 • گرما و رطوبت بالا برروی پامرانیان اثر می گذارد و ممکن است دچار گرمازدگی شده و آسیب ببیند. زمانی که بیرون از خانه است مراقب او باشید و اگر نشانه هایی از گرما زدگی در او دیدید فورا او را به داخل بیاورید. قطعا آنها سگهای خانگی هستند و نباید بیرون از خانه نگهداری شوند.
 • در حالیکه پامرانیان ها با بچه ها بسیار خوب هستند، اما بدلیل اندازه کوچکشان انتخاب مناسبی برای خانه هایی که بچه های خیلی کوچک یا بسیار فعال دارند نیستند. هرگز اجازه ندهید پامرانیان با بچه ای کوچکتان بدون هیچ نظارتی با هم بازی کنند.
 • بدلیل اندازه بسیار کوچکشان، پامرانیان ها ممکن است طعمه ای برای جغدها، عقاب ها، شاهین ها، شغالها و سایر حیوانات وحشی باشند. هرگز آنها را بدون مراقبت خارج از خانه رها نکنید و اگر پرندگان شکاری نزدیک محل زندگی شما وجود دارند بسیار زیاد از آنها مراقبت کنید.
 • از آنجائیکه سگ پامرانیان خرسی کوچک و جذاب هستند، هدفی برای سگ دزدها بحساب می آیند و این دلیل دیگری است تا بیشتر مراقب پامرانیان باشید، حتی در یک حیاط حصار کشی شده.
 • اگرچه آنها سگهای کوچکی هستند، اما پامرانیان این را درک نمی کند و رفتاری مانند سگهای بزرگ دارد. این تفکر ممکن است منجر به فاجعه شود، اگر که آنها تصمیم بگیرند به قلمرو سگی بزرگتر از خودشان دست درازی کنند یا اینکه بخواهند از جای بلندی بپرند.
 • زمانی که پامرانیان به سن بالا برسد ممکن است در پوشش زیبایش درچار طاسی تکه ای شود.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

عکس پامرانیان

وزن و اندازه نژاد پامرانیان | Pomeranian

وزن در نرها: (۱.۵-۶) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۱.۵-۶) کیلوگرم.

قد در نرها: (۱۸-۳۰) سانتی متر، قد در ماده ها: (۱۸-۳۰) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد پامرانین | Pomeranian

پامرانیان برون گرا سگی باهوش و با نشاط است. او عاشق این است که با افراد جدید روبرو شود و با سایر حیوانات هم میانه خوبی دارد، اگرچه گاهی اوقات فکر می کند که سگی بزرگتر است. اجازه ندهید که با سگهای بزرگتر از خودش وارد چالش شود، زیرا این باور غلطی برایش است که فکر می کند هم اندازه یا بزرگتر از سگ مقابل است. کنجکاو و هوشیاری پامرانیان ها از آنها سگهای ناظر خوبی می سازد، زیرا نسبت به هر چیز غیر معمولی پارس می کنند. به آنها یاد دهید که با فرمان شما پارس کردن را متوقف کنند.

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی میکنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند. ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

عکس پامرانیان

مشکلات و سلامتی نژاد پامرانین |Pomeranian   

پامرانیان ها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه پامرانیان ها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • آلرژی: برخی از پامرانیان ها ممکن است به انواع آلرژی اعم از آلرژی تماسی تا آلرژی غذایی مبتلا شوند. اگر متوجه شدید که پامرانیان تان پنجه ها یش را لیس می زند یا اینکه صورتش را زیاد می مالد ممکن است دچار آلرژی شده باشد و باید توسط دامپزشکی معاینه شود.
 • صرع: بعضی از پامرانیان ها دچار صرع و تشنج می شوند. اگر پامرانیان تشنج کرد باید توسط دامپزشک برای تعیین درمان مناسب معاینه شود.
 • مشکلات چشمی: پامرانیان ها مستعد ابتلا به انواع مشکلات چشمی شامل: آب مرواید، خشکی چشم (خشکی قرنیه و ملتحمه) و مشکلات پارگی مجرای اشک هستند. این مشکلات ممکن است در سگهای بالغ جوان دیده شود و اگر درمان نشود می تواند منجر به کوری شود. اگر متوجه هرگونه قرمزی، زخم و یا ریزش اشک بیش از حد شدید با دامپزشک تماس بگیرید.
 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری گاهی در پامرانیان ها رخ می دهد. عوامل زیادی مانند ژنتیک، عوامل محیطی و رژیم غذایی در این تغییر شکل مفصل ران دخیل هستند. پامرانیان آسیب دیده به راحتی قادر است زندگی خود را رهبری کند و برخلاف نژادهای بزرگ که اغلب به عمل جراحی نیاز پیدا میکنند او می تواند براحتی زندگی کند.
 • بیماری لگ پرتس: یک بیماری دیگراز بیماریهای مفصل ران است. این بیماری در نژادهای سگهای عروسکی زیاد دیده می شود. دراین بیماری ابتدا خون رسانی به سر استخوان ران (بزرگ استخوان پای عقب) کاهش می یابد و کم کم باعث مرگ استخوان و نهایتا تغیر شکل آن میشود. معمولا اولین نشانه های این بیماری در سن ۴ تا ۶ ماهگی توله سگ بروز می کند. نشانه های اولیه آن لنگیدی و آتروفی عضلات پا است. با یک عمل جراحی توسط دامپزشک واجد شرایط و قطع استخوان آسیب دیده این مشکل برطرف می شود. و معمولا سگ بدون درد به زندگی ادامه می دهد.
 • دررفتگی کشکک: این یک مشکل شایع در سگهای پامرانیان است. در رفتن به معنی از جا خارج شدن بخشی از استخوان یک مفصل است. اغلب در پای عقبی است که باعث درد میشود. این مشکل ممکن است فلج کننده باشد، اگرچه بسیاری از سگها با این وضعیت زندگی نسبتا عادی دارند.
 • نای فرورفته: این وضعیتی است که در نای ایجاد می شود و در آن نای هوا را به داخل ریه ها می برد. شایع ترین علامتهای آن خشکی و سرفه های سخت است که در بسیار از موارد آنرا با عنوان صدای غاز توصیف می کنند. از آنجائیکه او ممکن است توسط کشیدن گردن بند آسیب ببیند باید به پامرانیان یاد دهید که هنگام پیاده روی به آرامی کنار شما راه برود یا اینکه از یک قلاده بجای گردن بند استفاده کنید. این بیماری را می توان با دارو یا عمل جراحی درمان کرد.
 • مشکلات دندانی: پامرانیان ها مستعد ابتلا به مشکلات دندانی و لثه و از دست دادن دندان در سنین اولیه هستند. مراقبت مشکلات دندانی او باشید و برای انجام آزمایشان و معاینات منظم دندان او را به نزد دامپزشک ببرید.

عکس پامرانیان

مراقبت از نژاد پامرانیان | Pomeranian

پامرانیان ها در داخل خانه فعال هستند و انتخاب خوبی برای زندگی آپارتمانی و خانه هایی که حیاط محصور ندارند می باشند. آنها سطح فعالیت متوسطی دارند و از پیاده روی ها و بازیهای روزانه کوتاه مدت لذت می برند.

به خاطر داشته باشید که همیشه باید آنها را کنار خودت نگه دارید. آنها بسیار کوچکند و به گرما حساسند. پامرانیان ها عاشق بازی کردن هستند و براحتی ممکن است حوصله شان سر برود، بنابراین مطمئن شوید که همیشه اسباب بازی دورو برشان هست، زیرا آنقدر دور خودشان می چرخندتا چیزی برای بازی پیدا کنند. آنها مخصوصا از اسباب بازیهایی لذت می برند که وارد چالششان کند.

پامرانیان ها عاشق این هستند که چیزهای جدیدی یاد بگیرند و دوست دارند که در مرکز توجه باشند. بنابراین استفاده از ترفندهای آموزشی راه مناسبی برای پیوند با آنها است و باعث می شود تا نیازهای جسمی و ذهنی شان هم تامین شود. آنها دامنه توجه کوتاهی دارند بنابراین جلسات آموزشی را کوتاه و سرگرم کننده نگه دارید. هر زمانی که کار یا دستور شما را بدرستی انجام می دهد از ستایش و بازی برایش استفاده کنید.

 

تغذیه نژاد پامرانیان | Pomeranian

میزان توصیه شده روزانه: ۱/۴ تا ۱/۲ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم می شود.

مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

عکس پامرانیان

آراستن نژاد پامرانیان | Pomeranian

پوشش با شکوه پامرانیان ضخیم و به حالت ایستاده به سمت بیرون و دولایه است، که لایه زیرین نرم، ضخیم با موهای کرکی است و لایه بالایی با موهای بلند، راست و براق است که به سختی لمس می شوند. موهای اطراف گردن و سینه بلند است و بشکل حاشیه می باشد که باعث افزایش ظاهر غرورآفرین پامرانیان می شود. یکی دیگر از ویژگیهای برجسته این نژاد دم اوست. دم او با موهای صاف و فراوانی آراسته شده، که انگار با وزش باد به سمت پشت سگ برگشته است. جالب است زمانی که پامرانیان متولد می شود دمش به این شکل به نظر نمی رسد. ممکن است ماهها طول بکشد تا دم به این شکل برسد.

یکی دیگر از چیزهای عالی که در مورد این سگ این است که او در هر رنگ و طرحی که برای سگ تصورشود ممکن است دیده شود، شامل سیاه، سیاه با قهوه ای مایل به زرد، آبی، آبی با قهوه ای مایل به زرد، شکلاتی، شکلاتی با قهوه ای مایل به زرد، کرم، کرم سموری، نارنجی، نارنجی سموری، قرمز، قرمز سموری، سموری (موهای نوک سیاه روی پس زمینه نقره ای، طلایی، خاکستری، حنایی یا قهوه ای) راه راه (پایه ای به رنگ طلایی، قرمز، یا نارنجی با راه راه های سیاه) و سفید.

پامرانیان های سفید با تکه هایی از رنگهای دیگر را چند رنگی می نامند. آنها ریزش موی متوسطی دارند. نوع نر این نژاد موهای لایه زیرینش سالی یک بار می ریزد. ماده های بارور در فصل ریزش، بعد از زایمان و هرزمانی که دچاراسترس و اضطراب باشند در لایه زیرینشان ریزش مو دارند. برای جلوگیری از دیدن موهای آنها بر روی مبلمان و لباس حداقل هفته ای دو بار آنها را با یک برس سیمی یا شانه فلزی شانه بزنید. این کار باعث توزیع چربی طبیعی پوست و حفظ سلامت او می شود.

شما می توانید که هرزمانی که دوست دارید او را حمام کنید، روزانه یا ماهانه، تا زمانیکه از یک شامپو و نرم کننده ملایم استفاده می کنید. اگر او در فاصله بین حمام کردن بوی بدی بدهد کمی پودر روی بدنش بریزید و اجازه دهید چند دقیقه بنشیند سپس او را شانه بزنید.

دیگر نیازهای نظافتی او شامل بهداشت دندان و مراقبت از ناخنها است. پامرانیان ها مستعد ابتلا به بیمارهای دندانی هستند، پس این موضوعی است که شما باید در مورد بسیار مراقب باشید. بهترین ایده این است که دندانهای او را حداقل یکبار در هفته مسواک بزنید البته بهتر است که این کار را هر روز انجام دهید. ناخنهایش را بطور منظم تمیز کنید. اگر صدای کشیده شدن ناخنهایش را برروی زمین میشنوید آنها بیش از حد بلند شده اند، ناخنهایش را بطور منظم کوتاه کنید.

سگها در مورد پاهایشان حساس اند، به پنجه های آنها رسیدگی کنید. داخل دهان را بررسی کنید.

همانطور که اورا نظافت میکنید بدنش را از لحاظ زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب برروی پوست مورد بررسی قرار دهید. گوش، بینی، دهان وچشم را بررسی کنید، چشمها باید روشن باشند و هیچگونه قرمزی یا ترشحی نداشته باشند.

 

میزان سازگاری نژاد پامرانیان | Pomeranian با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

پامرانیان جسور و فعال عاشق بازی کردن است، اما آنها انتخاب مناسبی برای خانواده هایی هستند که بچه های بزرگتر دارند زیرا می دانند که چطور با دقت با آنها رفتار کنند و قابل اعتماد هستند. بسیاری از پرورش دهندگان از فروش توله سگهای این نژاد به خانواده هایی که بچه های کوچک دارند خودداری می کنند. درست است که او قوی است اما بدلیل اندازه کوچکش براحتی توسط بچه های کوچک آسیب می بیند.

همیشه به کودکانتان در مورد رویکرد و تعاملشان با سگها و نوازش کردنشان آموزش دهید و همواره به روابط بین آنها نظارت داشته باشید و هیچگاه آنها را با هم تنها نگذارید تا از گاز گرفتن و کشیدن دم و گوش از سوی هردویشان جلوگیری کرده باشید. به کودکان یاد دهید زمان غذا خوردن سگ به او نزدیک نشوند و دست به غذایش نزنند. مهم نیست که چقدر رفتار آنها دوستانه باشد هرگز سگ را با کودک تنها نگذارید.

پامرانیان ها میانه خوبی با گربه ها وحیوانات دیگر دارند، بخصوص اگر همراه آنها رشد کرده باشند. در مقابل سگهای بزرگتر از آنها حفاظت کنید. پامرانیان ها درک نمی کنند که بسیار کوچک هستند و بدون هیچ ترسی سگهای بزرگتر را به چالش می کشند.

عکس پامرانیان

محل نگهداری نژاد پامرانیان |Pomeranian 

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.