دسته بندی نژاد سگ ها
1397/12/25
44 بازدید

اسکاتیش دیرهاند

اسکاتیش دیرهاند

هدف اصلی از پرورش نژاد سگ اسکاتیش دیرهاند شکار گوزن های کوچک در اسکاتلند بود. امروزه، باید بگوییم که او از پیاده روی های طولانی، وعده های غذایی به طور منظم و یک مبل خوب برای خواب لذت می برد. 

 

آمار حیاتی نژاد اسکاتیش دیرهاند | Scottish Deerhound

دسته بندی نژاد: سگ تازی
قد: ۷۱ تا ۸۱ سانتی متر
وزن: ۳۸ تا ۵۵ کیلوگرم
طول عمر: ۸ تا ۱۱ سال 

اسکاتیش دیرهاند

نکات برجسته نژاد اسکاتیش دیرهاند | Scottish Deerhound

 •  اسکاتیش دیرهاندها نیاز به یک حیاط ایمن حصاردار برای محفوظ نگه داشتن آنها از تعقیب طعمه دارند.
 • همراهی اسکوتیش دیرهاند در خانه با حیوانات خانگی کوچکتر که می تواند به عنوان طعمه در نظر گرفته شوند، توصیه نمی شود. اگر آنها به درستی اجتماعی نشوند، آنها را در تعقیب و گریز حیوانات دیگر می بینید. این امر می تواند در حیوانات کوچکتر منجر به کشته شدن یا زخمی شدن گردد.
 •  اسکاتیش دیرهاند برای زندگی آپارتمانی توصیه نمی شود. اگر چه آنها سطح فعالیت نسبتا پایینی در داخل خانه دارند اما سگی بزرگ هستند و نیاز به مقدار زیادی فضا دارند. آنها نیاز به ورزش روزانه دارند.
 •  اسکاتیش دیرهاند باید همیشه بسته باشد تا به تعقیب حیوان در حال حرکت نپردازد.
 • اسکاتیش دیرهاند نژاد بسیار مهربانی است و به طور کلی همه او را در دیدار اول دوست دارند. او اگر با سگ های دیگر بزرگ شود می تواند همراه خوبی با آنها شود.
 • آموزش خانگی میتواند کمی بیشتر از سایر نژادها در اسکوتیش دیرهاند طول بکشد و باید در این کار صبور باشید.
 •  اسکاتیش دیرهاند در داخل نسبتا غیر فعال است اما نیاز به مقدار زیادی از ورزش روزانه برای حفظ بدن خود دارند. آنها را در آهسته دویدن و پیاده روی های طولانی همراهان خوبی هستند. بسیاری از مردم زمانی که توله سگ فعال اسکوتیشی دیرهاندشان به بزرگسال نیمکت نشین تبدیل می شود، تعجب می کنند.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.

اسکاتیش دیرهاند

وزن و اندازه نژاد اسکاتیش دیرهاند | Scottish Deerhound

وزن در نرها: (۴۳-۵۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۳۸-۴۸) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۷۵-۸۰) سانتی متر، در ماده ها: (۷۰) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد اسکاتیش دیرهاند | Scottish Deerhound

 اسکاتیش دیرهاند به طور کلی سالم است، اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری هاهستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند، امااگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • حساسیت بیهوشی: این نژاد بسیار حساس به بیهوشی می باشد. میزان بالاتر از حد متوسط مرگ آنها ​​زمانی که تحت بیهوشی هستند به دلیل نسبت چربی عضلانی بالا اتفاق می افتد. مطمئن باشید که دامپزشک شما به این حساسیت قبل از اجازه دادن به انجام عمل جراحی یا حتی دندان پزشکی آگاه است.
 • کاردیومیوپاتی متسع: کاردیومیوپاتی اتساعی زمانی رخ می دهد که عضله قلب بسیار نازک می شود و قادر به فعالیت معمولی نیست. از آنجا که قلب باید سخت تر کار کند، بزرگ میشود. سگ با این بیماری یک ریتم قلب غیر طبیعی را نشان دهد و علایم نارسایی قلبی، از جمله ضعف، از دست دادن اشتها، کاهش وزن، افسردگی، فروپاشی، اشکال در تنفس، سرفه نرم و شکم بزرگ دارد. هیچ درمانی وجود ندارد، اما رژیم غذایی و دارو می تواند برای مدتی کمک کننده باشد.
 • سیستینوری: این یک اختلال ژنتیکی است که توسط یک ناتوانی ناشی از جذب سیستین، یک اسید آمینه است. این نتایج در شکل گیری سنگ کلیه یا سنگ مثانه، که می توانند موجب انسداد دستگاه ادراری شوند، به ویژه در نرها رخ می دهد. آن را از طریق یک آزمایش نیتروپروساید ادراری می توان تشخیص داد. دارو، رژیم غذایی و جراحی تمام گزینه هایی است که ممکن است کمک کند. سگ با این نقص به ارث برده شده نباید پرورش داده شود.
 • استئوسارکوم : اغلب نژادهای بزرگ و غول پیکر، استئوسارکوم سرطان استخوان تهاجمی دارند. اولین نشانه استئوسارکوم لنگش در اندام است، اما سگ نیاز به اشعه ایکس برای تعیین علت دارد. استئوسارکوم شدید معمولا با قطع عضو در اندام و شیمی درمانی درمان می شود.
 • کمبود فاکتور VII: کمبود فاکتور VII باعث خونریزی بیش از حد و گاهی اوقات کشنده از زخم می شود. تست DNA برای شناسایی حامل کمبود فاکتور VII در دسترس است. این اختلال ژنتیکی در بدو تولد وجود دارد و تغییر نمی کند، بنابراین یک آزمون دقیق در هر سنی برای تمام عمر سگ کافی است.
 • اتساع معده و ولولوس (GDV) : همچنین به نام نفخ یا چرخش معده است. این یک بیماری تهدید کننده زندگی است که می تواند سگ پس از خوردن، به ویژه اگر به آنها یک وعده غذایی بزرگ در روز تغذیه داده شود یا به سرعت غذا خوردنشان، نوشیدن حجم زیادی آب بعد از غذا خوردن و ورزش با شور و نشاط رخ بدهد. برخی فکر می کنند که تغذیه غذاهای مطرح شده و نوع مواد غذایی همچنین ممکن است عامل نفخ باشد. GDV در میان سگ مسن تر شایع تر است، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. GDV اتساع معده با گاز یا هوا است و سپسیک اسپین (چرخش) رخ می دهد. سگ به خودی خود قادر به آروغ زدن یا استفراغ ناشی از تجمع هوا بیش از حد در معده نیست و بازگشت متوسط ​​خون به قلب صورت نمی گیرد. فشار خون پایین می آید و سگ به شوک می رود. بدون توجه فوری پزشکی، سگ می میرد. اگر شما به نفخ سگ خود یا اتساع شکم مظنون هستید، نشانه آن سرازیر شدن آب دهان بیش از حد و اغ زدن بدون تهوع است. ممکن است او بی قرار، افسرده، بی حال و ضعیف یا دچارسریع شدن ضربان قلب شود. این مهم است که سگ خود را به دامپزشک در اسرع وقت برسانید. برخی GDV ها نشانه ای ارثی دارد، بنابراین توصیه می شود که سگ دچار این وضعیت عقیم باشد.
 • آلرژی: آلرژی یک بیماری شایع در سگ است. آلرژی به غذاهای خاصی شناسایی شده و حذف مواد غذایی خاص از رژیم غذایی سگ تا زمان پیدا کردن عامل محرک، راه درمانی خوبی است. آلرژی های تماسی نوعی است که توسط چیزی که سگ لمس می کند واکنش به وجود می آورد: مانند رختخواب، پودر کک، شامپو سگ یا دیگر مواد شیمیایی. آنها می تواند با شناسایی و از بین بردن علت آلرژی درمان شوند. آلرژی استنشاقی توسط آلرژن های هوا مانند گرده، گرد و غبار و کپک ایجاد می شود. داروی مناسب برای آلرژی استنشاقی بستگی به شدت آلرژی دارد. عفونت گوش یک عارضه جانبی شایع آلرژی استنشاقی است.
 • کم کاری تیروئید: کم کاری تیروئید اختلال غده تیروئید است. تصور می شود عامل حالاتی از قبیل صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون، پوستی و دیگر بیماری های پوستی شود که با دارو و رژیم غذایی درمان می شود.

اسکاتیش دیرهاند

تغذیه نژاد اسکاتیش دیرهاند | Scottish Deerhound

توصیه می شود روزانه۳ تا ۴ فنجان غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید. 

 

آراستن نژاد اسکاتیش دیرهاند | Scottish Deerhound

موی اسکاتیش دیرهاند۷ تا ۱۰ سانتی متر طول، ضخیم و سفت، به منظور حفاظت سگ از زمین ناهموار در ارتفاعات اسکاتلند است. در مقابل، مو بر روی سر، شکم و پستان معمولا کاملا نرم است. آب و هوا بر بافت مو تاثیر می گذارد و در ایالات متحده دیرهاند معمولا ترکیبی از موی بلند و نازک و ابریشمی دارد.

دیرهاند به رنگ آبی تیره یا خاکستری است، اما استاندارد نژاد خاکستری تیره، راه راه، خاکستری روشن، حنایی قرمز، شنی قرمز یا زرد می آید.

ریزش موی اسکاتیش دیرهاندبه طور مداوم در طول سال انجام می شود. برس زدن مو با یک برس سیمی در هفته برای حذف موی مرده، تحریک گردش خون و توزیع روغن پوست طبیعی است. همیشه در جهت رشد مو برس بکشید.
حمام دیرهاند خود را در موارد نیاز برای رفع هر گونه بوی گرد و غبار، خاک انجام دهید. حمام به طور موقت موی او را نرم می کند اما بعد از چند روز دوباره به حالت اول برمی گردد.

نیازهای نظافت دیگر عبارتند از بهداشت دهان و دندان و مراقبت از ناخنمسواک زدن دندان سگها را حداقل د یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است. 

اسکاتیش دیرهاند

میزان سازگاری نژاد اسکاتیش دیرهاند | Scottish Deerhound  با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

دیرهاند می تواند همراه خوبی با کودکان باشند، اما برای آنها خانه هایی با کودکانی بزرگتر که درک چگونگی تعامل با سگ را بلدند، مناسب است.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، این سگ حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود. 

اسکاتیش دیرهاند

محل نگهداری نژاد اسکاتیش دیرهاند | Scottish Deerhound

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.