دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/28
35 بازدید

نژاد کیشاند

نژاد کیشاند

کیشاند یک نژاد بسیار قدیمی است، که در قرون ۱۷ و ۱۸ میلادی برروی کرجی ها و قایق هایی که روی کانالها و رودخانه های هلند مسافرت میکردند بعنوان همراه و دیده بان استفاده شده است. امروزه او تقریبا بطور انحصاری یک سگ همراه است. او عاشق مردم است؛ مایل به شرکت در تمام فعالیتهای خانوادگی است و با افرادی که با آنها زندگی میکند رشد خواهد کرد. او پرجنب و جوش، هوشمند و باهوش است– کیفیتهایی است که او بعنوان محبوب ترین سگ در هلند بدست آورده است.

 

آمار حیاتی نژاد کیشوند | Keeshond

دسته بندی نژاد: سگهای همراه

قد: ۴۱ تا ۵۳ سانتی متر

وزن: ۱۶ تا ۲۰ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

عکس کیشاند

نکات برجسته نژاد کیشاند | Keeshond

 • کیشاند هرگز تمایلی به پارس کردن برای هشدار به خانواده در مواجه به غریبه ها ندارد. تمایل او به پارس کردن میتواند نشان دهنده یک مشکل باشد، اگر برای مدت زمان طولانی تنها بماند و بی حوصله شود.
 • بهترین راه برای بدبخت کردن کیشاند این است که جدا از خانواده نگه داشته شود. او بعنوان همدم وهمراه پرورش داده شده است و زندگی خانوادگی بخشی از نیاز اوست. اگر نمی خواهید که سگتان در دورهمی های خانوادگی، موقع بازی کردن و تماشای فیلم همراه شما باشد باید نژاد مستقلی را در نظر بگیرید.
 • نگه داشتن پوشش کیشاند در شرایط خوب کار وحشتناک و دشواری نیست، اما یکبار یا دو بار در سال ریزش مو دارند. خوشبختانه، حمام مکرر زیاد ضروری نیست– کیشاند زیاد بو نمی دهد.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا فروشگاههایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

عکس کیشاند

وزن و اندازه نژاد کیشاند | Keeshond

وزن در نرها: (۲۰) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۱۶) کیلوگرم.

قد در نرها: (۴۶) سانتی متر، قد در ماده ها: (۴۳) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد کیشاند | Keeshond

کیشاند بیشتر بعنوان یک همراه پرورش داده شده است تا بعنوان یک دیده بان. او یک شکارچی نیست و میل ذاتی برای انجام کارهای خاص ندارد. او در درجه اول و بیشتر از همه، یک دوست فداکار است.

او همچنین هوشمند و بسیار تربیت شدنی است. او خیلی باهوش است، در حقیقت، می تواند کمی هم بازیگوش باشد. با این وجود، نژادی است که رفتار مناسب سگها را بخوبی یاد میگیرد و در زمینه اطاعت کردن عملکرد خوبی دارد.

یک کیشاند پرجنب و جوش، سگی هوشیار و پر از خصوصیات شخصیتی است. زمانی که هیجان زده یا خوشحال شود، دوست دارد که شادی اش را با هر کسی شریک شود، اغلب در محافل در حال چرخش است. شخصیت برون گرایی دارد، بعلاوه علاقه او به افراد بزرگسال و کودکان یکسان است و همه برای او عزیز هستند.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند و با افراد گوناگون صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

عکس کیشاند

مشکلات و سلامتی نژاد کیشاند | Keeshond

کیشاند عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه کیشاند ها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

 • بیماری آدیسون: یک مشکل شایع حاد ناشی از تولید نا کافی هورمون های غده آدرنالین است. بیشتر سگهای مبتلا دچار، بی اشتهایی، استفراغ و بی حال هستند. از آنجائیکه علائم آن مبهم است و ممکن با شرایط دیگر اشتباه گرفته شود، تشخیص آن زمانی آسان میشود که به مراحل پیشرفته تری رسیده باشد. نشانه بیشتر و شدیدتر زمانی رخ میدهد که سگ مضطرب میشود و یا زمانی که سطح پتاسیم بالا میرود و باعث تداخل در عملکرد قلب، شوک شدید ومرگ میشود. اگر به این بیماری مشکوک هستید، ممکن است دامپزشک آزمایشاتی را برای تشخیص این بیماری تجویز کند.
 • دیسپلازی ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران بصورت نامتناسب به مفصل ران چسبیده است. بعضی از سگها ممکن است دچار درد یا لنگیدن در یک یا هردو پای عقب خود شوند، اما برخی دیگر علائم ظاهری از ناراحتی را نشان نمی دهند. (غربالگری اشعه ایکس روش خاصی برای تشخیص این بیماری است.) در هر صورت ورم مفاصل میتواند با سن سگ توسعه پیدا کند. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، از پرورش دهنده بخواهید که آزمایشات مربوطه را برای نشان دادن اینکه پدرو مادر عاری از این مشکل بوده اند را انجام داده باشد.
 • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): یک مشکل از خانواده بیماریهای چشم است که شامل زوال تدریجی شبکیه چشم است. در اوایل بیماری، سگ بیمار دچار شب کوری میشود. با پیشرفت بیماری آنها در طول روز هم بینایی خود را از دست میدهند. بسیاری از سگهایی که افق دیده شان محدود میشود و یا کاملا از بین میرود، بخوبی خود را با شرایط سازگار می کنند.
 • دررفتگی کشکک: این یک مشکل شایع در سگهای کوچک است. در رفتن به معنی از جا خارج شدن بخشی از استخوان یک مفصل است. اغلب در پای عقبی است که باعث درد میشود. این مشکل ممکن است فلج کننده باشد، اگرچه بسیاری از سگها با این وضعیت زندگی نسبتا عادی دارند.
 • دیابت: اختلالی است که در آن بدن قادر به کنترل سطح قند خون نیست. سلولهای بدن برای سوزاندن انرژی نیاز به گلوکز (قند) دارند. انسولین کلیدی است که اجازه میدهد گلوکز به سلول برسد. بدون انسولین، گلوکز نمی تواند وارد سلول شود و سلول گرسنه میشود حتی اگر سطح بالایی از قند در گردش خون وجود داشته باشد. سگ مبتلا به دیابت برای جبران غذای بیشتری میخورد، اما دچار کاهش وزن میشود زیرا از مواد غذایی استفاده موثری نمیشود.علائم دیابت شامل ادرار بیش از حد و تشنگی، افزایش اشتها و کاهش وزن است. دیابت را میتوان با رژیم غذایی و انسولین کنترل کرد.
 • بیماری ون ویلبراند: این بیماری ممکن است هم در سگ و هم در انسان دیده شود. در این فرآیند طی کاهش فاکتور ون ویلبراند در خون، لختگی ایجاد میشود. سگهای مبتلا به این بیماری نشانه هایی مانند، خونریزی بینی، خونریزی لثه، خونریزی های طولانی مدت بعد از عمل جراحی یا خونریزی طولانی مدت بعد از زایمان را دارند. گاهی اوقات خون در مدفوع دیده میشود. این اختلال معمولا در سگهای بین ۳ تا ۵ ساله قابل تشخیص است. با این حال میتوان آن را با سوزاندن یا بخیه زدن محل آسیب دیده یا تزرق فاکتور ون ویلبراند به خون قبل از عمل جراحی یا حذف برخی از داروها کنترل کرد.
 • کم کاری تیروئید: اختلال در غده تیروئید است. تصور میشود که این مشکل مسئول بروز مشکلاتی مانند صرع، آلوپسیا (ریزش مو)، چاقی، بی حالی، هایپرپیگمنتیشن، پیودرما و دیگر بیماریهای پوستی باشد. این بیماری را میتوان با دارو و رژیم غذایی درمان کرد.
 • آب مروارید: کدورت در عدسی چشم است که باعث کوری میشود. سگ مبتلا دارای یک ظاهر ابری است. این یک بیماری وراثتی است که با بالا رفتن سن رخ میدهد. آب مروارید توسط عمل جراحی درمان میشود.
 • صرع: یک بیماری ارثی است که اغلب نه همیشه ممکن ارثی باشد. ممکن است باعث تشنج خفیف یا شدید شود و همراه با رفتارهای غیر معمول (مانند دویدن دیوانه وار یا حالت تعقیب کردن یا پنهان شدن) ویا حتی سقوط و افتادن، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و تشنج ترسناک باشد، اما پیش آگهی دراز مدت برای سگ مبتلا به صرع ایدیوپاتیک بسیار خوب است. مهم است که سگ را برای تشخیص و درمان مناسب نزد دامپزشک ببرید. (بخصوص که تشنج میتواند علل دیگری هم داشته باشد.)
 • آلرژی: آلرژیها بیماریهای شایعی در بین سگها هستند. سه نوع اصلی از آلرژی وجود دارد: آلرژی به مواد غذایی، که طی فرآیند حذف برخی از مواد غذایی از رژیم غذایی سگ درمان میشود. آلرژیهای تماسی، ناشی از واکنش به یک ماده یا چیزی که بدن سگ با آن در تماس است؛ مانند: ملافه، پودر کک، شامپو سگ و دیگر مواد شیمیایی که با از بین بردن علت بروز آلرژی این بیماری هم درمان میشود. آلرژی استنشاقی، که ناشی از استنشاق کردن ذرات داخل هوا مانند: گرده گیاهان، گرد و خاک و کپک می باشد. داروی مناسب برای آلرژی استنشاقی بستگی به شدت آلرژی دارد.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

عکس کیشاند

مراقبت از نژاد کیشاند | Keeshond

اولین بار برای زندگی روی قایق پرورش داده شده اند و بعد بعنوان سگ همراه، آنها یاد گرفته اند که چطور در یک فضا ی کوچک خوشحال باشند. او میتواند چه در یک آپارتمان، چه خانه ای با یک حیاط بزرگ و یا چه روی یک قایق به خوشی زندگی کند.

مهمتر از فضا برای کیشاند نیازش به زندگی خانوادگی است. از آنجائیکه او یک نژاد همدم است ضروری است که برخی از جنبه های زندگی صاحباش با او نیز به اشتراک گذاشته شود.

اگر که او بدون مراقبت ساعتها در حیاط رها شود و یا اینکه با افراد خانواده در تماس کمی باشد بی حوصله شده و شروع به پارس کردن میکند. او میتواند به یک پارس کننده مزاحم تبدیل شود. اگر نمی توانید برای کیفیت زندگی خانوادگی وقت کافی صرف کنید یا در خانه بصورت روزانه برنامه ریزی ندارید بهتر است نژاد دیگری را انتخاب کنید.

درحالیکه ورزش و فعالیت مزایای زیادی برای هر سگی دارد اما کیشاند نیاززیادی به آن ندارد. نژادی نیست که بطور کلی بعنوان مثال برای دویدنهای طولانی مدت در نظر گرفته شود. برای سلامتی خودتان و او یک برنامه ریزی روزانه برای پیاده روی تند داشته باشید.

کیشاند علاقه ای به آب و هوای گرم ندارد. در آب و هوای سرد خوشحالتر و راحتتر است. در روزهای گرم او را در داخل خانه در یک هوای مطبوع یا نزدیک به کولر نگه دارید. برخی از کیشاند ها از اینکه در استخر کودکان در آب خنک لم بدهند لذت میبرند.

عکس کیشاند

تغذیه نژاد کیشاند | Keeshond

میزان توصیه شده روزانه: ۱ تا ۲ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

عکس کیشاند

آراستن نژاد کیشاند | Keeshond

ظاهر کیشاند افسانه ای است، با یک پوشش دو لایه در بالا، یک پوشش پشمی در لایه زیرین و یک پوشش بیرونی بلندتر. یالشان در مردان پرپشت تر از زنان است. نیم تنه عقب و زیر رانها موی بلندتری دارد. دم او مانند این است که یک پر روی کلاه خانمی نشسته باشد.

رنگ او ترکیبی از کرم، سیاه و خاکستری است. نشانه گذاری روی صورتش منحصر بفرد است، مانند عینکی که با خطوط باریک سیاه رنگی از گوشه های خارجی چشم به سمت گوش کشیده شده است.

با کمال تعجب، حفاظت از پوشش کیشاند نسبتا آسان است. تا زمانی که شما او را حداقل دو بار در هفته شانه بزنید مشکل جدی پیش نخواهد آمد. او دو بار در سال دچار ریزش مو میشود. این دوره شدید ریزش مو میتواند تا سه هفته طول بکشد.

کیشاند سگ نسبتا تمیزی است. بوی بد آن ناچیز است. حمام کردن او هر سه ماه یکبار لازم است.

با توجه به پوشش سنگین این نژاد و عدم تحمل گرما ممکن است که فکر کنید او علاقه دارد که موهایش تراشیده شود. پوشش کیشاند مانند عایق عمل کرده و سرما را در خود نگه میدارد ومانع از آفتاب سوختگی میشود، پس این کار را نکنید.

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

گوش او را باید هرهفته از لحاظ قرمزی یا بوی بد که نشانه های عفونت هستند بررسی کنید. گوش را یک پنبه مرطوب ملایم با PH متعادل تمیز کنید. چیزی را به داخل کانال گوش فرو نکنید؛ فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

همانطور که اورا نظافت میکنید بدنش را از لحاظ زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب برروی پوست مورد بررسی قرار دهید. گوش، بینی، دهان وچشم را بررسی کنید، چشمها باید روشن باشند و هیچگونه قرمزی یا ترشحی نداشته باشند.

 

میزان سازگاری نژاد کیشاند | Keeshond با کودکان وحیوانات خانگی دیگر

کیشاند یک حیوان خانگی فوق العاده برای خانوادهایی است که فرزند دارند. او شوخ و همدمی خوب برای بچه ها در هر سنی است. تا زمانی که به خوبی اجتماعی شده و به خوبی آموزش دیده باشد میتواند با سگها و حیوانات خانگی دیگر به خوبی سازگاری داشته باشد.

بطوریکه گفته شد شما همیشه باید به کودکانتان در مورد تعاملاتشان با سگها و نحوه لمس کردن آنان آموزش دهید؛ شما باید همیشه برروی رفتار کودک و سگتان باهم نظارت داشته باشید تا از هرگونه آسیبی از سوی هر دو طرف جلوگیری کنید. شما باید به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ خواب است یا در حال غذا خوردن است از او دور بماند. مهم نیست چقدر دوستانه ،هرگز کودک را با سگ تنها نگذارید.

عکس کیشاند

محل نگهداری نژاد کیشاند | Keeshond

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است