دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/25
45 بازدید

نژاد شولویتزکوینتلی

نژاد شولویتزکوینتلی

نام این سگ شولویتزکوینتلی میباشد که بیشتر مردم به آن سگ مکزیکی بی مو یا Mexican Hairless Dog میگویند. این نژاد، که در کشور مکزیک به سگ بی مو نیز معروف است و جزو اولین سگ هایی است که در قاره آمریکای شمالی رویت شدند. این نژاد در مکزیک و آمریکای مرکزی در بین پزشکان محبوب هستند. پزشکان معتقدند وجود این سگ در کنار افراد مریض میتواند حرارت را از بدن بیماران از بین ببرد و آرامش را به آنها بدهد. امروزه نیز پزشکان معتقدند که نوازش این نژاد میتواند آرامش را افراد برگردانند.

 

آمار حیاتی نژاد شولویتزکوینتلی | Xoloitzcuintli

دسته بندی نژاد: سگ همدم

قد: ۴۶ تا ۵۸ سانتی متر

وزن:  ۵ تا ۲۵ کیلوگرم

طول عمر: ۱۴ تا ۲۰ سال

عکس شولویتزکوینتلی

نکات برجسته نژاد شولویتزکوینتلی | Mexican Hairless Dog

  • مکزیکن هیرلس داگ در سه سایز مختلف میباشد که میتوانید مناسب با خانه تان اندازه آن را انتخاب نمایید.

  • شولویتزکوینتلی نژاد بومی کشور مکزیک و آمریکای مرکزی میباشد و این نژاد به نام "مکزیکی بی مو" نیز شناخته شده است.

  • اگر چه این نژاد به عنوان سگ بی مو شناخته شده است اما گاهی با پوشش بدنی نیز دیده شده است.
  • سایز بزرگ این نژاد علاوه بر دوست و همدم خانواده، میتواند نگهبان خوبی برای انسان ها باشد.
  • کمتر از ۱۰۰۰ عدد شولویتزکوینتلی در ایالات متحده آمریکا و حدود ۳۰۰۰۰ عدد در سراسر جهان وجود دارد.
  • شولویتزکوینتلی انگیزه قوی به تعقیب طعمه داشته و میتواند به تعقیب حیوانات دیگر نیز بپردازد.

عکس شولویتزکوینتلی

وزن و اندازه نژاد وزن و اندازه نژاد شولویتزکوینتلی | Xoloitzcuintli

وزن در نرها: (۵-۲۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۵-۲۵) کیلوگرم.

شولویتزکوینتلی در سه اندازه وجود دارد:

  • کوچک: حداقل (۲۵-۳۵) سانتی متر.
  • مینیاتوری: بیش از (۳۵-۴۵) سانتی متر.
  • استاندارد: بیش از (۴۵-۵۵) سانتی متر.

عکس شولویتزکوینتلی

مشکلات و سلامتی نژاد شولویتزکوینتلی | Xoloitzcuintli

گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای سگ های زیر ۲ سال صادر نمی شود زیرا که علائم بیماری در سگ ها معمولا تا سگ به بلوغ نرسد، بروز نمی کند.

باید از شولویتزکوینتلی ها در برابر هوای گرم و هوای سرد محافظت کنید. شولویتزکوینتلی هایی که رنگ روشن دارند را هرگز به مدت طولانی در برابر خورشید قرار ندهید و حتما هنگام بردن آنها به بیرون، بدنشان را با کرم ضد آفتاب چرب کنید تا پوستش در برابر اشعه ی خورشید محافظ بماند و تا جایی که ممکن است از جاهایی که سایه است رد شوید. در آب و هوای برفی یا سرد و خشک نیز او را با کت یا ژاکت، گرم نگه دارید.

 

تغذیه نژاد شولویتزکوینتلی | Xoloitzcuintli

توصیه می شود روزانه ۵/۸ تا ۱.۷۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

عکس شولویتزکوینتلی

میزان سازگاری نژاد شولویتزکوینتلی | Xoloitzcuintli با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

لازم است که شما زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باید زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتوانند حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند.

عکس شولویتزکوینتلی

محل نگهداری نژاد شولویتزکوینتلی | Xoloitzcuintli

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.