دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/26
27 بازدید

نژاد فلت کوتد رتریور

نژاد فلت کوتد رتریور

سگ فلت کوتد رتریور در اصل بعنوان یک سگ شکاری دو منظوره یعنی هم برای شکار از آب و هم برای شکار از خشکی پرورش یافته است، امروزه او هنوز هم به انجام شکار مشهود است. او همچنین با سگهای دیگر در زمینه اطاعت و فرمانبرداری، پشتیبانی کردن و چابکی رقابت میکند. گزینه ایده آلی برای کسانی است که بدنبال یک نژاد فعال هستند.

 

آمار حیاتی نژاد فلت کوتد رتریور | Flat – Coated Retriever

دسته بندی نژاد: سگهای ورزشی

قد: ۵۶ تا ۶۱ سانتی متر

وزن: ۲۵ تا ۳۲ کیلوگرم

طول عمر: ۱۰ تا ۱۲ سال

سگ فلت کوتد رتریور

نکات برجسته نژاد فلت کوتد رتریور | Flat – Coated Retriever

 • مراقب پرورش دهندگانی باشید که این نژاد را به رنگ زرد هم آگهی میکنند. رتریورها تنها به رنگ سیاه وسفید یا جگری هستند.
 • رتریور یک سگ پر انرژی است که روزانه به ۹۰ دقیقه فعالیت نیاز دارد. او زمانی که به بلوغ جسمی برسد همراه بسیار عالی برای آهسته دویدن است.
 • رتریور با سرعت کمتری نسبت به سایر نژادها به بلوغ می رسد و شما این موقعیت را خواهید داشت که برای چندین سال توله سگی نه چندان بالغ را داشته باشید. این توله سگ می تواند تا مدتها هم زمان هردو حالت سرخوشی و سرخوردگی را با هم داشته باشد. اگر شما سگی را می خواهید که بیشتر بالغ باشد نه اینکه حالتهای یک توله سگ را داشته باشد، باید بدنبال نژاد دیگری بروید.
 • رتریورها از اینکه با انسانها در ارتباط باشند لذت می برند و حالت تهاجمی و مخربی پیدا میکنند اگر برای مدت زمان طولانی تنها بمانند. کمکهای روزانه و متداول انتظاراتی که از سگ دارید را برآورده میکند و باعث کاهش سطح استرس میشود.
 • فلت کوتد رتریور برای آپارتمان توصیه نمیشود.
 • آموزش برای این نژاد یک ضرورت است. آنها جویدن را دوست دارند.
 • از تکنیکهای تقویت کننده مثبت مانند ستایش، بازی و غذا دادن به عنوان جایزه و پاداش استفاده کنید. آموزشهایتان سرگرم کننده، جالب و مهربانانه باشد. رفتار و کلام خشونت آمیز ممکن است این سگ را به یک حیوان سرسخت و لجباز بدل کند.
 • اگر چه فلت کوتد رتریور سگ مهربانی است، اما برای خانه هایی که بچه های کوچک دارند یا بزرگترهایی ضعیف دارند انتخاب خوبی نیست. آنها از قدرت خود بی اطلاع هستند و ممکن است زمانی که با شادی و هیجان به سمت دیگران می پرند به آنها صدمه بزنند.
 • رتریورها با پارس کردن به شما هشدار میدهند، اما در هر حال سگ نگهبان و یا محافظ خوبی نیستند. پارس کردن برای آنها به احتمال زیاد نوعی استقبال از مزاحمان برای لیسیدن صورت و دستهایشان است نه برای ترساندن آنها.
 • رتریورها ممکن است مدفوع خود را بخورند. اگر نمی خواهید که این کار را انجام دهد و مدفوعش را بعنوان یک میان وعده بخورد، زمانی که صدای خارج شدن باد از معده اش را شنیدید به سرعت دست بکار شوید.
 • رتریور نسبت به سایر نژادها یک نژاد سالم است، اما دارای میزان بالایی از سرطانها هستند.
 • برای داشتن یک سگ سالم، هرگز از یک پرورش دهنده غیر مسئول یا فروشگاههای فروش حیوانات خانگی، توله سگ نخرید. بدنبال یک پرورش دهنده مطمئن باشید؛ کسی که آزمایشات مختلف مربوط به نژادهای سگ را از نظر مبتلا نبودن به بیماریهای ژنتیکی و سلامت مزاج انجام داده باشد.

سگ فلت کوتد رتریور

وزن و اندازه نژاد فلت کوتد رتریور | Flat – Coated Retriever

وزن در نرها: (۲۵-۳۲) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۲۵-۳۲) کیلوگرم.

قد در نرها: (۵۸-۶۲) سانتی متر، قد در ماده ها: (۵۶-۶۰) سانتی متر.

 

شخصیت نژاد فلت کوتد رتریور | Flat – Coated Retriever

اسم مستعار این نژاد از بابت چشم انداز زندگی شان که همیشه جوان هستند و کیفیتهای مطلوب بسیار زیادی دارند، پیتر پن است. او هوشمند، دوستانه، سازگار و شاد است. او همچنین بازیگوش و پر تکاپو با سطح انرژی نسبتا بالایی است. برای حفظ شیرینی و خلق و خوی آرامی که در این سنگ شناخته شده است، باید نیازهای ورزشی اش رعایت شوند.

این نژاد دیر بالغ هستند به این معنی که برای سالهای زیادی مثل توله سگها رفتار میکنند و دیر به بلوغ جسمی می رسند. او اصطلاحا لقمه ای از یک تکه ژامبون است به این معنی که همیشه شما را وادار به خنداندن میکند حتی زمانی که از شما نافرمانی میکند. رتریور حساس است و به خوبی به آموزشهای سخت پاسخ نمی دهد. او ممکن است به یک سگ لجباز و خیره تبدیل شود و تا زمانی که احساسات صدمه دیده اش تسکین نیابد، از دستورات و درخواستهای شما امتناع کند.

خوی و خصلت آنها تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماع است. توله سگهایی که خوی و خصلت خوبی دارند، کنجکاو و بازیگوش اند و در برخورد با مردم کمک حال آنها هستند. همیشه از اینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر که قابل دسترس است) خصلت و مزاج خوبی داشته باشد اطمینان حاصل کنید تا بتوانید با آن توله سگ احساس راحتی کنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد و بزرگ شد از لحاظ خوی و خصلت چه جور سگی خواهد بود.

مانند هرسگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، با افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات گوناگون زمانی که خیلی جوان هستند مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند. ثبت نام کردن او در کلاسهای مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارکهای شلوغ، فروشگاهها و مکانهایی که اجازه ورود سگ را میدهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارتهای اجتماعی او صیقل داده شود.

سگ فلت کوتد رتریور

مشکلات و سلامتی نژاد فلت کوتد رتریور | Flat – Coated Retriever

رتریورها عموما سگهای سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماریها هستند. ممکن است که همه انگلیش کوکرها همه این بیماریها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

 • دیسپلازی ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی شود. بعضی از سگهای مبتلا به این بیماری ممکن است در ناحیه لگن، یک پا یا هردو پای عقب دچار درد شوند؛ اما در عین حال ممکن است که شما متوجه هیچ گونه ناراحتی در یک سگ مبتلا به دیسپلازی ران نشوید. باتوجه به سن سگ ممکن است دچار ورم مفاصل شود. غربالگری اشعه X برای دیسپلازی ران توسط بنیاد ارتوپدی حیوانات یا برنامه بهبود ران دانشگاه پنسیلوانیا pennHIP انجام میشود. اگر شما در حال خرید توله سگ هستید حتما از پرورش دهنده آن سوال کنید که آیا آزمایشات مربوط به این بیماری برروی پدر و مادر آن سگ انجام شده است یا خیر و از عاری بودن هرگونه مشکلی مطمئن شوید. دیسپلازی ران یک بیماری وراثتی است اما ممکن است تحت عوامل محیطی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات وارده بر اثر پریدن و افتادن برروی سطوح نیز ایجاد شده باشد.
 • هیستیو سیتوز بدخیم: نوعی سرطان نادر ولی در عین حال در این نژاد رایج ترین سرطان است. در این سرطان سلولهای سفید خون در پوست دیده شده و بافتهای همبند در سراسر بدن سست میشوند. هیستیو سیتوز بدخیم با جراحی، شیمی درمانی ور پرتودرمانی قابل درمان است. اگرچه پیش بینی آن ضعیف است.
 • لیمفو سارکوما: یکی از شایع ترین سرطانها در سگها است که در بخش های مختلفی از بدن از جمله طحال، دستگاه گوارش، غدد لنفاوی، کبد و مغز استخوان ظاهر میشود. سرطان را میتوان با شیمی درمانی معالجه کرد.
 • همانگیو سارکوما: سرطانی است بدخیم که در پوشش رگهای خوبی و طحال بروز می کند. آنرا می توان با جراحی و شیمی درمانی درمان کرد، اما پیش بینی اش ضعیف است.
 • استئو سارکوم: بطور کلی بر روی نژادهای بزرگ و غول پیکر تاثیر می گذارد، استئو سارکوم سرطان تهاجمی استخوان است. اولین نشانه آن لنگیدن سگ است، اگر علت این لنگیدن سرطان باشد نیاز به اشعه ایکس است. استئوسارکوم شدید معمولا با قطع عضو و شیمی درمانی درمان میشود که در این حالت سگ میتواند ۹ ماه یا دو سال یا بیشتر زندگی کند. خوشبختانه سگها به خوبی می توانند خود را با زندگی بر روی سه پا وقف دهند و از عوارض شیمی درمانی درانسانها مانند تهوع و ریزش مو رنج نمی برند.
 • دررفتگی کشکک: در این وضعیت کشکک زانو از محل خود خارج شده و باعث لنگیدن میشود. سایش ناشی از این در رفتگی می تواند تبدیل به آرتروز شود که یک بیماری دژنراتیو مفصلی است. در رفتگی کشکک می تواند خفیف یا شدید باشد. در موارد شدید ممکن است سگ نیاز به حراجی پیدا کند.
 • ولولوس اتساع معده: همچنین بعنوان پیچ خوردگی معده و یا نفخ شناخته می شود. یک بیماری تهدید کننده برای زندگی است که بر روی سگهای بزرگ تاثیر می گذارد، به خصوص آنها ئیکه یک وعده غذایی حجیم در روز می خورند، سریع غذا می خورند، مقادیرزیادی آب را با سرعت می نوشند و یا بعد از غذا خوردن جست و خیز و فعالیت می کنند. زمانی که معده از گاز و هوا پر میشود نفخ صورت میگیرد و سپس پیچ می خورد. سگ قادر به آروغ زدن یا استفراغ کردن نیست و نمی تواند از شر هوای اضافی معده اش خلاص شود و مانع از رسیدن خون به قلب میشود. سگ دچار افت فشار خون وشوک میشود. بدون فوریتهای پزشکی سگ می میرد. اگر سگ شما یک شکم متسع دارد یا آب دهانش بیش از حد سرازیر است و یا اینکه بدون تهوع اوق میزند مشکوک به این بیماری است. او همچنین ممکن است بی قرار، افسرده، بی حال، ضعیف شود و تپش قلب نیز داشته باشد. اگر شما متوجه این علائم شدید سریعا به دامپزشک مراجعه کنید.

سگ فلت کوتد رتریور

مراقبت از نژاد فلت کوتد رتریور | Flat – Coated Retriever

رتریور برای بیرون شهر یا حومه شهرگزینه بسیار خوبی است. او سطح انرژی بسیار بالایی دارد و برای خانه هایی که فرصت شنا کردن و دویدن در آنجا برایش فراهم باشد بهترین گزینه است. او در روز باید به مدت ۹۰ دقیقه ورزش کند یا دو بار هر دفعه به میزان ۴۵ دقیقه پیاده روی داشته باشد و یا ورزشهای پر جنب و جوش دیگری مانند بازیهای واکشی یا آموزشهایی برای چابکی و یا بازی فلایبال را انجام دهد.

رتریورها زمانی که به بلوغ رسیده باشند و به خوبی آموزش دیده باشند همراهان بسیار خوبی برای آهسته دویدنهای شما هستند . به یاد داشته باشید که آهسته دویدن بر روی سیمان یا سطوح سخت ممکن است به مفاصل سگ آسیب بزند، بهتر است سگ برروی چمن یا سطوح نرم بدود.

آنها به حدود ۵ دقیقه فعالیت برای هر ماه از هر سن در هر روز احتیاج دارند. بنابراین اگر توله سگ شما ۴ ماهه است حدودا به ۲۰ دقیقه ورزش نیاز دارد. فعالیت بیشتر به مفاصل در حال رشد فشار وارد می آورد.

سگ فلت کوتد رتریور

تغذیه نژاد فلت کوتد رتریور | Flat – Coated Retriever

میزان توصیه شده روزانه: ۳.۵ تا ۴.۵ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

رتریور خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

سگ فلت کوتد رتریور

آراستن نژاد فلت کوتد رتریور | Flat – Coated Retriever

رتریور یک پوشش صاف و نسبتا بلند دارد که او را در برابر انواع آب و هوا، آب و گرد و خاک محافظت میکند. پوشش پر مانند او بر روی گوش، قفسه سینه، جلو، پشت پاهای جلویی، زیردم، و ران بخشی از عملکرد محافظتی پوشش اوست که نباید بیش از حد بلند شود. برروی گردن بخصوص در نرها یک یال وجود دارد که پرپشت تر از جاهای دیگر است.

پوشش او به رنگ سیاه و سفید یا جگری یا قرمز مایل به قهوه ای است.

نظافت و نگهداری رتریور نسبتا آسان است. تنها نیاز آن برس زدن هفتگی اش برای عدم ریزش مو است. شما می توانید برای تمیزی بیشتر موهای گوشها، پاها، شکم و دم او را کوتاه کنید. حمام فقط در صورت ضرورت انجام شود.

دندانهایش را حداقل ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید، تا از تجمع باکتریها و جرم جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

ناخنهایش را یک یا ۲ بار در ماه کوتاه کنید. بررسی پاها و پنجه های او را از زمانی که یک توله سگ است شروع کنید. سگها در مورد پاهایشان حساس هستند. داخل دهان و گوشش را نگاه کنید. نظافت را برای او یک تجربه مثبت همراه با پاداش و ستایش جلوه دهید.

 

میزان سازگاری نژاد فلت کوتد رتریور | Flat – Coated Retriever با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

رتریورها دوستان خوبی برای بچه های بزرگتر و فعالتر هستند.آنها می توانند برای ساعتها بازی کنند، شنا کنند و یا در تعقیب یک توپ مشغول باشند. آنها ممکن است کودکان نوپا را خسته کنند و یا به آنها ضربه بزنند؛ حتی زمانی که تصادفا دمشان را تکان می دهند.

بطوریکه گفته شد شما همیشه باید به کودکانتان در مورد تعاملاتشان با سگها و نحوه لمس کردن آنان آموزش دهید؛ شما باید همیشه برروی رفتار کودک و سگتان باهم نظارت داشته باشید تا از هرگونه آسیبی از سوی هر دو طرف جلوگیری کنید. شما باید به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ خواب است یا در حال غذا خوردن است از او دور بماند. یک سگ هر چقدر هم که مهربان باشد نباید با یک کودک خردسال تنها رها شود.

رتریور میانه خوبی با سگها وگربه ها دارد بخصوص اگر با آنها بزرگ شده باشد.

سگ فلت کوتد رتریور

محل نگهداری نژاد فلت کوتد رتریور | Flat – Coated Retriever

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.