دسته بندی نژاد سگ ها
1398/02/02
25 بازدید

نژاد نروژین الکهاند

نژاد نروژین الکهاند

این سگ ها دارای چهره ای زرق و برق دار هستند. آنها بسیار باهوش و همچنین حس شوخ طبعی فوق العاده ای دارند. به دلیل داشتن انرژی بالا و قدرت محافظش میتوان او را به عنوان یک نگهبان عالی آموزش داد. زمانی که شما ناراحت هستید، نروژین الکهاند هر کاری می کند تا شما را بخنداند.

 

آمار حیاتی نژاد نروژین الکهاند | Norwegian Elkhound

دسته بندی نژاد: سگ تازی

قد: بین ۴۸ الی ۵۰ سانتی متر

طول عمر: بین ۱۲ الی ۱۵ سال

سگ نروژین الکهاند

نکات برجسته نژاد نروژین الکهاند | Norwegian Elkhound

 • سگ نروژین الک هاند، وفادار و مهربان است و با کودکان رفتار خوبی دارد اما با این حال او می تواند در برخورد با سایر سگ ها و حیوانات برخوردی پرخاشگرانه داشته باشد.
 • این سگ ها را خیلی سخت می توان به یک سگ اهلی تبدیل کرد اما اگر محمکم و سازگار به او آموزش دهید می تواند موثر و لذت بخش باشد.
 • نروژین سگی بسیار باهوش، مستقل و پر انرژی است به همین دلیل برای کسانی که ترسو و بی حوصله هستند، انتخاب مناسبی نیست.
 • او حداقل به روزی ۲ بار به مدت ۳۰ دقیقه ورزش کردن نیاز دارند.
 • میتوان در آپارتمان از آنها نگهداری کرد اما بهترین مکان برایشان یک خانه ی بزرگ با حیاط حصار کشیده شده است.
 • باید قبل از آوردن او به خانه بدانید که او خیلی زیاد پارس می کند.
 • برای خرید یک سگ سالم، هرگز آن را از پرورش دهنده غیر قانونی یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید، و توله سگی را پیدا کنید که او را از نظر عدم وجود بیماری های ژنتیکی که ممکن است سگ به آن مبتلا شود آزمایش کرده باشند.

سگ نروژین الکهاند

وزن و اندازه نژاد نروژین الک هاند | Norwegian Elkhound

وزن در نرها: (۲۸) کیلوگرم، در ماده ها: (۲۴) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۵۱) سانتی متر، در ماده ها: (۵۱) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد نروژین الکهاند | Norwegian Elkhound

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

 • سندروم فانکونی: این یک بیماری جدی در بین سگ ها و ارثی است که بر کلیه ها و جذب مواد تاثیر می گذارد. این بیماری باعث میشود موادی مانند کلسیم، گلوکز، فسفات، سدیم و اسید آمینه ها به خوبی جذب خون نشوند که علائم آن معمولا ادرار کردن بیش از حد و تشنگی است و در سن ۷ سالگی رخ می دهد. اگر بیماری پیشرفت کند کلیه ها از کار می افتند و علائمی مانند کاهش وزن، از دست رفتن عضله، درد عضلانی، بی حالی، از دست دادن اشتها و استفراغ نمایان می شود. اگر بیماری درمان نشود باعث مرگ سگ می شود به همین دلیل باید در اسرع وقت تحت درمان و مدیریت کامل قرار بگیرد. میتوانید با دارو و رژیم غذایی مناسب بیماری را کنترل کرد.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.
 • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): این بیماری یک اختلال دژنراتیو چشم است که سگ مبتلا به آن با از دست دادن گیرنده های نوری که در پشت چشم قرار دارند دچار نابینایی میشود، قبل از اینکه نشانه های این بیماری بروز کند میتوان آن را تشخیص داد. خوشبختانه سگ ها میتوانند در صورت از دست دادن بینایی خود برای حل نیازهایشان حواس دیگر خود را به کار بگیرند و زندگی سالم و کاملی داشته باشند. پرورش دهنده ی قانونی باید هر سال تاییدیه سلامت چشم سگ را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.
 • کیست سباسه: این بیماری باعث میشود تا یک کیست فولیکولی در زیر پوست سگ تشکیل شود که این کیست می تواند در اندازه کوچک یا بزرگ(به اندازه یک گردو) باشد و گاهی اوقات چند تا پشت سر هم و با ضخامت هم تشکیل می شود. میتوان با عمل جراحی آنها را برداشت.

سگ نروژین الکهاند

تغذیه نژاد نروژین الکهاند | Norwegian Elkhound

توصیه می شود روزانه ۲ تا ۲.۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

سگ نروژین الکهاند

آراستن نژاد نروژین الکهاند | Norwegian Elkhound

این سگ ها در برابر هر شرایط آب و هوایی مقاوم هستند. پوشش بالایی انها کوتاه و ضخیم و لایه زیرین نرم، متراکم و پشمالو است.

این سگ ها معمولا به رنگ خاکستری با موهای سیاه و سفید که معمولا قسمت پشت، گوش و دم به رنگ سیاه و سفید و قفسه ی سینه به رنک خاکستری روشن تر است.

این سگ ها ریزش موی کمی دارد اما دو بار در سال موهای او به شدت می ریزد، لازم است هفته ای ۱ بار موهای او را شانه کنید اما در زمان ریزش شدید، بهتر است هر روز این کار را انجام دهید. تنها در مواقع ضروری به حمام کردن نیاز دارد  و باید از شامپوی مخصوص سگ برای او استفاده کنید.

 برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه ویا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید، در ناخن های پای او رگ های خونی زیادی وجود دارد و اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید خونریزی میکند و ممکن است دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن ها سگ با شما همکاری نکند به همین دلیل اگر تجربه ای در این کار ندارید از دامپزشک کمک بگیرید. اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوی  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. هنگام نظافت کردن سگ، او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و یا پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی که ممکن است در سگ رخ دهد جلوگیری کنید.

گوش های سگ خود را از نظر عدم وجود قرمزی و یا بوی بد بررسی کنید زیرا این علائم عفونت گوش است. و هر بار که گوش او را از نظر عدم وجود قرمزی و بوی بد بررسی میکنید با یک پنبه ی مرطوب ملایم و دارای PH متعادل آنها را تمیز کنید و اگر امتداد لبه گوش خشک شد آن را با روغن بچه با روغن نارگیل چرب کنید. هرگز نباید چیزی را داخل کانال گوش فرو ببرید.

سگ نروژین الکهاند

میزان سازگاری نژاد نروژین الکهاند | Norwegian Elkhound  با کودکان و سایر حیوانات خانگی دیگر

این سگ هم بازی و همراه خوبی برای کودکان هستند و از آنها محافظت می کنند. شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باید زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتوانند حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند.

 

محل نگهداری نژاد نروژین الکهاند | Norwegian Elkhound

نگهداری از این نژاد در آپارتمان مناسب است به شرطی که فعالیت های روزانه خود را هر روز انجام دهند. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان برای جنب و جوش و فعالیت های بدنی روزانه ی او کافی است.