دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/30
39 بازدید

نژاد گلدن رتریور

نژاد گلدن رتریور

گلدن رتریور یکی از محبوب ترین نژادهای سگ در ایالات متحده است. او سگی بسیار باهوش است. گلدن رتریور درکمک به شکارچیان، ردیابی و بو کردن مواد مخدر به کار گرفته می شود. آنها همچنین ورزشکاران طبیعی هستند و به خوبی در ورزش از رهبر خود پیروی می کنند.

 

آمار حیاتی نژاد گلدن رتریور | Golden Retriever

دسته بندی نژاد: سگهای ورزشی
قد: ۵۳ تا ۶۱ سانتی متر
وزن: ۲۸ تا ۳۸ کیلوگرم
طول عمر: ۱۰ تا ۱۲ سال

سگ گلدن رتریور

نکات برجسته نژاد گلدن رتریور | Golden Retriever

 • موی گلدن رتریور به ویژه در بهار و پاییز فراوان می ریزد. برس زدن روزانه به کمتر ریختن موی او در خانه کمک می کند.
 • گلدن رتریور سگ خانواده است. آنها نیاز دارند داخل خانه با انسانها زندگی کنند و باید ساعت های تنهایی در حیاط را بسته باشند.
 • گلدن رتریور سگ فعالی است که ۴۰-۶۰ دقیقه ورزش روزانه نیاز دارد.
 • اگر چه آنها آرام و قابل اعتماد با بچه ها هستند و خشن و بی ادب نیستند اما سگ بزرگ به طور تصادفی ممکن است دست یک بچه کوچک را بیش ازحد بکشد.
 • گلدن رتریور عاشق خوردن است و به سرعت دچار اضافه وزن می شود.
 • از آنجا که گلدن سگ شکاری بسیار پرطرفداری است، بسیاری از پرورش دهندگان در پرورش نژاد تقلبی دست دارند. برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول یا فروشگاه حیوانات خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.
 • سگ گلدن رتریور قیمت های متفاوتی دارد. اگر می خواهید قیمت سگ گلدن رتریور در ایران را بدانید یا گلدن رتریور فروشی دارید، می توانید به فروشگاه های حیوانات خانگی که واگذاری گلدن رتریور هم انجام می دهند، مراجعه کنید.

سگ گلدن رتریور

وزن و اندازه نژاد گلدن رتریور | Golden Retriever

وزن در نرها: (۳۳-۳۸) کیلوگرم، در ماده ها: (۲۸-۳۳) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۵۸-۶۳) سانتی متر، در ماده ها: (۵۴-۵۶) سانتی متر.
 

مشکلات و سلامتی نژاد گلدن رتریور | Golden Retriever

گلدن رتریور به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری هاهستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نشان می دهد اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، مطمئن شوید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده باشند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی دانست.
 • دیسپلازی آرنج: این یک بیماری ارثی شایع در سگ بزرگ نژاد است. با توجه به رشد متفاوت از سه استخوان که آرنج سگ را تشکیل می دهند، سستی مفاصل ایجاد می شود. این می تواند به لنگش دردناک منجر شود. دامپزشک شما ممکن است جراحی برای تصحیح مشکل یا دارو برای کنترل درد توصیه کند. درمان شامل جراحی، کنترل وزن، مدیریت پزشکی و داروهای ضد تورم می شود.
 • آب مروارید: آب مروارید گاهی اوقات درسگ های نسبتا جوان (کمتر از شش سال) رخ می دهد. معمولا ارثی است.
 • پیشروی شبکیه آتروفی (PRA): این اختلال چشم دژنراتیو است که در نهایت موجب کوری یا از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم می شود. PRA چند سال قبل ازاینکه سگ علایم کوری نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه، سگ ها می توانند حواس دیگر خود را در صورت نابینایی جبران کنند و یک سگ کور می تواند یک زندگی کامل و خوشحال داشته باشد. پس فقط او را عادت به حرکت در اطراف مبلمان ندهید. پرورش دهندگان معتبر سگ خود را سالانه به چشم پزشک برده و گواهی دامپزشکی که نشان دهد مبتلا به این بیماری نژادی نیست را دریافت می کنند.
 • تنگی دریچه آئورت: این نقص در قلب زمانی رخ می دهد که دریچه آئورت تنگ شده و قلب مجبور به سخت تر کار کردن در رساندن جریان خون به بدن می شود. این بیماری می تواند غش و حتی باعث مرگ ناگهانی شود. این یک بیماری ارثی است اما حالت آن در انتقال تا این زمان شناخته شده نیست.
 • کوندریت OCD: این وضعیت ارتوپدی، ناشی از رشد نامناسب غضروف در مفاصل، معمولا در آرنج اتفاق می افتد اما گاهی شده است که در شانه ها دیده شود. این باعث می شود یک عارضه دردناک مفاصل اتفاق بیافتد، به گونه ای که سگ قادر به خم کردن آرنج خودنباشد. می توان آن را در این سگ از اوایل چهار تا نه ماهگی شناسایی کرد. زیاده روی در مواد "رشد افزا" در غذاهای توله سگ یا غذاهای با پروتئین بالا ممکن است به پیشروی آن کمک می کند.
 • آلرژی: آلرژی یک بیماری شایع در سگ است. آلرژی به غذاهای خاصی شناسایی شده و حذف مواد غذایی خاص از رژیم غذایی سگ تا زمان پیدا کردن عامل محرک، راه درمانی خوبی است. آلرژی های تماسی نوعی است که توسط چیزی که سگ لمس می کند واکنش به وجود می آورد: مانند رختخواب، پودر کک، شامپو سگ، یا دیگر مواد شیمیایی.
 • بیماری فون ویلبراند: این یک اختلال ارثی است که می تواند باعث خونریزی خفیف تا نسبتا شدید طولانی مدت شود. اگر شما گمان میبرید سگتان بیماری فون ویلبراند دارد، از دامپزشک خود بخواهید یک آزمایش خون و اقدامات احتیاطی لازم را قبل از هر عمل جراحی انجام دهد.
 • اتساع معده و ولولوس (GDV): همچنین به نام نفخ یا چرخش معده است. این یک بیماری تهدید کننده زندگی است که می تواند سگ پس از خوردن، به ویژه اگر به آنها یک وعده غذایی بزرگ در روز غذا داده شود، یا به سرعت غذا خوردنشان، نوشیدن حجم زیادی آب خوردن بعد از غذا و ورزش با شور و نشاط رخ بدهد. برخی فکر می کنند که همچنین برخی غذاها و نوع مواد غذایی ممکن است عامل نفخ باشد. GDV در میان سگ های مسن تر شایع تر است اما می تواند در هر سنی رخ دهد. GDV اتساع معده با گاز یا هوا است و سپسیک اسپین (چرخش) رخ می دهد. سگ به خودی خود قادر به آروغ زدن یا استفراغ ناشی از تجمع هوا بیش از حد در معده نیست و بازگشت متوسط ​​خون به قلب صورت نمی گیرد. فشار خون پایین می آید و سگ به شوک می رود. بدون توجه فوری پزشکی، سگ می میرد. اگر شما به نفخ سگ خود یا اتساع شکم مظنون هستید، نشانه آن سرازیر شدن آب دهان بیش از حد و اغ زدن بدون تهوع است. ممکن است او بی قرار، افسرده، بی حال و ضعیف یا دچارسریع شدن ضربان قلب شود. این مهم است که در اسرع وقت سگ خود را به دامپزشک برسانید. برخی GDV ها نشانه های ارثی دارد، بنابراین توصیه می شود که سگ دچار این وضعیت عقیم باشد.
 • صرع: این یک بیماری عصبی که اغلب اما نه همیشه به ارث برده می شود. صرع می تواند تشنج خفیف یا شدید باشدیا ممکن است خود را با رفتار غیر معمول نشان می دهد(مانند در حال تعقیب دیوانه وار به صورت متناوب، یا پنهانی) یا حتی سقوط، اندام سفت و سخت و از دست دادن هوشیاری. تشنج ترسناک به تماشای هستند اما پیش آگهی دراز مدت برای سگ مبتلا به صرع ایدیوپاتیک به طور کلی بسیار خوب است. این مهم است که سگ خود را به دامپزشک برای تشخیص و درمان مناسب ببرید (به خصوص که تشنج می تواند علل دیگری داشته باشد)
 • کم کاری تیروئید: کم کاری تیروئید اختلال غده تیروئید است. تصور می شود عامل حالاتی از قبیل صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون، پوستی و دیگر بیماری های پوستی شود که با دارو و رژیم غذایی درمان می شود.
 • Hemangiosarcoma: این شکل بسیار خطرناک سرطان است که در پوشش رگهای خونی و طحال سرچشمه می گیرد. این بیماری رایج در میانسالی و سگ مسن رخ می دهد.
 • استئوسارکوم: استئوسارکوم سرطان بدخیم استخوان است که در نژادهای بزرگ و غول پیکر رخ می دهد.

سگ گلدن رتریور

تغذیه نژاد گلدن رتریور | Golden Retriever

توصیه می شود روزانه ۲ تا ۳ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست از اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او به اندازه یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن باشید دنده های او را بدون نیاز به فشار سخت احساس می کنید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ مواد غذایی کمتری نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

سگ گلدن رتریور

آراستن نژاد گلدن رتریور | Golden Retriever

گلدن رتریور در پوشش های سایه روشن آمده است. برخی از پرورش دهندگان به فروش "گلدن رتریور نادر سفید" روی آورده اند که قطعا نژاد اصلی نباید سفید یکدست باشد.

موی گلدن رتریور به طور متوسط ​​در زمستان و تابستان و به شدت در بهار و پاییز می ریزد. اگر شما با یک گلدن زندگی می کنید، باید به وجود موی سگ در گوشه و کنار خانه یا لباس خود عادت کنید.

پوشش ضخیم طلایی او به این معنی است که به مقدار زیادی نظافت نیاز دارد. برس زدن روزانه برای جلوگیری از ریزش بیش از حد توصیه می شود و یک بار در هفته حداقل مورد نیاز است. گلدن رتریور حداقل یک بار در ماه حمام نیاز دارد.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل د یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او گلدن رتریور توله است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

سگ گلدن رتریور

میزان سازگاری نژاد گلدن رتریور | Golden Retriever با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

گلدن رتریور نژادی دورگه است که از سر و صدا و هیاهوی بچه ها ناراحت نمی شود.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، این سگ حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود.

سگ گلدن رتریور

محل نگهداری نژاد گلدن رتریور | Golden Retriever

نگهداری سگ گلدن رتریور در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.