دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/31
69 بازدید

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 12 دقيقه

نژاد گریت پیرنیز

نژاد گریت پیرنیز

گریت پیرنیز نژاد سگی است که برای محافظت گوسفند، بز، دام، مردم، کودکان، چمن، گل، ماه، مبلمان چمن، پرنده و هر گونه موجود دیگر پرورش داده شده است. او دارای بدن قوی، زیبا، پوشش ضخیم و بزرگ جثه است. در یک نگاه شما می توانید اطلاعات و خلق و خوی ثابت بسیاری را یک جا در این سگ بیابید. 

 

آمار حیاتی نژاد گریت پیرنیز | Great Pyrenees

دسته بندی نژاد: سگ کاری
قد: ۶۳ تا ۸۱ سانتی متر
وزن: ۴۳ تا ۸۰ کیلوگرم
طول عمر: ۱۰ تا ۱۲ سال

عکس گریت پیرنیز

نکات برجسته نژاد گریت پیرنیس | Great Pyrenees

 • برای سگ گریت پیرنیز زندگی در آپارتمان خوب و دلپذیر است اما خانه هایی با متراژ بزرگتر بهتر است.
 • انتظار می رود برخی ریزش مو، به صورت ثابت و حداقل یک دوره ریزش عمده در سال داشته باشند. در موارد ریزش بالا، تنها به حدود ۳۰ دقیقه از برس زدن در هفته نیاز است.
 • او می تواند به دلیل توانایی هایش برای آموزش دشوار باشد. او یک همبازی خوب برای صاحبان تازه کار یا ترسو نیست، چرا که نیاز به صاحب قوی و با ثبات دارد.
 • او یک سگ نگهبان فوق العاده برای خانواده است اما نیاز به اجتماعی شدن برای پرهیز از خجالتی یا تهاجمی شدن نسبت به دیگر سگ ها و مردم لازم است.
 • او با خانواده اش رشد می کند و باید در داخل خانه زندگی کند. اگر به تنهایی در حیاط رها شود ممکن است به خرابکاری رو بیاورد.
 • گریت پیرنیز به طور کلی دوست آرام با موجودات کوچک تر است، به طوری که سگی فوق العاده برای خانواده های دارای فرزند به شمار می رود.
 • او بسیار پارس می کند و برای آپارتمان مناسب نیست.
 • او به ورزش ۲۰ تا ۳۰ دقیقه در روز نیاز دارد.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول یا فروشگاه حیوانات خانگی نخرید.

عکس گریت پیرنیز

وزن و اندازه نژاد گریت پیرنیز | Great Pyrenees

وزن در نرها: (۵۰-۸۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۴۳-۵۸) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۶۷.۵-۸۰) سانتی متر، در ماده ها: (۶۲.۵-۷۲.۵) سانتی متر.
 

مشکلات و سلامتی نژاد گریت پیرنیز | Great Pyrenees

گریت پیرنیز به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری هاهستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • مراقبت از استخوان: استخوان سگ نژاد بزرگ نیاز به توجه ویژه دارد. استخوان او خیلی سریع رشد می کندکه می تواند درد آور باشد. رشد او تا سه یا چهار سالگی کامل می شود.
 • اتساع معده و ولولوس (GDV) : همچنین به نام نفخ یا چرخش معده است. این یک بیماری تهدید کننده زندگی است که می تواند سگ پس از خوردن، به ویژه اگر به آنها یک وعده غذایی بزرگ در روز غذا داده شود، یا به سرعت غذا خوردنشان، نوشیدن حجم زیادی آب خوردن بعد از غذا و ورزش با شور و نشاط رخ بدهد. برخی فکر می کنند که همچنین برخی غذاها و نوع مواد غذایی ممکن است عامل نفخ باشد. GDV در میان سگ های مسن تر شایع تر است اما می تواند در هر سنی رخ دهد. GDV اتساع معده با گاز یا هوا است و سپسیک اسپین (چرخش) رخ می دهد. سگ به خودی خود قادر به آروغ زدن یا استفراغ ناشی از تجمع هوا بیش از حد در معده نیست و بازگشت متوسط ​​خون به قلب صورت نمی گیرد. فشار خون پایین می آید و سگ به شوک می رود. بدون توجه فوری پزشکی، سگ می میرد. اگر شما به نفخ سگ خود یا اتساع شکم مظنون هستید، نشانه آن سرازیر شدن آب دهان بیش از حد و اغ زدن بدون تهوع است. ممکن است او بی قرار، افسرده، بی حال و ضعیف یا دچارسریع شدن ضربان قلب شود. این مهم است که در اسرع وقت سگ خود را به دامپزشک برسانید. برخی GDV ها نشانه های ارثی دارد، بنابراین توصیه می شود که سگ دچار این وضعیت عقیم باشد.
 • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد، اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نشان می دهد، اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، مطمئن شوید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده باشند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی دانست.
 • دیسپلازی آرنج: این یک بیماری ارثی شایع در سگ بزرگ نژاد است. با توجه به رشد متفاوت از سه استخوان که آرنج سگ را تشکیل می دهند، سستی مفاصل ایجاد می شود. این می تواند به لنگش دردناک منجر شود. دامپزشک شما ممکن است جراحی برای تصحیح مشکل یا دارو برای کنترل درد توصیه کند. درمان شامل جراحی، کنترل وزن، مدیریت پزشکی و داروهای ضد تورم می شود.
 • در رفتگی کشکک: این بیماری یک مشکل شایع در سگ های کوچک است. این بیماری هنگامی ایجاد میشود که کشکک، که دارای سه بخش است – استخوان ران (استخوان ران)، پاتلا (کشکک) و درشت نی – به درستی شکل نگرفته باشد که باعث لنگش در پا یا راه رفتن غیر طبیعی می شود، نوعی که مانند جست و خیز یا هاپ بنظر برسد. این شرایط ممکن است در هنگام تولد رخ بدهد، اگر چه بی نظمی فعلی یا در رفتگی تا خیلی بعد نمایان نمی شود. در رفتگی کشکک ناشی از مالش می تواند به ورم مفاصل یا بیماری دژنراتیو مفصل منجر شود. در رفتگی شدید کشکک ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشد.
 • بیماری آدیسون: این یک بیماری جدی است که به عنوان hypoadrenocorticism شناخته شده است. زمانی غده آدرنال هورمون های آدرنال به اندازه کافی تولید می کندکه میزان نمک و پتاسیم در بدن تحت تاثیر نباشند. نشانه های اولیه بیماری آدیسون شامل رخوت و سستی، استفراغ و کاهش اشتها است. نشانه شدید می تواند آریتمی های قلبی باشد. درمان شامل استات فلودروکورتیزون یا کورتیکواستروئیدها و مواد غذایی کم نمک است. درمان های تهاجمی شامل دارو داخل وریدی است.
 • آب مروارید: آب مروارید گاهی اوقات درسگ های نسبتا جوان (کمتر از شش سال) رخ می دهد. معمولا ارثی است.
 • آنتروپیون: این یک بیماری است که مژه در اثر مالش چشم داخل آن فرو می رودکه باعث سوزش است و گاهی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. این امر باعث از دست دادن بینایی و سوزش می شود. جراحی اصلاحی زمانی که سگ بزرگسال می شود یک درمان موثر است.
 • واکسیناسیون حساسیت: برخی سگ ها تحت تاثیر حساسیت به واکسیناسیون حتی معمولی قرارگرفته و بسیار رنج می برند. علائم معمولا شامل کهیر، تورم صورت، درد و بی حالی است. در موارد نادر، عوارض حساسیت به واکسن بیشتر شده و حتی سگ می میرد. سگ ها برای چند ساعت پس از او واکسینه شدن باید تحت مراقبت باشند و اگر دامپزشک متوجه هر چیزی غیر معمول شد نسبت به رفع آن اقدام کند.

عکس گریت پیرنیز

تغذیه نژاد گریت پیرنیز | Great Pyrenees

توصیه می شود روزانه ۴ تا ۶ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست از اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او به اندازه یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن باشید دنده های او را بدون نیاز به فشار سخت احساس می کنید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ مواد غذایی کمتری نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

عکس گریت پیرنیز

آراستن نژاد گریت پیرنیز | Great Pyrenees

با وجود ریزش مو، گریت پیرنیز تنها نیاز به حدود ۳۰ دقیقه برس زدن در هفته دارد. اگر موی ابریشم مانند او کثیف شود، آن را خشک کرده و به سرعت شانه بزنید.

گریت پیرنیز دو رویش مو دارد. موی رویی بلند و ضخیم است و ممکن است صاف یا کمی مواج باشد اما در اشکال مختلف دیده نمی شود. یال در اطراف گردن، بیشتر در نرها وجود دارد و مو در پشت پاها، مانند یک شلوار بر روی ران هستند.

رنگ او سفید یا سفید خال دار است که می تواند قهوه ای مایل به زرد، خاکستری، یا مایل به قرمز، یا قهوه ای رنگ باشد. خال ها بر روی سر ظاهر می شود و مانند یک ماسک است.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

عکس گریت پیرنیز

میزان سازگاری نژاد گریت پیرنیز | Great Pyrenees با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

گریت پیرنیز را دوست دارد کودکان و کاملا اختصاص داده شده به آنها است و ازآنها محافظت می کند.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، این سگ حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود.

عکس گریت پیرنیز

محل نگهداری نژاد گریت پیرنیز | Great Pyrenees

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.