دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/28
55 بازدید

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 13 دقيقه

نژاد کرلی کتد رتریور

نژاد کرلی کتد رتریور

این سگ برای بازی های زمینی یا آبی تربیت شده است. کرلی با پوشش کتد سگ محبوب انگلیسی و شکارچیان بود. امروزه کرلی کتد رتریور در ورزش های مزرعه ای، چابکی، اطاعتی و رقابتی به کار می رود و به عنوان یک سگ تشخیص مواد مخدر، جستجو و نجات موفق بوده است.

 

آمار حیاتی نژاد کرلی کتد رتریور | Curly-Coated Retriever

دسته بندی نژاد: سگهای ورزشی
قد: ۵۸ تا ۶۸ سانتی متر
وزن: ۳۳ تا ۵۰ کیلوگرم
طول عمر: ۹ تا ۱۲ سال

عکس کرلی کتد رتریور

نکات برجسته نژاد کرلی کوتد رتریور | Curly-Coated Retriever

 • کرلی کتد رتریور در اشکال مختلف با پوشش سگ شکاری است که موی غیر معمول بیشتر از همه نژادهای سگ شکاری دارد. موی او نیاز به نظافت متوسط داشته ​​و تنها دو بار در سال میریزد.
 • کرلی کتد رتریور بیشتر از دیگر سگ های این نژاد با دیگران غریبگی می کند و باید به درستی اجتماعی شود تا از هر بزدلی و ترسویی جلوگیری شود.
 • پوست کرلی کتد رتریور به طور کلی چرب است، که به احتمال زیاد علت ابتلای به آلرژی می شود.
 • کرلی کتد رتریور سگ ورزشی است و انرژی بالایی دارد. اگر آنها ورزش کافی حداقل ۳۰ تا ۶۰ دقیقه در روز داده نشوند، می توانند کاملا مخرب شوند.
 • کرلی کتد رتریور تمایل به جویدن همه چیزهای در دسترس از جمله اسباب بازی، لباس و دست افراد دارند.
 • سگ شکاری کتد هوشمند است و از کار لذت می برد اما او نیاز به یک صاحب با اعتماد به نفس قوی دارد که او را از در اختیار گرفتن حفظ کند. او همچنین باید تنوع در آموزش داشته باشد و فعالیت های تکراری و قدیمی حوصله آنها را سر می برد.
 • کرلی کتد رتریور براق سخت تر از سایر نژادها پیدا می شود اما هنوز هم بهترین نوع است حتی اگر لیست های انتظار طولانی در انتظار شما باشد.
 • کرلی کتد رتریور دیرتر از سایر نژادها به بلوغ می رسد بنابراین توله سگ حداقل سه ساله بهترین زمان خرید است.
 • کرلی کتد رتریور برای آپارتمان نیست و در خانه های حیاط دار بهتر است و انرژی خود را بیشتر مصرف می کند. آنها زمانی که انرژی خود را مصرف کنند در خانه ساکت تر هستند.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول و یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.

عکس کرلی کتد رتریور

وزن و اندازه نژاد کرلی کتد رتریور | Curly-Coated Retriever

وزن در نرها: (۴۰-۵۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۳۳-۴۳) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۶۳-۶۸) سانتی متر، در ماده ها: (۵۸-۶۳) سانتی متر.
عکس کرلی کتد رتریور

مشکلات و سلامتی نژاد کرلی کتد رتریور | Curly-Coated Retriever

کرلی کتد به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد، اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نشان می دهد، اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، مطمئن شوید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده باشند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی دانست.
 • دیسپلازی آرنج: این یک بیماری ارثی شایع در نژاد سگ بزرگ است. با توجه به رشد متفاوت از سه استخوان که آرنج سگ را تشکیل می دهند، سستی مفاصل ایجاد می شود. این می تواند به لنگش دردناک منجر شود. دامپزشک شما ممکن است جراحی برای تصحیح مشکل و یا دارو برای کنترل درد توصیه کند. درمان شامل جراحی، کنترل وزن، مدیریت پزشکی و داروهای ضد-تورمی می شود.
 • آنتروپیون: این یک بیماری است که مژه در اثر مالش چشم داخل آن فرو می رود که باعث سوزش است و گاهی ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. این امر باعث از دست دادن بینایی و سوزش شده و عموما رخ می دهد. جراحی اصلاحی زمانی که سگ بزرگسال می شود یک درمان موثر است.
 • سیکاتریسی: حالت دیگر تضعیف پلک چشم ، اکتروپیون است که باعث ترک چشم و ابتلا به ناراحتی و عفونت می شود. اگر شدید باشد، جراحی لازم است اما در موارد خفیف، هیچ درمانی ضروری نیست.
 • Distichiasis: این وضعیت زمانی رخ میدهد که یک ردیف اضافی از مژه در غدد چربی چشم سگ و بیرون در امتداد لبه پلک می روید و موجب تحریک چشم می شود و شما ممکن است متوجه شوید سگ دچار دوبینی شده یا چشم خود را می مالد. مژه اضافی را با قرار دادن مایع نیتروژن منجمد، جراحی و سپس آنها را حذف می کنند. این نوعی عمل جراحی به نام تحت بیهوشی عمومی انجام می شود.
 • غشاء مردمکی و فرآیندهای غشایی (PPM): غشاء و فرآیندهای غشایی مردمک، رشته ای از بافت در چشم هستند، که باقی مانده از غشای جنینی است که با لنزهای چشم قبل از تولد تغذیه می شوند. آنها به طور معمول در زمانی که توله سگ ۴ یا ۵ هفته است ناپدید می شوند اما گاهی اوقات باقی می مانند. برای بسیاری از سگ ها، رشته هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و به طور کلی آنها در ۸ هفتگی از بین رفته اند. اگر رشته رو به پایین پاره شود، می تواند به آب مروارید منجر شده یا باعث تاری دید قرنیه شود. قطره های چشمی تجویز شده توسط دامپزشک می تواند کمک به از بین رفتن آن کند.
 • پیشروی شبکیه آتروفی (PRA): این اختلال چشم دژنراتیو در نهایت موجب کوری یا از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم است. PRA چند سال قبل از اینکه سگ علایم کوری نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه، سگ ها می توانند حواس دیگر خود را در صورت نابینایی جبران کنند و یک سگ کور می تواند یک زندگی کامل و خوشحال داشته باشد. پس فقط او را عادت به حرکت در اطراف مبلمان ندهید. پرورش دهندگان معتبر سگ را سالانه به چشم پزشک برده و گواهی دامپزشکی که نشان دهد مبتلا به این بیماری نژادی نیستد دریافت می کنند.
 • دیسپلازی شبکیه: این یک ناهنجاری رشدی از شبکیه است که با سگ متولد شده است. در بیشتر موارد خفیف است و بدون از دست دادن قابلیت تشخیص در بینایی وجود دارد. چشم پزشکان دامپزشک می توانند آزمون برای تعیین این بیماری توله سگ را زمانی که آنها ۷ تا ۱۲ هفته هستند انجام دهند.
 • الگوی طاسی: این نازک شدن تدریجی مو یکی از سه الگوهای زیر است. اول در سگ های ماده در قفسه سینه، شکم، پشت ران و زیر گردن رخ می دهد که معمولا در نر ها به صورت از دست دادن مو در گوش رخ می دهد. سپس در مردان یافت می شود وبه از دست دادن مو در پشت ران، در زیر گردن و در دم پیش می آید. هیچ درمانی برای طاسی وجود ندارد.
 • گلیکوژن بیماری ذخیره (GSD): این اختلال متابولیک زمانی رخ می دهد که گلیکوژن و کربوهیدرات در بدن مانده و قادر به عرضه نشود. این کمبود می تواند به اختلالات دیگری مانند بیماری های عضلانی اسکلتی و بیماری کبد منجر شود. علائم بیماری ذخیره گلیکوژن می تواند بی حالی، فروپاشی، عدم تحمل ورزش باشد.
 • آدنوکارسینوم: آدنوکارسینوم رشد سلول های بدخیم است و یکی از شایع ترین انواع سرطان سگ است. معمولا تجمع سلولی در رحم، پستان، روده داریم. اغلب این سلولها به ریه ها و سایر قسمت های بدن، از جمله ناحیه اطراف مقعد گسترش می یابد. نزدیک به ۸۰ درصد از تومورهای ریه آدنوکارسینوم می باشد. آدنوکارسینوم است با از بین بردن تومورها و غدد لنفاوی جراحی و شیمی درمانی درمان می شود. درمان های دیگر ممکن است بسته به منطقه آسیب دیده استفاده شود.
 • Hemangiosarcoma: این شکل از سرطان بدخیم است که در پوشش رگهای خونی و همچنین طحال یافت می شود.
 • ملانوم: ملانوم یک نوع سرطان سلول های تولید رنگدانه (ملانوسیت) پوست است که می تواند در داخل دهان و لثه یافت شود. ملانوسیتهای بدخیم از ضایعات پوستی از طریق خون و لنف عروق گسترش می یابد. این می تواند به تومورها منجر شود و باعث مرگ سگ گردد. درمان معمولا با جراحی، رادیوتراپی و شیمی درمانی صورت می گیرد. در مورد ملانوم دهان، بخشی از استخوان فک ممکن است با جراحی برداشته شود.
 • استئوسارکوم: به طور کلی در نژادهای بزرگ و غول پیکر، استئوسارکوم سرطان استخوان تهاجمی است. اولین نشانه استئوسارکوم لنگش است. استئوسارکوم شدید معمولا با قطع عضو در اندام و شیمی درمانی درمان می شود. با درمان، سگ می تواند نه ماه تا دو سال یا بیشتر زندگی کند. خوشبختانه، سگ به خوبی می تواند به زندگی بر روی سه پا عادت کند و از عوارض جانبی شیمی درمانی مانند تهوع و ریزش مو رنج نمی برد.
 • اتساع معده و ولولوس (GDV): همچنین به نام نفخ و یا چرخش معده. این یک بیماری تهدید کننده زندگی است که می تواند سگ پس از خوردن، به ویژه اگر به آنها یک وعده غذایی بزرگ در روز تغذیه داده شود ، یا به سرعت غذا خوردن، نوشیدن حجم زیادی از آب بعد از غذا خوردن و ورزش با شور و نشاط رخ بدهد. برخی فکر می کنند که تغذیه غذاهای مطرح شده و نوع مواد غذایی همچنین ممکن است عوامل در نفخ باشد. GDVدر میان سگ مسن تر شایع تر است، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. GDV اتساع معده با گاز یا هوا است و سپسیک اسپین (چرخش) رخ می دهد. سگ به خودی خود قادر به آروغ زدن یا استفراغ ناشی از تجمع هوا بیش از حد در معده نیست، و بازگشت متوسط ​​خون به قلب صورت نمی گیرد فشار خون پایین می آید و سگ به شوک می رود. بدون توجه فوری پزشکی، سگ می میرند. اگر شما به نفخ سگ خود یا اتساع شکم مظنون هستید، نشانه آن سرازیر شدن آب دهان بیش از حد و اغ زدن بدون تهوع است. ممکن است او بی قرار، افسرده، بی حال، و ضعیف یا دچارسریع شدن ضربان قلب شود. این مهم است که سگ خود را به دامپزشک در اسرع وقت برسانید.

عکس کرلی کتد رتریور

تغذیه نژاد کرلی کتد رتریور | Curly-Coated Retriever

توصیه می شود روزانه ۳ تا ۴ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست با اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن به احساس دنده های او بدون نیاز به فشار سخت باشید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ کمتر مواد غذایی نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

عکس کرلی کتد رتریور

آراستن نژاد کرلی کتد رتریور | Curly-Coated Retriever

در اشکال مختلف سگ شکاری او منحصر به فرد است. نوع موی او سبب می شود نسبت به آب مقاوم بوده و در برابر آب و هوا از سگ محافظت کند. فر موی او در گوش ممکن است کمی بزرگتر از فر بدن باشد، و موی گوش ها، شکم، ران، پاها و پشت پاهای جلویی، معمولا کمرنگ تر است. بر روی پیشانی، صورت، پا و مقابل پاهای جلویی، موها کوتاه و صاف است. موی او متراکم وخشن بوده و هرگز ابریشمی یا خشک و شکننده نمی شود.

رنگ سگ شکاری کتد با پوشش سیاه و سفید یا جگری مایل به قرمز قهوه ای است. شما ممکن است چند تار موی سفید در موی او ببینید اما هیچ تکه های بزرگ سفیدی را یک جا نمیبینید.

یک سگ شکاری کتد نیاز به مراقبت نسبتا آسانی دارد و موی او معمولا تنها دو بار در سال میریزد، اگر چه مقدار ریختن مو در میان سگ ها متفاوت است. مانند دیگر نژاد ها نظافت توله سگ شکاری کتد را زمانی که او جوان است شروع کنید.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

 

میزان سازگاری نژاد کرلی کتد رتریور | Curly-Coated Retriever با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

در اشکال مختلف با پوشش سگ شکاری یک همدم بسیار خوب برای بچه های بزرگتر است که می تواند به اندازه و سطح انرژی آنها انرژی داشته باشد. اما ممکن است برای کودکان کوچک خسته کننده باشد. مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، کرلی کتد رتریور حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر سگ کرلی کتد رتریور آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود.

عکس کرلی کتد رتریور

محل نگهداری نژاد کرلی کتد رتریور | Curly-Coated Retriever

کرلی کتد رتریور برای نگهداری در آپارتمان مناسب نیست زیرا نیاز به حداقل یک حیاط کوچک دارد تا بتواند فعالیت بدنی و ورزشی را در طول روز انجام دهد. همچنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارد و اگر در محیط باز قرار نگیرد، کلافه و غیر قابل کنترل می شود.