دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/25
50 بازدید

نژاد ساسکس اسپانیل

نژاد ساسکس اسپانیل

ساسکس اسپانیل سگی است کشیده و کوتاه با رنگ جگری طلایی منحصر بفرد. این نژاد از سگ در ساسکس کانتی انگلستان برای به پرواز درآمدن پرندگان برای شکارچیان پرورش داده شده است. او بدلیل شخصیت آرامش شهرت دارد، اما زمانی که بوی پرندگان را استشمام می کند بسیار چابک شده و به وجد می آید. با استفاده از آموزش مناسب و توجه کافی این سگ شاد به یک همراه بسیار عالی تبدیل می شود.

 

آمار حیاتی نژاد ساسکس اسپانیل | Sussex Spaniel

دسته بندی نژاد: سگهای ورزشی

قد: ۳۳ تا ۳۸ سانتی متر

وزن: ۱۶ تا ۲۰ کیلوگرم

طول عمر: ۱۱ تا ۱۴ سال

عکس ساسکس اسپانیل

نکات برجسته نژاد ساسکس اسپانیل | Sussex Spaniel

 • ساسکس اسپانیل ها بدلیل اینکه پاهای عقبی شان حالت کششی دارد و آنها را به سمت جلو سوق می دهد شهرت دارند. این رفتار اصطلاحا کیپرنیگ نامیده می شود. دقت داشته باشید که این مورد یک اختلال نیست و هیچ جای نگرانی وجود ندارد.
 • ساسکس اسپانیل ها سگهایی هستند که بسیار پارس می کنند.
 • ساسکس اسپانیل ها همراهان بسیار خوبی برای کودکان بزرگتری هستند که چگونگی تعامل و رفتار با سگها را می دانند.
 • ساسکس اسپانیل ها بسیار باهوش هستند و سرعت یادگیری خوبی دارند، اما با توجه به لجبازی که دارند برای آموزش به یک مربی با حوصله و ثابت قدم نیاز دارند.
 • ساسکس اسپانیل ها برای اینکه سالم و تندرست بمانند، به فعالیت روزانه به میزان ۲۰ تا ۳۰ دقیقه نیاز دارند. آنها از پیاده روی و گردش لذت می برند.
 • ساسکس اسپانیل ها استعداد چاقی دارند و براحتی ممکن است دچار اضافه وزن شوند. بنابراین برنامه و رفتارهای غذایی شان باید مدیریت شود.
 • ساسکس اسپانیل ها ریزش موی متوسطی دارند و باید دو تا سه بار در هفته آنها را شانه بزنید. این کار باعث می شود تا موهای سست شده از بین بروند و همچنین از ژولیدگی ظاهر سگ جلوگیری می شود.
 • ساسکس اسپانیل ها دوست ندارند مدت زمان طولانی تنها بمانند. آنها اگر فعالیت نداشته باشند یا به اندازه کافی توجه نبینند ممکن است خرابکاری کنند یا سروصدا راه بیاندازند.
 • ساسکس اسپانیل ها با سگهای و حیوانات خانگی دیگر به خوبی کنار می آیند. اما اگر در زمان توله بودن با سگهای زیادی معاشرت نداشته باشند ممکن بعدها در برابر سگهایی که نمی شناسند حالت تهاجمی به خود بگیرند.

عکس ساسکس اسپانیل

وزن و اندازه نژاد ساسکس اسپانیل | Sussex Spaniel

وزن در نرها: (۱۶-۲۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۱۶-۲۰) کیلوگرم.

قد در نرها: (۳۳-۳۸) سانتی متر، در ماده ها: (۳۳-۳۸) سانتی متر.

عکس ساسکس اسپانیل

شخصیت نژاد ساسکس اسپانیل | Sussex Spaniel

سگ ساسکس اسپانیل آرام و مهربان و همراهی فوق العاده برای خانواده است. او بسیار پرانرژی و با استقامت است، حتی اگر به اندازه سگهای ورزشی دیگر تند و سریع حرکت نکند. او رفتاری دوستانه و شاد دارد، اما ممکن است در طول آموزش لجبازی کند.

خوی و خصلت آنها تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماع است. توله سگهایی که خوی و خصلت خوبی دارند، کنجکاو و بازیگوش اند و در برخورد با مردم کمک حال آنها هستند. همیشه از اینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر که قابل دسترس است) خصلت و مزاج خوبی داشته باشد اطمینان حاصل کنید تا بتوانید با آن توله سگ احساس راحتی کنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد و بزرگ شد از لحاظ خوی و خصلت چه جور سگی خواهد بود.

مانند هرسگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، با افراد مختلف، مناظر، صداها و تجربیات گوناگون زمانی که خیلی جوان هستند مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

عکس ساسکس اسپانیل

مشکلات و سلامتی نژاد ساسکس اسپانیل | Sussex Spaniel

مانند تمامی نژادها ساسکس هم در معرض ابتلا به بیماری های ژنتیکی و محیطی است. هیچ سگی کامل و بی عیب و نیست، اما این بدین معنی نیست که همه کاسکس اسپانیل ها تحت تاثیر بیماری و درد هستند. بنابراین برای داشتن یک ساسکس سالم چه از لحاظ جسمی چه ذهنی انجام تحقیقات ضروری است. یک پرورش دهنده معتبر باید گواهی سلامت و عدم مشکلات بهداشتی را به شما ارائه دهد. از آنجائیکه برخی مشکلات سلامتی با قبل از بلوغ کامل سگ بروز نمی کند، بنابراین برای سگهای کمتر از ۲ سال گواهی سلامتی صادر نمی شود. بنابراین شما باید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که سگ از قبل از سن ۲ تا ۳ سالگی پرورش داده باشد. در زیر برخی از مشکلات سلامتی که ممکن است ساسکس اسپانیل به آنها دچار شود را می بینید.

 • تنگی مجرای ریوی: یک بیماری مادرزادی قلبی است که در آن بعلت تنگی منطقه بطن راست و شریان ریوی خون بدرستی از طریق قلب جریان پیدا نمی کند. این انسداد در دریچه ریوی باعث می شود تا سمت راست قلب به سختی کار کند و درنهایت قلب بزرگ می شود. اگر درمانی صورت نگیرد ممکن است منجر به نارسایی قلبی شود. درمان بسته به شدت بیماری شامل استفاده از دارو تحت نظارت دامپزشک و عمل جراحی می باشد.
 • :PDA یک بیماری شایع مادرزادی قلبی است که در بسیاری از نژادهای مختلف دیده می شود. این بیماری زمانی اتفاق می افتد که یک رگ خوبی به نام مجرای آرتیریوسیس که آئورت و شریان ریوی را در دوران جنینی به هم متصل می کند، پس از تولد بسته نمی شود. اگر این مجرا باز بماند خون در پشت ریه ها جریان پیدا می کند و باعث تجمع مایع در ریه، تنگی نفس، غش، سرگیجه، سرفه، سوفل قلبی و نارسایی قلبی می شود. این بیماری را براحتی می توان با عمل جراحی درمان کرد.
 • دیسک بین مهره ای  :(IVDD)ساسکس اسپانیل مستعد ابتلا به بیماریهای مربوط به قسمت پشتی بدنش است. یکی از این بیماری ها IVDD است. این مشکل زمانی رخ می دهد که یک دیسک در ستون فقرات یا فتق پاره شود و طناب نخاعی به سمت بالا هل داده شود. این بیماری ممکن است بر اثر حرکات اشتباه، سقوط و یا پریدن از مبلمان پیش بیاید. همچنین ممکن است زمینه ارثی نیز داشته باشد. دیسک کمر بسیار دردناک است و می تواند منجر به ضعف، فلج موقت یا دائم شود. درمان آن شامل داروهای ضد التهاب، طب سوزنی یا کایروپرکتیک و عمل جراحی است.
 • دیسپلازی مفصل ران: یک بیماری دژنراتیو در قسمت مفصل ران است که با توجه به رشد غیر طبیعی این مفصل ضعیف می شود. این بیماری در بسیاری از نژادهای سگ دیده می شود. حدود ۴۲% ساسکس اسپانیل ها به این بیماری دچار می شوند، البته تعداد بسیار معدودی دچار ناتوانی می شوند.

عکس ساسکس اسپانیل

مراقبت از نژاد ساسکس اسپانیل | Sussex Spaniel

ساسکس برای اینکه در بهترین شرایط جسمانی و ذهنی ثابت بمانند باید روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه فعالیت و ورزش داشته باشند. او از پیاده روی های طولانی مدت و گردش لذت می برد، بخصوص اگر در مناطق پر درخت باشد، زیرا در آنجا می تواند به جستجو و شکار پرندگان مشغول شود. او از اینکه زمان زیادی را در بیرون از خانه همراه با مردم بگذارند لذت می برد. ساسکس اسپانیل گزینه مناسبی برای زندگی داخل خانه است اما باید یک حیاط محصور امن در دسترسش باشد، جاییکه بتواند با چشمانش مراقب پرندگان، سنجابها و دیگر حیوانات باشد.

آموزش ساسکس می تواند تبدیل به یک چالش شود. ساسکس اسپانیل ها باهوش هستند و سرعت یادگیری خوبی دارند، اما به یک آموزش با ثبات همراه با صبوری دارند تا برای آموزش دیدن بطور کامل موفق شوند.

یکی از بخشهایی که نیاز است در سنین جوانی به آن رسیدگی شود، پارس کردن است. برخلاف دیگر اسپانیل ها، ساسکس اسپانیل ها موقع شکار صدایشان را رها می کنند. آنها زمانی که افراد به در خانه می آیند یا صدایشان را می شوند هم شروع به پارس کردن می کنند. اگر شما برای پارس کردن در حد اعتدال به ساسکس خود آموزش لازم را ندهید با سگی روبرو خواهید شد که بابت هر چیزی پارس می کند. ساسکس مخصوصا زمانی که برای مدت زمانی طولانی تنها بماند دوست دارد که پارس کند و زوزه بکشد، بنابراین قبل از اینکه یکی از آنها را داشته باشید این موضوع را در نظر بگیرید آیا می توانید برای شاد و راضی نگه داشتن او زمانهایی را بطور منظم در خانه بمانید یا خیر.

عکس ساسکس اسپانیل

تغذیه نژاد ساسکس اسپانیل | Sussex Spaniel

میزان توصیه شده روزانه: ۲ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

 

آراستن نژاد ساسکس اسپانیل | Sussex Spaniel

ساسکس اسپانیل یک پوشش پرپشت دارد با موهای صاف یا کمی مواج نه مجعد و فر دارد. دم و پاها تا قسمت پاشنه با پوشش پر مانند متوسطی آراسته شده اند. گوشها با موهایی نرم و موج دار پوشیده شده اند، و در قسمت گردن موهایی به شکل ریشه روی آن قرار دارد. پوشش او به رنگ جگری طلایی پررنگ است که هیچ گونه لکه یا سایه ای رنگ جگری در آن دیده نمی شود.

ساسکس اسپانیل ریزش موی متوسطی دارد. برس زدن روزانه کمک می کند تا میزان موهای ریخته شده در سطح قابل کنترلی باقی بماند، اما برس زدن هفتگی هم کافی است. آرایش و کوتاه کردن مو خیلی ضروری نیست، اما برای اینکه ظاهر تمیزی داشته باشد می توانید موهای اطراف پاها را کوتاه کنید. استحمام فقط در موارد ضروری مورد نیاز است.

نیازهای نظافتی او عبارتند از بهداشت دهان و دندان و ناخنها. دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر قادر به شنیدن صدای ناخنهایش برروی زمین هستید، آنها را کوتاه کنید. یک بار یا ۲ بار در ماه کافی است. این کار از صدمه خوردن شما زمانی که او با اشتیاق برای خوشامد گویی به سمتتان می آید جلوگیری میکند.

عکس ساسکس اسپانیل

میزان سازگاری نژاد ساسکس اسپانیل | Sussex Spaniel با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

ساسکس اسپانیل ها رفتاری آرام دارند و میانه شان با کودکان بسیار خوب است بخصوص اگر با آنها بزرگ شده باشند. آنها بهترین گزینه برای خانه هایی هستند که کودکانی با حداقل ۶ سال سن دارند، زیرا چگونگی رفتار و تعامل با سگها را می دانند.

همیشه به کودکانتان در مورد رویکرد و تعاملشان با سگها و نوازش کردنشان آموزش دهید و همواره به روابط بین آنها نظارت داشته باشید و هیچگاه آنها را با هم تنها نگذارید تا از گاز گرفتن و کشیدن دم و گوش از سوی هردویشان جلوگیری کرده باشید.

ساسکس بطور کلی با حیوانات خانگی دیگر مثل گربه ها میانه خوبی دارد، اگرچه که حالتی ریاست گونه نسبت به آنها دارد. ساسکس ها اگر در زمان توله بودن بخوبی اجتماعی نشوند، ممکن نسبت به سگهایی که نمی شناسند رفتار تهاجمی داشته باشند. بنابراین از این امر مهم در این دوره از پروش آنها غافل نشوید. از طرفی او ممکن علاقه بیش از حدی در برابر پرندگان خانگی از خود نشان دهد.

عکس ساسکس اسپانیل

محل نگهداری نژاد ساسکس اسپانیل | Sussex Spaniel

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است