دسته بندی نژاد سگ ها
1398/02/01
74 بازدید

نژاد مالتیز شیتزو

نژاد مالتیز شیتزو

مالتیز شیتزو که همچنین به عنوان مالتیز و مالت تزو شناخته می شود، نژاد سگی ترکیبی است. یکی از معدود "سگهای طراحی شده" و سگ پشمالوی باهوش است. با هدف همدم پرورش داده می شود. موی او بسیار کم می ریزد و در نتیجه این نژاد برای افراد مبتلا به آلرژی مناسب است. مالتیز شیتزو سگ دست آموز شیرینی است که دوست دارد با بچه ها بازی کند.

 

آمار حیاتی نژاد مالتیز شیتزو | Maltese Shih Tzu

دسته بندی نژاد: سگ های ترکیبی
قد: ۲۵ سانتی متر
وزن: ۳ تا ۶ کیلوگرم
طول عمر: ۱۲ تا ۱۴ سال

سگ مالتیز شیتزو

نکات برجسته نژاد شیتزو مالتیز | Maltese Shih Tzu

 • مالتیز شیتزو یک "نژاد طراحی شده" و تلاقی دو نژاد خاص است. اگر شما علاقه مند به توله سگ مالتیز شیتزو هستید، باید اندازه اورا در نظر گرفته و بدانید خلق و خوی او مانند هر نژاد دیگر قابل پیش بینی نیست.
 • مالتیز شیتزو سازگار و فعال در خانه است و نیاز به ورزش روزانه یا یک پیاده روی خوب و جیغ وداد و بازی کردن در حیاط دارد.
 • سگ مالتیز شیتزو ممکن است از مشکلات تنفسی رنج برد. گرما و رطوبت می تواند این شرایط را تشدید کند، بنابراین یک خانه با تهویه مطبوع بهترین جا برای اوست.
 • موی مالتیز شیتزو کم ریزش است اما نیاز روزانه به برس زدن داشته و موی او باید هر شش تا هشت هفته کوتاه شود.
 • مالتیز شیتزو دوست داشتنی و ملایم، می تواند یک دوست عالی برای کودکان و افراد مسن و کسانی باشد که اولین بار از سگ نگهداری می کنند.
 • نژاد شیتزو مالتیز به طور کلی به خوبی با سگ های دیگر و حیوانات خانگی کنار می آید.
 • سگ شیتزو مالتیز باهوش است و به راحتی آموزش می بیند.
 • با توجه به اندازه آنها، مالتیز شیتزوها می توانند ساکنان آپارتمان عالیای باشند اما آنها زمانی که در حیاط هستند شادترین زمان خود را می گذرانند.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آن رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایش آزمایش کرده باشند. برای فهمیدن قیمت سگ شیتزو به فروشگاه های حیوان خانگی مجاز مراجعه کنید.

سگ مالتیز شیتزو

وزن و اندازه نژاد مالتیز شیتزو | Maltese Shih Tzu

وزن در نرها: (۳-۶) کیلوگرم، در ماده ها: (۳-۶) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۲۵) سانتی متر، در ماده ها: (۲۵) سانتی متر.
 

مشکلات و سلامتی نژاد مالتیز شیتزو | Maltese Shih Tzu

مالتیز شیتزو به طور کلی سالم است، به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری هاهستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند، امااگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • در رفتگی کشکک: این بیماری یک مشکل شایع در سگ های کوچک است. این بیماری هنگامی ایجاد میشود که کشکک، که دارای سه بخش است – استخوان ران (استخوان ران)، پاتلا (کشکک) و درشت نی – به درستی شکل نگرفته باشد که باعث لنگش در پا یا راه رفتن غیر طبیعی می شود، نوعی که مانند جست و خیز یا هاپ بنظر برسد. این شرایط ممکن است در هنگام تولد رخ بدهد، اگر چه بی نظمی فعلی یا در رفتگی تا خیلی بعد نمایان نمی شود. در رفتگی کشکک ناشی از مالش می تواند به ورم مفاصل یا بیماری دژنراتیو مفصل منجر شود. در رفتگی شدید کشکک ممکن است نیاز به جراحی ترمیمی داشته باشد.
 •  سندرم شاکر سفید: این بیماری روی سگ جوان رو به میانسال تاثیر می گذارد. علائم آن تکان دادن غیر قابل کنترل و ناتوانی در راه رفتن است. درمان خاصی برای آن وجود ندارد و این بیماری می تواند کنترل شود.

سگ مالتیز شیتزو

تغذیه نژاد مالتیز شیتزو | Maltese Shih Tzu

توصیه می شود روزانه ۱/۴ تا ۱/۲ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست از اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او به اندازه یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن باشید دنده های او را بدون نیاز به فشار سخت احساس می کنید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ مواد غذایی کمتری نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

سگ مالتیز شیتزو

آراستن نژاد مالتیز شیتزو | Maltese Shih Tzu

موی مالتیز شیتزو باید بلند و نرم و ابریشمی در بافت باشد. گاهی برخی از آنها موی موج دار دارند اما هرگز نباید در اشکال مختلف دیده شوند. مالتیز شیتزو به طور کلی سفید یکدست یا سفید با خال های های قهوه ای مایل به زرد بر روی بدن و گوش هستند اما آنها را می توانید در ترکیبی از رنگ های دیگر، مانند سیاه و سفید، قهوه ای، سیاه و سفید، قهوه ای و سفید و سیاه و سفید و قهوه ای روشن ببینید.

موی مالتی نیاز به مراقبت خوب و برس زدن روزانه برای جلوگیری از ریزش زیاد دارد. حمام کردن به طور منظم پوشش او را نرم و ابریشمی نگه می دارد. برای نظافت کمی ساده تر می توان او را کوتاه کرد اما او هنوز هم نیاز به شانه زدن هفتگی دارد و هر شش تا نه هفته کوتاه شود.

مالتیز شیتزو می توانید با برخی از مشکلات زیر چشمی، مانند پدر و مادر مالتی خود روبرو شود؛ این ممکن است نیاز به درمان داشته باشد. ناحیه اطراف چشم را تمیز نگه داشتن به کمتر بروز این مشکل کمک می کند.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است. 

سگ مالتیز شیتزو

میزان سازگاری نژاد مالتیز شیتزو | Maltese Shih Tzu با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

مالتیز شیتزو یک سگ کوچک است که به خوبی با کودکان در تمام سنین دوستانه رفتار می کند و یک همدم بسیار عالی برای افراد مسن و کودکان با ملاحظه تر و دوستدار بچه های کوچک است.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، این سگ حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود.

سگ مالتیز شیتزو

محل نگهداری نژاد مالتیز شیتزو | Maltese Shih Tzu

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.