دسته بندی سگ ها
1397/12/19
106 بازدید

بهترین غذای سگ نگهبان چیست؟

بهترین غذای سگ نگهبان چیست؟

غذای سگ نگهبان یکی از مهمترین نکات در این نژاد است. سگ نگهبان وظیفه نگهبانی و حفاظت را برعهده دارد و البته مهمترین وظیفه این سگ ها شناخت دوست از دزد می باشد که البته این مسئله توسط آموزش های مخصوص به سگ نگهبان، آموزش داده می شود. بارزترین ویژگی ظاهری که این سگ ها دارند این است که این سگ ها خطرناک و تاحدی ترسناک هستند به گونه ای که برخی از افراد جرات نزدیک شدن به این گونه از سگ را ندارند. اما آنچه که سبب چالاک ماندن سگ های نگهبان می شود، غذای سگ نگهبان است زیرا این غذا می تواند هم باعث مرگ آن شود و هم باعث تقویت قوای جسمی این حیوانات باشد. در ادامه میخواهیم با غذای سگ نگهبان آشنا شویم و ملزم هستیم که از ویژگی های این نژاد سگ و غذایش مطلع شویم زیرا غذای سگ نگهبان در سلامت او اهمیت زیادی دارد. با ما همراه باشید.

خصوصیات سگ های نگهبان  

سگ های نگهبان نژادهای متفاوتی دارند که با توجه به محیطی که می خواهید این حیوان را نگهداری نمایید، باید آنها را انتخاب و خریداری کنید. برخی از نژادها نیاز به محیط بزرگی برای نگهداری دارند و برخی برعکس با محیط کوچک هم کنار می آیند. اما تمامی آنها دارای یک سری ویژگی هستند از قبیل:

 • وفادار و همیشه آماده دفاع از صاحب خود هستند.
 • جثه بزرگ و فک بسیار نیرومند نسبت به سایر نژادهای سگ دارند.
 • سگ نگهبان بسیار خانواده دوست می باشد.
 • اغلب سگ های نگهبان پشم ندارند و فقط بر روی پوست بدنشان موهای ریزی دارند.
 • سگ های نگهبان در مقایسه با سایر نژاد سگ ها خیلی اجتماعی نیستند.

بهترین غذای سگ نگهبان چیست؟

 1. گوشت بوقلمون: یکی از بهترین گوشت ها، به عنوان غذای سگ نگهبان، گوشت بوقلمون می باشد. اما باید یک سری نکاتی را در این باره رعایت کرد که در ذیل به آن اشاره شده است:
 • بهترین غذای سگ نگهبان، گوشت کاملا پخته شده است.
 • باید از گوشت بدون استخوان به عنوان غذای سگ استفاده کرد.
 • بهتر است گوشت را به تکه های کوچک تقسیم نمایید و سپس به سگ بدهید زیرا سگ ها غذا را به سرعت میخورند و اگر گوشت را تکه نکنید، خوردن سریع آن برای سگ خوب نیست.
 • یک سگ نگهبان به همان اندازه که نیاز دارد گوشت در زنجیره غذای او باشد، باید از سبزیجات هم استفاده نماید. بهترین سبزیجات در غذای سگ نگهبان عبارت است از: لوبیا قرمز، هویج، ذرت بدون ساقه، کاهو، کرفس و پوره سیب زمینی.
 1. جگر: جگر دارای ویتامین های A و B و فسفر می باشد. البته به دلیل وجود انگل در جگر و همچنین بقایای دارویی حیوانات بهتر است از این غذا استفاده نشود اما در صورت نیاز حتما جگر به طور کامل پخته شود.
 2. مرغ: مرغ غذایی است که هضم آن آسان است ولی در مقایسه با گوشت کالری کمتری دارد و مرغ هم باید به صورت بدون استخوان به سگ داده شود.
 3. پای مرغ: پای مرغ را نباید به تنهایی به عنوان غذای مناسب برای سگ نگهبان در نظر گرفت چون ارزش غذایی کمی دارد و باعث یبوست سگ نگهبان می شود.
 4. برنج پخته: برنج پخته به تنهایی زیاد توصیه نمی شود ولی به همراه مرغ مناسب است. زمانی که سگ نگهبان دچار مشکلات گوارشی می شود، برنج به صورت کته بسیار مناسب است.

 

غذای نامناسب برای سگ نگهبان

سگ های نگهبان چون وظیفه نگهبانی و حفاظت را بر عهده دارند، باید به سلامتی آنها اهمیت داد. برخی از این موارد مربوط به تغذیه این حیوانات می شود، مضرترین مواد غذایی که نباید به عنوان غذای سگ نگهبان انتخاب شود عبارتند از:

 1. انگور و کشمش، سیر و پیاز و هر چه که در این خانواده قرار دارد.
 2. مواد لبنی، فلفل، الکل، غذای چرب، غذای پرنمک
 3. هر نوع مواد غذایی خام به جز استخوان، سیب و کدو،
 4. از قرار دادن تخم مرغ در غذای سگ نگهبان بپرهیزید چرا که باعث کمبود ویتامین در سگ های نگهبان می شود. 
 5. از ماهی خام نباید در غذای سگ نگهبان استفاده شود چون ماهی خام سبب کمبود ویتامین B در سگ می شود و البته برخی ماهی ها دارای باکتری های خطرناکی هستند که برای سگ مناسب نمی باشد.

 

رژیم غذایی سگ نگهبان

سگ های نگهبان دارای معده حساسی هستند. به همین منظور باید اگر غذایی را برای اولین بار به این دسته از سگ ها می دهید به مقدار کم باشد تا در صورت بروز مشکل بتوانید آن را کنترل و رفع نمایید. بهتر است زمانی که به یک رژیم غذایی خاصی برای سگ نگهبان دست یافتید، آن را تغییر ندهید. یکی از عادت های غذایی سگ های نگهبان این است که به هر میزان غذا برایشان بگذارید، میخورند. پس در میزان غذا دقت کنید و غذای بیشتر از نیاز در اختیار آنها قرار ندهید. 

 

استخوان در غذای سگ نگهبان برای او خطرناک است!

اغلب افراد تصور می کنند غذای اصلی سگ نگهبان، استخوان است. البته این تصور زمانی درست است که استخوان پخته شده نباشد اما اگر قرار است از گوشت پخته شده برای تغذیه سگ استفاده شود، نباید حاوی استخوان باشد. همچنین وجود استخوان تیز و بزرگ در غذای سگ خطرناک است چرا که سبب خونریزی داخلی و مرگ حیوان می شود.