دسته بندی نژاد سگ ها
1398/02/02
29 بازدید

نژاد نیوفاندلند

نژاد نیوفاندلند

این سگ ها دارای جثه ی بزرگ و قوی هستند که از آنها به عنوان سگ کاری استفاده می شود، هم چنین ماهیگیران آنها را برای شکار و پیمودن راه جنگل آموزش می دهند. نیوفاندلند یک سگ سخت کوش و قوی است که میتواند در هر شرایط آب و هوایی به خوبی کار کند و هم چنین یک سگ شناگر قوی است. به خاطر شیرین مزاج و پاسخگو بودنش طرفداران زیادی دارد.

 

آمار حیاتی نژاد نیو فاندلند | Newfoundland

دسته بندی نژاد: سگ کاری

قد: بین ۶۳ تا ۷۳ سانتی متر

وزن: بین ۵۰ تا ۷۵ کیلوگرم

طول عمر: بین ۸ تا ۱۰ سال

سگ نیوفاندلند

نکات برجسته نژاد نیوفاند لند | Newfoundland

 • نیوفاندلند سگ درشت هیکلی است که به خوبی رشد میکند. نگهداری از او در آپارتمان مناسب نیست و به یک حیاط بزرگ برای جنب و جوش نیاز دارد.
 • او به ورزش و آموزش هایی برای تحریک روانی نیاز دارد.
 • آب دهانشان همیشه آویزان است به همین دلیل اگر پاک کردن آن برای شما کار سختی است این سگ برای شما انتخاب خوبی نیست.
 • برای حفاظت از پوست ضخیم این سگ ها باید مرتب به آنها رسیدگی و نظافت کنید.
 • سگ نیوفاندلند در آب و هوای سرد بهتر رشد می کند هر چند میتواند در آب و هوای گرم هم مقاومت کند اما بهتر است که برای محافظت او از گرما زدگی، در داخل خانه نگهداری شود.
 • برای خرید یک سگ سالم، هرگز آن را از پرورش دهنده غیر قانونی یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید، و توله سگی را پیدا کنید که او را از نظر عدم وجود بیماری های ژنتیکی که ممکن است سگ به آن مبتلا شود آزمایش کرده باشند. برای فروش نیوفاندلند می توانید به فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی مراجعه کنید.

سگ نیوفاندلند

وزن و ارتفاع نژاد نیو فاند لند | Newfoundland

وزن در نرها: (۶۵-۷۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۵۰-۶۰) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۷۰) سانتی متر، در ماده ها: (۵۶) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد نیوفاندلند | Newfoundland

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

 • بیماری آدیسون: این یکی از مشکلات ناشی از تولید هورمون های آدرنال توسط غده ی آدرنال است که علائم آن استفراغ، بی اشتهایی و بی حالی است و از آنجا که این علائم میتواند با بیماری های دیگر اشتباه گرفته شود ممکن است تا بیماری به مراحل پیشرفته نرسد نتوان آن را تشخیص داد. علائم مرحله ی پیشرفته ی این بیماری زمانی رخ می دهد که سطح پتاسیم بالا رود که این موضوع باعث تداخل در عملکرد قلب میشود و سگ دچار شوک شدید و نهایتا مرگ او می شود.
 • آب مروارید: آب مروارید گاهی در سگ های نسبتا جوان (کمتر از ۶ سال) رخ می دهد و یک بیماری ارثی است.
 • گیلاس چشم: این بیماری ناشی از غده ای است که در زیر پلک پایین چشم بیرون میزند و مانند یک گیلاس در گوشه ی چشم به نظر میرسد ممکن است دامپزشک برای حذف آن، عمل جراحی انجام دهد.
 • تنگی دریچه آئورت: این بیماری باعث نقص در عملکرد قلب می شود که در آن دریچه ی آئورت باریک شده و قلب نمی تواند به درستی جریان خون را در بدن انجام دهد که در نهایت باعث غش و یا حتی مرگ ناگهانی سگ شود. این بیماری ارثی است و نمی تواند به سگ دیگری منتقل شود. به طور معمول دامپزشک ها این بیماری را از طریق سوفل قلبی تشخیص می دهد. سگ های که به این بیماری مبتلا هستمد را نباید پرورش داد.
 • سیستینوری: یک اختلال ژنتیکی است که  ناشی از دوباره مکیدن و جذب سیستین  (نوعی اسید آمینه) توسط توبول های کلیوی است و میتواند منجر به سنگ کلیه یا سنگ مثانه میشود و میتواند باعث اختلال در دستگاه ادرار سگ میشود که برای زندگی سگ (مخصوصا سگ نر) یک تهدید جدی است.
 • این بیماری را میتوان با رژیم غذایی مناسب، دارو و یا جراحی درمان کرد. سگ های مبتلا به این بیماری نباید پرورش داده شوند.
 • صرع: این بیماری گاهی اوقات ارثی میباشد. صرع میتواند باعث تشنج خفیف یا شدید، سقوط سگ، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و یا باعث یک رفتار غیر طبیعی در سگ شود و لازم است که در صورت بروز این موارد سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید. اگر شما مدیریت مناسبی روی سگ مبتلا به صرع داشته باشید می تواند زندگی سالم و کاملی داشته باشد. صرع قابل درمان نیست اما میتوان آن را با دارو کنترل کرد. اگر سگ شما دچار تشنج شد حتما او را برای تشخیص و درمان نزد دامپزشک ببرید.
 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین سگ های این نژاد شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ مبتلا به بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود در نتیجه باعث لنگیدن یک پا یا هر دو پای عقب سگ میشود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمی بینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او میشود. اگر شما قصد خرید توله سگ دارید باید مطمئن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری روی پدر و مادر توله ی سگتان انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن بر روی سطوح صاف و نرم میتواند در رشد سریع این بیماری تاثیر گذار باشد.
 • دیسپلازی آرنج: یک بیماری است که در بین سگها شایع است. این بیماری باعث میشود شه استخوان آرنج هماهنگ با هم رشد نکنند و باعث سستی مفاصل شوند که باعث لنگیدن همراه با درد در سگ شود. ممکن است دامپزشک برای آن جراحی انجام دهد و یا با کمک دارو، کنترل وزن، مدیریت پزشکی، دارو هاب ضد تورومی آن را درمان کند.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.
 • سرطان: علائم سرطان سگ شامل تورم غیر طبیعی از یک درد یا زخم هایی است که التیام نمی یابد، خونریزی از هر قسمت بدن و مشکل در تنفس همراه شود. درمان سرطان شامل شیمی درمانی، جراحی و دارو می باشد. 
 • اتساع (گشایش) معده و ولولوس (GDV): این بیماری باعث نفخ یا پیچش معده میشود که میتواند بعد از خوردن یک وعده غذای پرحجم در روز یا به سرعت غذا خوردن و یا حتی نوشیدن حجم زیادی از آب بعد از خوردن غذا و ورزش کردن رخ بدهد. هم چنین ممکن است نوع مواد غذایی نیز باعث نفخ شود. این بیماری در بین سگ های مسن شایع است اما میتواند در هر سنی رخ دهد. اتساع معده با هوای داخل معده همراه است که باعث میشود در این حالت سگ به طور طبیعی قادر به آروغ زدن یا استفراغ که در اثر تجمع بیش از حد هوا داخل معده به وجود می آید نباشد در این صورت بازگشت خون به قلب به کندی صورت میگیرد و فشار خون پایین می آید که باعث میشود سگ دچار شوک شود و اگر در این حالت به موقع پزشک به او رسیدگی نکند سگ میمیرد. سگ مبتلا به نفخ ممکن است بی قرار، افسرده، بی حال، ضعیف و یا دچار تپش قلب شود، هنگامی که این علائم را در سگ خود مشاهده کردید در اسرع وقت او را نزد دامپزشک ببرید.
 • پارگی رباط متقاطع قدامی: این بیماری در بین سگ های جوانی که مدام بازی میکنند و یا سگ های پیری که اضافه وزن دارند شایع است و در اثر پیچ خوردگی پای عقب سگ، که باعث پارگی رباط متقاطع قدامی میشود یا در زمان لنگیدن ناگهانی پای عقب رخ می دهد. زمانی که رباط زانو پاره شد باعث می شود تا ساق پا و استخوان ران در برابر یکدیگر حرکت کنند که این منجر به بیماری آرتریت شود. اگر رباط به طور کامل پاره شود با عمل جراحی آن را درمان میکنند اما اگر فقط قسمتی از آن پاره شود انجام دادن ورزش اما کم میتواند در درمان آن ماثر باشد و به جراحی نیاز ندارد هم چنین اگر سگ اضافه وزن دارد باید یک رژیم غذایی مناسب برای او در نظر بگیرید.

سگ نیوفاندلند

تغذیه نژاد نیوفاندلند | Newfoundland

توصیه می شود روزانه ۴ تا ۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

سگ نیوفاندلند

آراستن نژاد نیوفاندلند | Newfoundland

این سگ ها دارای پوششی ضد آب و مقاوم هستند. پوشش بیرونی آنها ضخیم  وبلند و لایه زیرین نرم و متراکم است. ریزش موی او متوسط است اما در فصل بهار و پاییز به شدت می ریزد. آنها در رنگ های سیاه و سفید، قهوه ای، خاکستری و یا سفید همراه با خال های سیاه و سفید دیده می شوند.

موهای او را باید ۲ یا ۳ بار در هفته برس بزنید و حمام کردن او تنها در شرایط ضروری لازم است. برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید، در ناخن های پای او رگ های خونی زیادی وجود دارد و اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید خونریزی میکند و ممکن است دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن ها سگ با شما همکاری نکند به همین دلیل اگر تجربه ای در این کار ندارید از دامپزشک کمک بگیرید. اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوی  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. هنگام نظافت کردن سگ، او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و یا پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی که ممکن است در سگ رخ دهد جلوگیری کنید.

گوش های سگ خود را از نظر عدم وجود قرمزی و یا بوی بد بررسی کنید زیرا این علائم عفونت گوش است. و هر بار که گوش او را از نظر عدم وجود قرمزی و بوی بد بررسی میکنید با یک پنبه ی مرطوب ملایم و دارای PH متعادل آنها را تمیز کنید و اگر امتداد لبه گوش خشک شد آن را با روغن بچه با روغن نارگیل چرب کنید. هرگز نباید چیزی را داخل کانال گوش فرو ببرید فقط تمیز کردن قسمت بیرونی گوش کافی است .

 

میزان سازگاری نژاد نیوفاندلند | Newfoundland با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

برای کودکان و حیوانات خانگی همراه بسیاری خوبی است و میتواند با آنها هم بازی شود اما به دلیل داشتن جثه ی بزرگ ممکن است به کودکان به طور ناخواسته آسیب برساند. شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باد زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتوانند با گربه ها و حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند.

سگ نیوفاندلند

محل نگهداری نژاد نیوفاندلند | Newfoundland

نگهداری از این نژاد داخل آپارتمان مناسب نیست آنها حداقل به یک حیاط کوچک برای انجام فعالیت ها و ورزش های روزانه شان نیاز دارند، هم چنین علاقه زیادی به دویدن در فضای آزاد دارند و اگر همیشه در یک محیط بسته باشند کلافه و غیر قابل کنترل می شوند.