دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/15
115 بازدید

نژاد پامسکی

نژاد پامسکی

پامسکی یک سگ مهربان با رفتاری کودکانه است که برای زندگی آپارتمانی مناسب است، او بسیار دوست دارد که مرکز توجه باشد، البته با توجه به ظاهر قابل ستایش و بامزه ای که دارد موجب تحسین افراد می شود. متاسفانه شروع بد آنها بعنوان یک نژاد طراحی شده که ترکیبی است بین دو نژاد سیبرین هاسکی و پامرانین نتوانست محبوبیت والدین خود را از جانب طرفداران سگ بدست آورد. متاسفانه عده کثیری توله های پامسکی را از پرورش دهندگان غیر مسئول و کسانی که نیازهای آنها را برآورده نمی کردند، خریدند و بعضی مواقع سگ های این نژاد در پناهگاه ها یا گروه های نجات پیدا می شدند در حالیکه قبل از این رهایشان کرده بودند. اگر تصمیم به داشتن یک سگ از نژاد پامسکی را دارید، اول از همه باید کاملا مطمئن باشید و یک برنامه کاملا سازمان دهی شده برای نگهداری از این نژاد برای خودتان فراهم کنید.

عکس پامسکی

آمار حیاتی نژاد پامسکی | Pomsky

دسته بندی نژاد: نژادهای دو رگه

قد: ۲۵ تا ۳۸ سانتی متر

وزن: ۳ تا ۱۷ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

 

نکات برجسته نژاد پامسکی | Pomsky

  • پامسکی ها پوشش ضخیمی دارند که باعث می شود بیشتر از سگ های دیگر بتوانند آب و هوای سرد را تحمل کنند.
  • پامسکی ها براحتی می توانند خودشان را با شرایط وفق دهند، آنها به فضای بزرگی نیاز ندارند، سطح متوسطی از فعالیت روزانه برایشان کفایت می کند، که همه این ها باعث می شود که سگی مناسب برای زندگی آپارتمانی باشند.
  • درست مانند اجدادشان، آنها هم در رنگ های مختلفی دیده می شوند.
  • پامسکی ها سگ های پر سروصدایی هستند و اگر به خوبی آموزش نبینند تمایل زیادی به پارس کردن پیدا می کنند.
  • بسیار مهم است که با سگ های دیگر و در کنار مردم اجتماعی شوند، بخصوص اگر در سن پایینی هستند.
  • پامسکی ها بسیار آموزش پذیرند، اما ممکن است مقداری لجبازی را از اجداد سیبرین هاسکی خود به ارث برده باشند. بنابراین آنها گزینه بسیار مناسبی برای کسانی هستند که در زمینه نگهداری از سگ ها تجربه کافی دارند.

عکس پامسکی

تاریخچه نژاد پامسکی | Pomsky

تاریخچه سگ پامسکی خیلی طولانی نیست، بیشتر به دلیل اینکه این نژاد اخیرا بطور عمدی و بوسیله لقاح مصنوعی بوجود آمده است. از آنجائیکه نژاد بسیار جدیدی است زمان می برد تا تمامی استانداردهای ظاهری و رفتاری اش مشخص شود، بنابراین هنوز این نژاد بطور کاملا رسمی ثبت نشده است. چندین سال و چند نسل طول می کشد تا یک نژاد کاملا به حالت استاندارد برسد و ثبت شود. انجمن پامسکی آمریکا یکی از گروه هایی است که در حال تلاش برای به ثبت رساندن این نژاد است، هر چند قبل از اینکه این اتفاق بیافتد سگ ها باید برای داشتن خصوصیاتی ثابت و خاص پرورش داده شوند. در این زمان، پامسکی ها می توانند در ظاهر و در خلق و خو بسیار با هم متفاوت باشند، حتی آنهایی که در یک زایمان متولد می شوند، بنابراین به احتمال زیاد به این زودی ها یک نژاد استاندارد ایجاد نمی شود. اگر علاقه مند به داشتن یک پامسکی هستید هیچ دلیلی وجود ندارد تا به یک پرورش دهنده کاملا اعتماد کنید. شما باید حواستان به پناهگاه های اطرافتان یا گروه های نژادی که پامرانین و سیبرین هاسکی دارند، باشد زیرا گاهی اوقات آنها بدنبال خانه هایی برای نگهداری از سگ های دورگه ای که حاصل تولید مثل این دو نژادند می باشند. همچنین می توانید پایگاه ای اطلاعاتی قابل جستجو را برای پیدا کردن سگی که می خواهید سرچ کنید. حتی اگر سگی را که دقیقا دنبالش هستید پیدا نکنید، سگ های زیاد دیگر هستند که حتما عاشقشان می شوید.

عکس پامسکی

وزن و اندازه نژاد پامسکی | Pomsky

پامسکی سگی است با جثه کوچک تا متوسط و اندازه اش در واقع متوسط اندازه والدینش یعنی نژاد پامرانین و سیبرین هاسکی است. تغییرات در اندازه این نژاد وجود دارد و این هم بخاطر این است که هنوز به یک استاندارد کامل نرسیده است. فرض بر این است که پامسکی در نهایت وزنی بیشتر از ۱۷ کیلوگرم نخواهد داشت حتی زمانی که به رشد کامل رسیده باشد و زمانی که به این مرحله برسد از لحاظ قدی هم بیشترین اندازه را دارد.

عکس پامسکی

شخصیت نژاد پامسکی | Pomsky

پامسکی سگ خنده داری است و تمایل به رفتارهای اینچنینی دارد و بسیار مشتاق است که این گونه رفتارهایش با تشویق و تحسین از جانب انسان مواجه شود. آنها قادرند بخوبی خودشان را با تغییرات وفق دهند و به سطح متوسطی فعالیت نیاز دارند، بنابراین اگر حداقل در روز یک پیاده روی طولانی هم داشته باشند برایشان کفایت می کند، همین خصوصیات آنها را برای زندگی آپارتمانی بسیار مناسب کرده است.

همانطور که گفته شد پامسکی زوزه کشیدن و ناله کردن را از هاسکی و تمایل به پارس کردن را از پامرانین به ارث برده است. این رفتارها باعث می شود که او یک سگ پر سروصدا باشد که البته ممکن است همسایه تان را عصبی کند.

ریزش موی زیادی دارند، بنابراین انتظار دیدن مو را در هر جایی از خانه داشته باشید و همیشه یک غلتک پرزگیر و جارو برقی دم دستتان باشد.

پامسکی بسیار تمایل دارد که رابطه بسیار نزدیکی با یکی از افراد خانواده داشته باشد، هرچند او با تمامی افراد خانواده میانه خوبی خواهد داشت. اجتماعی شدن بسیار مهم است و باید این کار را از سنین پایین شروع کنید. اگر بدرستی اجتماعی نشوند ممکن است در مواجه با افراد غریبه عصبی شوند.

 

مشکلات و سلامتی نژاد پامسکی | Pomsky

پامسکی ها ممکن است به هر کدام از مشکلات سلامتی مشترک بین هاسکی و پامرانین دچار شوند. آنها بطور ژنتیکی ممکن است به بیماری هایی از قبیل آلرژی، دیسپلازی مفصل ران، در رفتگی زانو، نای فرورفته، مشکلات قلبی، بیماری های چشمی، صرع و مشکلات پوستی مبتلا شوند. آنها همچنین بطور خاصی مستعد ابتلا به بیماری های دهان و دندان هستند، بنابراین بسیار مهم است که دندان هایشان را بطور مرتب و منظم تمیز نگه دارید.

عکس پامسکی

مراقبت از نژاد پامسکی | Pomsky

پامسکی ها به سطح فعالیت متوسطی نیاز دارند و یک پیاده روی خوب در روز برایشان کفایت می کند. ممکن انرژی زیادی داشته باشند و قبل از اینکه آرام بگیرند و دفعات بازی بیشتری نیاز داشته باشند. پوشش ضخیمی که دارند آنها برای زندگی در آب و هوای سرد مناسب کرده است و می توانید تمام طول سال او را به بیرون از خانه ببرید. پامسکی ها سگ های بسیار باهوشی هستند که اگر هیچ چالشی نداشته باشند ممکن است خسته شوند، آنها به خوبی با اسباب بازی هایی که از لحاظ روانی تحریکشان کنند کار می کنند. پامسکی ها لجبازی را از سیبرین هاسکی به ارث برده اند، بنابراین ممکن است کمی کار آموزش را سخت کنند، اما شما باید با استفاده از غذاهای تشویقی و تحسین و تشویق زیاد به خوبی به او آموزش دهید.

 

تغذیه نژاد پامسکی | Pomsky

پامسکی ها سگ ها پر انرژی هستند و به یک رژیم غذایی نیاز دارند که تمامی نیازهایشان را برآورده کند. از آنجائیکه هنوز یک نژاد استاندارد نیستند نمی توان با اطمینان کامل گفت که به چه اندازه غذا نیاز دارند. بهتر است از دامپزشک تان یا یک متخصص تغذیه حیوانات خانگی برای میزان غذای پامسکی تان سوال کنید. بطور کلی آنها به یک رژیم غذایی مناسب برای سگ های اندازه کوچک تا متوسط نیاز دارند.

عکس پامسکی

آراستن نژاد پامسکی | Pomsky

پامسکی ها یک پوشش دولایه نرم و پرزدار دارند که به شانه زدن و مراقبت زیاد نیاز دارند. پوشش انبوهی که دارند باعث می شود که در آب و هوای سرد بسیار راحت باشند. پامسکی ها ریزش موی زیادی دارند و شما باید انتظار دیدن مو را در هر جایی از خانه داشته باشید. آنها مانند پامرانین و هاسکی رنگ های زیادی دارند. آنها در رنگ های خاکستری، سفید، قهوه ای یا قهوه ای مایل به قرمز، آبی، سفید یکدست و غیره دیده می شوند. ناخن ها حتما باید هر چند هفته یکبار کوتاه شوند و بدلیل اینکه مستعد ابتلا به بیماری های دهان و دندان هستند باید هر روز دندان هایشان مسواک زده شود.

 

میزان سازگاری نژاد پامسکی | Pomsky  با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

پامسکی ها اغلب نسبت به بچه های کوچک که نمی دانند چطور با حیوانات رفتار کنند، محتاط هستند و اگر احساس ناراحتی یا تهدید کنند ممکن است که به آنها ضربه وارد کنند. آنها با سگ های دیگر سازگاری خوبی دارند، بخصوص اگر همراه آنها بزرگ شده باشند و سگ های اجتماعی باشند. این نژاد غریزه شکار قوی دارد و این خصوصیت را از والدین هاسکی خود به ارث برده است که باعث می شود تا تمایل به شکار حیوانات کوچکتر مانند گربه ها را داشته باشند. اگر قصد دارید که پامسکی را در خانه ودر کنار کودکان و حیوانات خانگی دیگرتان نگه دارید باید از سنین پایین او را اجتماعی کنید.

عکس پامسکی

محل نگهداری نژاد پامسکی | Pomsky

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.