دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/24
92 بازدید

نژاد سافت کوتد ویتن تریر

نژاد سافت کوتد ویتن تریر

سگ نژاد سافت کوتد ویتن تریر یک سگ مقاوم، دوست داشتنی و سرگرم کننده است که برای همه مانند یک دوست است. او به نسبت اینکه یک تریر است، سگی است که نگهداریش راحت است، او به میزان متوسطی فعالیت نیاز دارد و یک سگ فوق العاده برای خانواده است. پوشش نرم و ابریشمی او نیاز به نظافت و آراستگی زیاد دارد. ممکن است زمان آموزش کمی خودسر شود و کار آموزشی را سخت کند.

 

آمار حیاتی نژاد سافت کوتد ویتن تریر | Soft Coated Wheaten Terrier

دسته بندی نژاد: سگ های تریر

قد: ۴۳ تا ۴۸ سانتی متر

وزن: ۱۴ تا ۱۸ کیلوگرم

طول عمر: ۱۲ تا ۱۵ سال

عکس سافت کوتد ویتن تریر

نکات برجسته نژاد سافت کوتد ویتن تریر | Soft Coated Wheaten Terrier

 • سگ سافت کوتد ویتن تریر می تواند خودش را با زندگی در هر نوع خانه ای وفق دهد، شهر، روستا، آپارتمان یا خانه ای در حومه شهر فرقی ندارد.
 • اگر شما فردی وسواسی هستید این نژاد برایتان مناسب نیست، زیرا براحتی گرد و خاک، آشغال و برف را به خود جذب می کند و در همه جای خانه پخش می کند.
 • سافت کوتد ویتن تریرها عموما سگ های تهاجمی نیستند و اغلب میانه خوبی با اکثر سگ ها و حیوانات خانگی دیگر دارند. اگرچه، موجودات کوچک و خزدار بیرون از خانه مثل گربه های ولگرد را شکار می کنند.
 • اگرچه خیلی پر سروصدا نیستند، اما اگر به هر چیز یا کسی مشکوک شوند پارس می کنند.
 • سافت کوتد ویتن تریر نمی تواند گرما را بخوبی تحمل کند، بنابراین بهتر است در روزهای گرم او را داخل خانه نگه دارید.
 • تریرها عاشق کندن زمین و حفر کردن هستند و سافت کوتد ویتن تریر هم از این قاعده مستثنی نیست. او مستعد ایجاد چندین سوراخ در حیاط است.
 • سگ های این نژاد دوست دارند که در جمع خانواده باشند و اگر برای مدت های طولانی تنها بمانند دچار استرس می شوند که ممکن است منجربه خرابکاری و پارس کردن بشود.
 • برای اینکه سالم و شاد باشند در روز به حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت نیاز دارند.
 • سافت کوتد ویتن تریر سازگاری خوبی با کودکان دارد.
 • آموزش ویتن ها ممکن است تبدیل به چالشی برای صاحبانشان شود. شما باید برای آموزش آنها بسیار صبور و مقاوم باشید، از تکینک های تقویتی مثبت مثل بازی، جایزه و غذاهای تشویقی استفاده کنید.
 • سافت کوتد ویتن تریرها ریزش موی کمی دارند، اما برای حذف موهای مرده و جلوگیری از گره نخوردن موهایشان باید بطور منظم آنها را شانه بزنید.
 • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی می فروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگ ها را در زمینه بیماریهای ژنتیکی انجام داده باشد و سگ هایی که مزاج سالم داشته باشند.

عکس سافت کوتد ویتن تریر

تاریخچه نژاد سافت کوتد ویتن تریر | Soft Coated Wheaten Terrier

در ایرلند سافت کوتد ویتن تریر سگ طبقه ضعیف جامعه بود، یک سگ مزرعه همه کاره که حیوانات موذی را دور می کرد، حیوانات کوچک را شکار می کرد و از اموال صاحبانش در برابر حیوانات و افراد مزاحم محافظت می کرد.

بخش بزرگی از تاریخچه اولیه سافت کوتد ویتن تریر به ثبت نرسیده است، اما او احتمالا با نژاد کری بلو تریر و آیریش تریر اجداد مشترکی دارد. آنها همچنین یک نشانه دیگر دارند که نشان می دهد سگ های کار بوده اند، دم بریده شده. کسانی که مالیات جمع می کردند این افراد را از پرداخت مالیات سگ معاف می کردند.

ویتن ها تا روز سنت پاتریک سال ۱۹۳۷ میلادی توسط باشگاه سگ ایرلند شناسایی نشده بودند. او برای برنده شدن در مسابقات قهرمانی باید در زمین مسابقه با موش ها، خرگوش ها و گورکن ها روبرو می شد.

اولین ویتن در سال ۱۹۴۶ به ایالات متحده وارد شد. بوستون گلوب پست گزارش داد که ۷ عدد از این نژاد در محموله بار کشتی نورمن جی کولمن بوده اند که در سفرش از بلفست در بوستون تخلیه شده بودند. دو تا از این توله سگ ها همراه با لیدی ووگل از اسپرینگ فیلد ماساچوست به خانه رفتند. ووگل در سال بعد آنها را در شو باشگاه سگ وست مینستر به معرض نمایش گذاشت درحالیکه ۱۷ توله سگ داشتند.

باشگاه سگ آمریکا این نژاد را در سال ۱۹۷۳ میلادی شناسایی کرد، امروزه این نژاد در بین ۱۵۵ نژاد در رتبه ۶۲ قرار دارد.

 

وزن و اندازه نژاد سافت کوتد ویتن تریر | Soft Coated Wheaten Terrier

وزن در نرها: (۱۶-۱۸) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۱۴-۱۶) کیلوگرم.

قد در نرها: (۴۶-۴۸) سانتی متر، قد در ماده ها: (۴۳-۴۶) سانتی متر.

عکس سافت کوتد ویتن تریر

شخصیت نژاد سافت کوتد ویتن تریر | Soft Coated Wheaten Terrier

سافت کوتد ویتن تریر یک سگ شاد، دوست داشتنی و با اعتماد به نفس است، او به حد کافی هوشیار است که بتواند یک سگ نگهبان خوب باشد، اما رفتار دوستانه اش بیشتر از پارس کردنش به عنوان هشدار است. او عاشق بچه هاست و میانه خوبی با سایر حیوانات دارد، بخصوص اگر که همراه آنها بزرگ شده باشد. او هر موجود کوچک و خز داری که از مسیرش عبور کند را تعقیب می کند.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را میدهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

عکس سافت کوتد ویتن تریر

مشکلات و سلامتی نژاد سافت کوتد ویتن تریر | Soft Coated Wheaten Terrier

مانند تمامی نژادها ساسکس هم در معرض ابتلا به بیماری های ژنتیکی و محیطی است. هیچ سگی کامل و بی عیب و نیست، اما این بدین معنی نیست که همه کاسکس اسپنیل ها تحت تاثیر بیماری و درد هستند. بنابراین برای داشتن یک ساسکس سالم چه از لحاظ جسمی چه ذهنی انجام تحقیقات ضروری است. یک پرورش دهنده معتبر باید گواهی سلامت و عدم مشکلات بهداشتی را به شما ارائه دهد. از آنجائیکه برخی مشکلات سلامتی با قبل از بلوغ کامل سگ بروز نمی کند، بنابراین برای سگهای کمتر از ۲ سال گواهی سلامتی صادر نمی شود. بنابراین شما باید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که سگ از قبل از سن ۲ تا ۳ سالگی پرورش داده باشد. در زیر برخی از مشکلات سلامتی که ممکن است ساسکس اسپنیل به آنها دچار شود را می بینید.

 • از دست دادن پروتئین نفروپاتی: بیماری است که در طی آن حجمی غیر معمول و زیاد از پروتئین و پلاسما از طریق کلیه ها دفع می شود. علائم آن شامل کاهش وزن، ورم پاها یا شکم، اسهال، افزایش حجم ادرار و تشنگی، تنگی نفس و نارسائی کلیه می شود. معمولا سگ های مبتلا به این بیماری دچار افزایش کراتنین و اوره بعلاوه کم خونی، کلسترول بالا و افزایش سطح فسفر می شوند. درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما وضعیت ایجاده شده را می توان از طریق دارو و رژیم غذایی مناسب مدیریت کرد.
 • از دست دادن پروتئین انتروپاتی: بیماری است که در طی آن حجمی غیر معمول و زیاد پروتئین از طریق دستگاه گوارش از دست می رود. علائم آن شامل کاهش وزن، ورم پاها یا شکم، اسهال، افزایش حجم ادرار و تشنگی، تنگی نفس و نارسائی کلیه می شود. معمولا سگ های مبتلا به این بیماری دچار کمبود سطح کلسترول، آلبومین و گلوبولین می شوند. درمانی برای این بیماری وجود ندارد، اما وضعیت ایجاده شده را می توان از طریق دارو و رژیم غذایی مناسب مدیریت کرد.
 • آدیسون: یک وضعیت جدی ناشی از تولید ناکافی هورمون های آدرنال است. بیشتر سگ های مبتلا به آدیسون دچار استفراغ، کم اشتهایی و کاهش سطح انرژی می شوند. از آنجائیکه این علائم مبهم است و ممکن است در مورد سایر بیماری ها هم وجود داشته باشند، بنابراین ممکن است تا زمانی که بیماری به مرحله پیشرفته نرسد تشخیص داده نشود. علائم شدیدتر بیشتر زمانی رخ می دهند که سگ دچار استرس می شود یا اینکه سطح پتاسیم خون بقدری بالا می رود که بر روی عملکرد قلب تاثیر می گذارد و در نهایت باعث شوک و مرگ می شود. اگر دامپزشک شما در مورد سگتان مشکوک به بیماری آدیسون بود، باید یک سری آزمایشات را برای اطمینان خاطر حتما انجام دهد.
 • دیسپلازی کلیه (RD): در این بیماری کلیه بزرگ می شود و در ابتدا باعث نارسائی کلیه می شود. سافت کوتد ویتن تریرها مستعد ابتلا به این بیماری هستند. علائم آن شامل افزایش مصرف آب و حجم ادرار، کاهش اشتها، استفراغ و گاهی اوقات عفونت های مکرر دستگاه ادراری می شود.

عکس سافت کوتد ویتن تریر

مراقبت از نژاد سافت کوتد ویتن تریر | Soft Coated Wheaten Terrier

سافت کوتد ویتن تریر می تواند خودش را با هر نوع خانه ای سازگار کند، شامل آپارتمان، البته مادامی که امکان فعالیت کافی را داشته باشد. مهم نیست که چه نوع خانه ای داشته باشد، مهم این است که این سگ که عاشق مردم است در داخل خانه و کنار افراد خانواده باشد نه در خارج از خانه و به تنهایی.

به سافت کوتد ویتن تریر خود حداقل نیم ساعت فعالت و ورزش روزانه بدهید. این فعالیت نیم ساعته می تواند شامل دو قسمت پانزده دقیقه ای پیاده روی، یک پیاده روی و یک بازی واکشی و یا تمرین های ورزشی باشد که هر دوی شما از انجام آن لذت ببرید.

تربیت او را با آموزش های ابتدایی و اولیه شروع کنید. ویتن ها دارای ذهنیت خوبی هستند و آموزش موفقیت آمیزی دارند. شما باید به جای سخت گیری صبور و قوی باشید. او به خوبی به تکنیک های تقویت مثبت مانند پاداش، بازی و غذای تشویقی پاسخ می دهد.

او از اینکه همراه شما در داخل حیاط بازی کند بسیار لذت می برد، اما قبلش باید مطمئن باشید که حیاط امن و حصار کشی شده باشد، تریرها شکارچی هستند و بدنبال هر جانور کوچکی می دوند، بنابراین از محصور بودنشان حتما مطمئن شوید. حصار الکترونیک زیرزمینی بعید است که او را از تعقیب حیوانات کوچک خزدار متوقف کند.

با وجود ریشه ایرلندی که دارند بعید است در باران پیدایشان شود، اما از بازی در برف لذت می برند. گرمای هوا باعث پژمردگی و گرمازدگی ویتن ها می شود، بنابراین زمانی که دمای هوا بالا می رود باید او را در دمای مطبوعی نگه دارید.

عکس سافت کوتد ویتن تریر

تغذیه نژاد سافت کوتد ویتن تریر | Soft Coated Wheaten Terrier

میزان توصیه شده روزانه: ۱.۵ تا ۲ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

توجه: مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگ ها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سافت کوتد ویتن تریر خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شست ها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشت ها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

عکس سافت کوتد ویتن تریر

آراستن نژاد سافت کوتد ویتن تریر | Soft Coated Wheaten Terrier

سافت کوتد ویتن تریر یک پوشش نرم ابریشمی یک لایه دارد که باعث می شود از سگ های دیگر خانواده تریرها جدا باشند. تمام پوشش بدن او دارای موج کمی است و در جلوی سر موهایش بر روی چشم ها ریخته است.

رنگ او بسیار خوب و در طیفی از زرد و بژ کم رنگ تا طلایی براق است. اگر از نزدیک او را نگاه کنید می توانید موهایی به رنگ قرمز، سفید یا سیاه را هم پیدا کنید. پوزه و گوش هایش برخی اوقات دارای سایه ای به رنگ آبی خاکستری هستند.

توله سگ ها ظاهری مشخص دارند، آنها به رنگ تیره متولد می شوند و به مرور زمان و افزایش سن رنگ شان روشنتر می شود. اغلب رنگ نهایی شان تا زمانی که توله هستند و تا قبل از سن ۲ سالگی مشخص نیست و معمولا هم تا زمانی که به بلوغ کامل نرسیده اند موهایشان موج دار نیست.

این نژاد هیچ پوشش زیرینی ندارد. ویتن های ریزش موی کم وسبکی دارند. او اغلب بعنوان یک نژاد بدون آلرژی یا ضد آلرژی مشتری دارد، اما در واقع هیچ سگی بدون آلرژی نیست، همه آنها آلرژی هایی در قالب شوره سر یا بزاق دهان ایجاد می کنند. اگر شما به سگ ها حساسیت دارید باید برای اطمینان زمانی زیادی را در اطراف ویتن ها سپری کنید و واکنش بدن تان را آزمایش کنید.

دندانهایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماریهای لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر صدای کشیده شدن ناخنهایش را برروی زمین میشنوید آنها بیش از حد بلند شده اند. ناخنهایش را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید. ناخنهای پای سگ به رگهای خونی متصل است و اگر بیش از اندازه کوتاه کنید ممکن است خونریزی کند – وسگ ممکن است برای دفعه بعد که ناخن گیر را می بیند با شما همکاری نکند. بنابراین اگر تجربه این کار را ندارید از دامپزشک یا یک آرایشگر کمک بگیرید.

 

میزان سازگاری نژاد سافت کوتد ویتن تریر | Soft Coated Wheaten Terrier با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

سافت کوتد ویتن تریر با کودکان در هر سنی به خوبی کنار می آید، او به قدر کافی مقاوم هست که بتواند در برابر دست کاری های آنها از خود مراقبت کند.

بطوریکه گفته شد شما همیشه باید به کودکانتان در مورد تعاملاتشان با سگها و نحوه لمس کردن آنان آموزش دهید؛ شما باید همیشه برروی رفتار کودک و سگتان باهم نظارت داشته باشید تا از هرگونه آسیبی از سوی هر دو طرف جلوگیری کنید. شما باید به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ خواب است یا در حال غذا خوردن است از او دور بماند. یک سگ هر چقدر هم که مهربان باشد نباید با یک کودک خردسال تنها رها شود.

ویتن سگی نیست که نسبت به قلمرواش خیلی حساسیت داشته باشد، بنابراین نسبت به سگ های دیگر در مقایسه با دیگر تریرها رفتار تهاجمی کمتری دارد. او سازگاری خوبی با دیگر حیوانات خانگی دارد، بخصوص اگر همراه آنها بزرگ شده باشد.

عکس سافت کوتد ویتن تریر

محل نگهداری نژاد سافت کوتد ویتن تریر | Soft Coated Wheaten Terrier

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است