دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/14
47 بازدید

نژاد پولی

نژاد پولی

پولی به دلیل موهای بلند و طنابی که دارد بسیار مشهور است و موهایش مانند وضعیتی است که انگار کرک و شلخته است، او یک سگ گله سخت کوش و یک همراه برای خانواده است. بسیار پرانرژی و سرزنده است. این سگ از مجارستان می آید و پوشش مشخص و منحصربه فردی دارد. به لطف اعتماد به نفس و هوشی که دارد، پولی هیچ مشکلی ندارد که در خانه شما در مرکز توجه قرار بگیرد.

 

آمار حیاتی نژاد پولی | Puli

دسته بندی نژاد: سگ های گله

قد: ۴۱ تا ۴۳ سانتی متر

وزن: ۱۱ تا ۱۶ کیلوگرم

طول عمر: ۱۰ تا ۱۵ سال

عکس پولی

نکات برجسته نژاد پولی | Puli

  • پولی بسیار پر سروصدا است و تمایل زیادی به پارس کردن دارد.
  • سگ پولی عاشق افراد خانواده است ولی نسبت به افراد غریبه مشکوک اند.
  • بدلیل هوش بالا و اعتماد به نفسی که دارد اگر مجبور به انجام وظایف تکراری مانند فرمان های اطاعتی باشد، خسته می شود. انجام مهارت های چابکی و گله داری را بیشتر دوست دارد.
  • سگ نژاد پولی ممکن است کمی لجباز باشد، بنابراین اول از همه آموزش های خانگی برایش تبدیل به یک چالش می شود. استفاده از جعبه آموزشی توصیه می شود.
  • این سگ مجارستانی مشهور است به این که در سنین بالا هم رفتارش مانند توله سگ هاست. آنها عاشق بازی کردن هستند و دوست دارند که اسباب بازی های زیادی داشته باشد.
  • نظافت پولی سخت است، بخصوص اگر موهایش طنابی باشد. کسانی که کم تجربه هستند باید بدنبال یادگیری نحوه درست نظافت پولی باشند.
  • برای داشتن یک توله سگ سالم، هرگز از پرورش دهندگان نامعتبر یا مغازه هایی که حیوانات خانگی میفروشند خریداری نکنید. بدنبال پرورش دهنده ای باشید که تمامی آزمایشات مربوط به سگها را در زمینه بیماری های ژنتیکی انجام داده باشد و سگهایی که مزاج سالم داشته باشند.

عکس پولی

تاریخچه نژاد پولی | Puli

پولی یک نژاد باستانی است که تاریخچه اش به حداقل ۲۰۰۰ سال قبل برمی گردد. برخی عقیده دارند که سگی شبیه به پولی در ۶۰۰۰ سال قبل یا بیشتر وجود داشته است، عده ای دیگر بیشتر بر این عقیده اند که پولی اخیرا از نژاد تبیتان تریر مشتق شده است.

در اواسط قرن خدمه های حفاری نفت در سرزمینی که امروزه به نام عراق شناخته می شود زمانی که بدنبال نفت بودند خانه ای باستانی مربوط به تمدن سومر را پیدا کردند که در آن قبری پیدا شد که یک مرد همراه با یک سگ با اندازه متوسط و یک گوسفند دفن شده بودند. در این میان اشیاء پیدا شده یک دسته موی بلند، زخمت و سفید پیدا شد. ترکیب و ظاهر این مو شباهت بسیار زادی به موهای پولی امروزی دارد. اعتقاد بر این است که آن مرد چوپانی بوده است که همراه با سگ گله مورد علاقه اش و گوسفندش دفن شده بوده است.

نشان هایی وجود دارد حاکی از آنکه مردم سومر هزاران سال قبل برای جمع آوری گله از سگ پولیک یا پولی استفاده می کرده اند. لوح های سفالی کشف شده از حفاری های شهر اریدو نشان می دهند که سومریان قوانینی در مورد حیوانات داشته اند. یکی از این لوح ها خطوطی داشت که نشان می دهد آنها از پولی و کوموندور که او هم یک سگ گله استفاده می کرده اند. همچنین در همین سایت یک مجسمه سالم از پولی با یک دختر بچه هشت ساله نیز کشف شد.

در حدود ۱۱۰۰ سال قبل قبایل مجارستانی پولیک را به مجارستان آوردند، یعنی جایی که بخاطر توانایی های گله داری اش بسیار ارزشمند بود. بسیاری از چوپانان سگ های سیاه رنگ را ترجیح می دادند زیرا براحتی در بین گله های سفید قابل دیدن بود. تصور می شود که پولی در گله داری و هدایت گوسفندان استفاده می شود در حالیکه از کوموندور که بزرگتر هم بوده است برای حفاظت گله استفاده می کرده اند.

در زمان ارزش مادی یک پولی خوب به اندازه دستمزد یک سال کامل چوپان بوده است. آنها سگ های بسیار با ارزشی بودند، با اینحال کسانی که بی رحم بودند آنها را از بین سگ هایی که باهوش نبودند یا وظایف خود را به خوبی انجام نمی دادند گلچین می کردند. بسیاری فکر می کنند اینکه امروزه پولی یک نژاد سالم و هوشمند است بخاطر همین گلچین کردن در قدیم است.

تا دهه ۱۸۰۰ چوپانان مجارستانی بهترین ویژگی های سگ های گله را مشخص می کردند و سعی می کردند که بطور خاص حیواناتی با کیفیت بالا را پرورش دهند. در اواخر دهه ۱۸۰۰ میلادی اولین توصیف از پولی نوشته شد، اما بعد از آن نیاز به سگ گله کمتر شد، بنابراین تعداد او هم کاهش پیدا کرد.

در سال ۱۹۱۲ دکتر امیل رایتسیت، استاد دانشگاه علوم دامپزشکی مجارستان برنامه ای را برای نجات نژاد پولی از انقراض شروع کرد. آدولف لندل مدیر باغ وحش بوداپست با او شروع به همکاری کرد. آنها با هم قسمتی از باغ وحش را برای انجام برنامه های آزمایشی و نمایشگاه تغییر دادند. آنها در نهایت نام این برنامه مبسوط را Allatkert گذاشتند.

در سال ۱۹۱۵ طرفداران اولین نژاد پولی را ثبت کردند. در سال ۱۹۲۴ فدراسیون بین المللی سینولوژیک این نژاد استاندارد را تایید کرد. در ابتدا سه دسته از نژاد پولی وجود داشت: پولی کار که نژاد اجدادیشان بود و پوششی ژولیده و پشمالو داشت، پولی نماشی یا لوکس و پولی کوتوله.

در سال ۱۹۳۵ چهار اندازه از پولی شناسایی شد: پولی پاسبان با ۵۰ سانتی متر قد، پولی کار یا پولی متوسط با ۴۰ تا ۵۰ سانتی متر قد، پولی کوچک با ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر قد و توی پولی یا مینیاتوری یا کوتوله با قدی کمتر از ۲۸ سانتی متر. پولی با سایز متوسط نسبت به بقیه محبوبیت بیشتری دارد.

در این زمان داشتن یک پولی، یک کوموندور یا یک نژاد اصیل مجارستانی در مجارستان باعث غرور و افتخار بود. تقریبا در همین زمان وزارت کشاورزی ایالات متحده به پولی علاقه مند شد و در سال ۱۹۳۵ چهار نوع خالص پولیک را برای شرکت در آزمایشات سگ گله به مریلند وارد کرد. گفته می شود که پولی امتیازات بالایی در این آزمایشات دریافت کرد، هرچند که نتایج هرگز منتشر نشد.

در شروع جنگ جهانی دوم آزمایشات متوقف شد و پولیک به پرورش دهندگان حرفه ای فروخته شد. به نظر می رسد که چهار سگ اصلی و فرزندانشان اولین پولیک در ایالات متحده بودند.

جنگ جهانی دوم مجارستان و پرورش دهندگان بخصوص در اروپا را نابود کرد. غذا کمیاب بود و هیچ تجهیزات پزشکی وجود نداشت. پالیک ها اغلب توسط بمباران یا سربازان روسی یا آلمانی کشته شدند. اگر این نژاد قبل از جنگ شهرت زیادی نداشت، ممکن بود نسلش امروزه منقرض شده باشد.

همانطور که پولی در خلال جنگ سخت مجارستان زنده ماند، پولیک هم این شانس را داشت و دوباره در مجارستان رشد کرد. در سال ۱۹۵۹ انجمن پولی مجارستان یک نژاد پولی استاندارد را ثبت کرد که همه اندازه های این نژاد را در یک دسته جای داده بود. در دهه ۱۹۶۰ تعداد پولی ها در مجارستان به تعدادشان در زمان قبل از جنگ رسید.

در سال ۱۹۳۶ پولی درAKC به ثبت رسید و انجمن پولی آمریکا در سال ۱۹۵۱ تاسیس شد.

عکس پولی

وزن و اندازه نژاد پولی | Puli

وزن در نرها: (۱۴-۱۶) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۱۱-۱۴) کیلوگرم.

قد در نرها: (۴۳) سانتی متر، قد در ماده ها: (۴۱) سانتی متر.

عکس پولی

شخصیت نژاد پولی | Puli

موهای طنابی شکل غیر معمول پولی اغلب توجه کسانی را که با این نژاد آشنایی ندارند را جلب می کند. اما کسانی که او را می شناسند و دوستش دارند شخصیت پولی را بی نظیر می دانند.

پولی سگی مهربان، دوست داشتنی و از اینکه همراه اعضای خانواده باشد بسیار لذت می برد. او همچنین باهوش، سختکوش و قوی است. مشکوک بودن ذاتی اش نسبت به افراد غریبه باعث می شود که سگ نگهبان خوبی باشد. او سگی است که اراده قوی دارد و به یک صاحب سرسخت اما مهربان نیاز دارد. از اینکه سعی کند تا شما و فرزندانتان را مانند گله جمع کند تعجب نکنید.

بسیاری از پولی ها پر سروصدا هستند و تمایل زیادی به پارس کردن دارند. یادگیری فرمان "ایست" باید از قسمتی از اولین آموزش های او باشد.

خلق و خوی سگ تحت تاثیر عواملی مانند وراثت، آموزش و اجتماعی شدن شکل میگیرد. سگی با خلق و خوی خوب و مزاج سالم کنجکاو و بازیگوش است.

همیشه ازاینکه یکی از والدین (معمولا هم مادر زیرا در دسترس است) خوی و خصلت خوبی دارد مطمئن شوید تا بتوانید توله سگی را انتخاب کنید که با آن احساس راحتی می کنید. مواجه و برخورد با دیگر بستگان سگ به شما کمک مفیدی خواهد کرد برای اینکه بتوانید بفهمید زمانی که توله سگتان رشد کرد از لحاظ خلق وخو چه جور سگی خواهد شد.

مانندهر سگی این نژاد هم نیاز دارند که خیلی زود روابط اجتماعی را شروع کنند، آنها باید زمانی که هنوز کوچک هستند با افراد گوناگون، صداها، مناظر و تجارت مختلفی مواجه شوند. این روند به شما این اطمینان را می دهد که سگتان به سمت تبدیل شدن به یک سگ همراه و اهل گردش رشد می کند.

ثبت نام کردن او در کلاس های مخصوص به سگها شروع بسیار خوبی است. دعوت از بازدیدکنندگان بطور منظم، بردن او به پارک های شلوغ، فروشگاه ها و مکان هایی که اجازه ورود سگ را می دهند، دیدار با همسایگان در اوقات فراغت باعث می شود که مهارت های اجتماعی او پیشرفت کند.

عکس پولی

مشکلات و سلامتی نژاد پولی | Puli

پولی ها عموما سگ های سالمی هستند؛ اما مثل تمام نژادها آنها هم مستعد ابتلا به برخی از بیماری ها هستند. ممکن است که همه پولی ها همه این بیماری ها را نگیرند اما اگر شما از این نژاد مراقبت می کنید مهم است که نسبت به آنها آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

  • دیسپلازی مفصل ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی شود. بعضی از سگهای مبتلا به این بیماری ممکن است در ناحیه لگن، یک پا یا هردو پای عقب دچار درد شوند؛ اما در عین حال ممکن است که شما متوجه هیچ گونه ناراحتی در یک سگ مبتلا به دیسپلازی ران نشوید. باتوجه به سن، سگ ممکن است دچار ورم مفاصل شود. غربالگری اشعه X برای دیسپلازی ران یکی از دقیق ترین راه های تشخیص این بیماری است. اگر شما در حال خرید توله سگ هستید حتما از پرورش دهنده آن سوال کنید که آیا آزمایشات مربوط به این بیماری برروی پدر و مادر آن سگ انجام شده است یا خیر و از عاری بودن هرگونه مشکلی مطمئن شوید. دیسپلازی ران یک بیماری وراثتی است اما ممکن است تحت عوامل محیطی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات وارده بر اثر پریدن و افتادن برروی سطوح نیز ایجاد شده باشد.
  • پیشرو شبکیه آتروفی PRA: یک بیماری از خانواده بیماری های چشمی است که باعث از بین رفتن تدریجی شبکیه چشم می شود. این بیماری در مراحل اولیه باعث شب کوری سگ می شود و با پیشرفت بیماری حیوان دیدش در طول روز را هم از دست می دهد. بسیاری از سگ های مبتلا تا زمانیکه محیط اطرافشان به همان حالت قبل باقی بماند می توانند خود را با محدودیت های بینایی شان وفق دهند.
  • آب مروارید: کدر شدن عدسی چشم است که باعث بروز مشکل در دید سگ میشود. آب مروارید در سنین بالا رخ میدهد که باعث سگ در دیدش یک ظاهر ابر مانند را ببیند. این مشکل با جراحی برای بهبود دید سگ برطرف میشود.

 

مراقبت از نژاد پولی | Puli

پولی ذاتا یک سگ گله است و بهترین حالت برای او خانه هایی است که فضای کافی برای دویدن و سوزاندن انرژی طبیعی اش داشته باشد. یک حیاط بزرگ فنس کشی شده (یا دیوار بلند) یا مزرعه برای پولی بسیار ایده آل است. او قادر است خودش را با زندگی در فضاهای کوچکتر هم وفق دهد، اما باید فضایی برای دویدن داشته باشد.

او یک سگ همراه وفادار است که از بودن کنار اعضای خانواده لذت می برد و نباید دائما در حیاط خلوت یا در جایی تنها بماند.

پولی چابک انتخاب خوبی برای مسابقات سگ ها مانند مسابقات گله داری یا فعالیت های چابکی و اطاعتی است. اگر از پولی برای انجام کار استفاده نمی کنید باید در انجام ورزش ها نیازهای ذهنی و جسمی او را تامین کنید. در غیر اینصورت، خسته می شود و ممکن است خرابکاری کند، پارس کند، زمین را بکند یا اشیاء را بجود.

چابک و فرز بودن پولی ممکن است برایش مشکل ساز شود. گزارش شده است که او می تواند از حصاری به بلندی ۱۸۳ سانتی متر هم بپرد، بنابراین باید مطمئن شوید که حیاط تان کاملا امن است و حصار بلندی دارد تا او نتواند از آن بپرد که این کار ممکن است باعث فرار یا صدمه دیدنش شود.

آموزش دیدن و اجتماعی شدن دو نیاز بسیار ضروری برای پولی قدرتمند هستند. او باید رفتارهای خوب را یاد بگیرد و شما هم باید یاد بگیرید که از او اطاعت نکنید. این سگ ذاتا یک رهبر است و اگر اجازه داشته باشد می تواند کاملا شما را رهبری کند.

عکس پولی

تغذیه نژاد پولی | Puli

میزان توصیه شده روزانه: ۱ تا ۲ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

نکته : مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

غذای سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

عکس پولی

آراستن نژاد پولی | Puli

پوشش پولی اینطور به نظر می رسد که هیچ ریزشی ندارد و غیرآلرژیک است. بیشتر پولی ها سیاه هستند، اما در ایالات متحده رنگ خاکستری و سفید هم دیده شده است. در مجارستان شایع ترین رنگ بعد از سیاه، خرمایی است.

پولی سیاه با عنوان سیاه و سفید هم توصیف می شود، زیرا زمانی که یک ساله می شود تعدادی موهای سفید هم شروع به رشد می کنند. علاوه بر این بعلت اینکه موهایشان شکل طنابی دارد و ریزش مو هم ندارند به مرور زمان بر اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید و جریان هوا از شدت رنگ شان کاسته می شود.

برخی از پولی ها موهایشان به خودی خود مانند طناب است، اما بعضی از افراد زمانی که سگ به سن یک سالگی می رسد این طناب ها را با دست از هم جدا می کنند. در حالیکه پوشش بیرونی از زمانی توله بودن سگ تا بلوغ بافتش تغییر می کند، لایه زیرین همواره مانند نمد یک بافت متراکم باقی می ماند. تقریبا چهار سال طول می کشد تا پوشش پولی به ثبات برسد.

لایه زیرین پوشش پولی را از طریق شانه زدن و برس زدن منظم در شرایط خوبی نگه دارید. این کار باعث می شود که مو در هم گره نخورد تمیز شود و چربی طبیعی پوست در سراسر بدن پخش شود.

موهای طنابی هرگز شانه نمی شود اما با دست می توانید آنرا مرتب کنید: ابتدا آنها را با آب مرطوب کنید بعد از آن موهای طنابی شکل را از هم باز کنید و سپس بچرخانید. گاهی اوقات موهای طنابی شکل را کوتاه کنید تا کثیفی و گرد و خاک را به خودش جذب نکند.

مانند سایر نژاد پولی کرکی را هم باید حمام کنید. او را داخل وان قرار دهید و آب و صابون را اضافه کرده سپس کاملا او را بشویید.

پولی طنابی را کاملا در وان قرار دهید، هرچند که این کار بسیار وقت گیر و سخت است اما باید حتما او را تمیز نگه دارید. اول از همه موهای طنابی را با آب خیس کنید (این کار کمی زمان می برد) سپس با شامپو او را بشویید. شستشوی او تا ۳۰ دقیقه ممکن است طول بکشد. درادامه موها را ابتدا با دست سپس با حوله کاملا خشک کنید. بعد از حمام بعضی از صاحبان یک لباس سنگین به پولی می پوشانند و او را در آب می خوابانند.

خشک کردن او در معرض هوا ممکن است تا دو روز طول بکشد. توصیه نمی شود که او را بوسیله حرارت خشک کنید، زیرا تحمل گرما را ندارد.

بدلیل دلایل ذکر شده توصیه نمی شود که پولی طنابی را زیاد حمام کنید. اگرچه در زمان هایی که کثیفی و غذا را به خود جذب می کند باید حمام شود.

دندان هایش را ۲ تا ۳ بار در هفته مسواک بزنید تا از تجمع جرم و باکتری در داخل دهان جلوگیری کنید. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان بهتر است.

اگر صدای کشیده شدن ناخن هایش را برروی زمین میشنوید آنها بیش از حد بلند شده اند. ناخن هایش را یک یا دو بار در ماه کوتاه کنید. ناخن های پای سگ به رگ های خونی متصل است و اگر بیش از اندازه کوتاه کنید ممکن است خونریزی کند و سگ ممکن است برای دفعه بعد که ناخن گیر را می بیند با شما همکاری نکند. بنابراین اگر تجربه این کار را ندارید از دامپزشک یا یک آرایشگر کمک بگیرید.

گوش او را باید هرهفته از لحاظ قرمزی یا بوی بد که نشانه های عفونت هستند بررسی کنید. گوش را یک پنبه مرطوب ملایم با PH متعادل تمیز کنید. چیزی را به داخل کانال گوش فرو نکنید؛ فقط گوش خارجی را تمیز کنید.

سگ ها در مورد پاهای شان حساس اند، به پنجه های آنها رسیدگی کنید. داخل دهان را بررسی کنید.

همانطور که او را نظافت میکنید بدنش را از لحاظ زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس یا التهاب برروی پوست مورد بررسی قرار دهید. گوش، بینی، دهان وچشم را بررسی کنید، چشمها باید روشن باشند و هیچگونه قرمزی یا ترشحی نداشته باشند.

 

میزان سازگاری نژاد پولی | Puli با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

پولی اگر به خوبی آموزش ببیند و اجتماعی شود همراه بسیار خوبی برای کودکان است. او یک سگ بازیگوش است، احتمالا بازیگوش تر از بچه ها هم باشد. او در خانواده محافظ بچه هاست و اطراف خانه می چرخد و زمانیکه خطری را احساس کند به آرامی آنها را از خطر دور می کند.

همیشه به کودکانتان در مورد رویکرد و تعاملشان با سگها و نوازش کردنشان آموزش دهید و همواره به روابط بین آنها نظارت داشته باشید و هیچگاه آنها را با هم تنها نگذارید تا از گاز گرفتن و کشیدن دم و گوش از سوی هردویشان جلوگیری کرده باشید. به کودکان یاد دهید زمان غذا خوردن سگ به او نزدیک نشوند و دست به غذایش نزنند. مهم نیست که چقدر رفتار آنها دوستانه باشد هرگز سگ را با کودک تنها نگذارید.

پولی ها اگر از سنین پایین آموزش دیده باشند سازگاری خوبی با سگ ها و حیوانات خانگی دیگر دارند.

عکس پولی

محل نگهداری نژاد پولی | Puli

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.