دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/21
88 بازدید

نژاد دوبرمن پینچر

نژاد دوبرمن پینچر

دوبرمن پینچر (سگ) که در آلمان در اواخر قرن ۱۹ پرورش داده شده است، در درجه اول به عنوان یک سگ نگهبان شناخته شد. اصل و نسب دقیق او ناشناخته است اما معتقد بودند که او ترکیبی از بسیاری از نژادهای سگ، از جمله روتویلر، تریر سیاه و قهوه ای مایل به زرد و پینچر آلمانی است. دوبرمن با موی براق، بدن ورزشی و دم بلند، مانند یک اشراف زاده به نظر می رسد. او یک سگ بسیار پر انرژی و هوشمند است که برای پلیس و کار نظامی مناسب می باشد. او همچنین سگ ورزشی است و به عنوان یک سرپرست خانواده و همدم به شمار می رود.

عکس دوبرمن پینچر

آمار حیاتی نژاد دوبرمن پینچر | Doberman Pinscher

دسته بندی نژاد: سگ کاری
قد: ۷۱ سانتی متر
وزن: ۳۰ تا ۴۰ کیلوگرم
طول عمر: ۱۰ تا ۱۳ سال

 

نکات برجسته نژاد دوبرمن پینچر | Doberman Pinscher

 • دوبرمن دارای مقدار زیادی انرژی است و به مقدار زیادی ورزش نیاز دارد.
 • این نژاد می تواند محافظ خوبی باشد، بنابراین زمانی که او در نقش نگهبان خانگی ایفای نقش می کند تعجب نکنید.
 • برای سازگاری با خانواده آموزش این سگ در مراحل اولیه مهم است تا نقش خود را درخانواده بیابد.
 • دوبرمن به آب و هوای سرد حساس است و نیاز به سرپناه مناسب در فصل زمستان (حتی در خانه درکنار شومینه) دارد.
 • دوبرمن پینچر سگ خانواده است و نباید به تنهایی رها شود. او زمانی رشد می کندکه در فعالیت های خانواده گنجانده شود.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که آنها رابرای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایشان آزمایش کرده باشند.
 • سگ دوبرمن پینچر فروش زیادی دارد. اگر سگ دوبرمن پینچر فروشی می خواهید، به خاطر متفاوت بودن قیمت سگ دوبرمن در ایران ، بهتر است از فروشگاه های مختلف برای سگ دوبرمن قیمت بپرسید.

عکس دوبرمن پینچر

وزن و اندازه نژاد دوبرمن پینچر | Doberman Pinscher

وزن در نرها: (۳۰-۴۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۳۰-۴۰) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۶۵-۷۰) سانتی متر، در ماده ها: (۶۰-۶۵) سانتی متر.
 

مشکلات و سلامتی نژاد دوبرمن پینچر | Doberman Pinscher

دوبرمن به طور کلی سالم است اما مانند همه نژادها، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری ها هستند. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند اما اگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • بیماری فون ویلبراند: این یک اختلال ارثی می تواند باعث خونریزی خفیف تا نسبتا شدید که و خونریزی طولانی مدت شود. اگر شما گمان میبرید  این سگ خود که بیماری فون ویلبراند دارد، از دامپزشک خود بخواهید یک آزمایش خون و اقدامات احتیاطی لازم را قبل از هر عمل جراحی انجام دهد .
 • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد، اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پاهای عقبی بعضی از سگ ها نشان می دهد، اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، مطمئن شوید که پدر و مادر سگ برای این بیماری و مشکلات ارثی دیگر چک شده باشند. دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی از جمله یک رژیم غذایی دانست.
 • پیشروی شبکیه آتروفی (PRA): این اختلال چشم دژنراتیو در نهایت موجب کوری یا از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم است. PRA چند سال قبل ازاینکه سگ علایم کوری نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه، سگ ها می توانند حواس دیگر خود را در صورت نابینایی جبران کنند و یک سگ کور می تواند یک زندگی کامل و خوشحال داشته باشد. پس فقط او را عادت به حرکت در اطراف مبلمان ندهید. پرورش دهندگان معتبر سگ، سگ خود را سالانه به چشم پزشک برده و گواهی دامپزشکی که نشان دهد مبتلا به این بیماری نژادی نیست دریافت می کنند.
 • کم کاری تیروئید: کم کاری تیروئید اختلال غده تیروئید است. تصور می شود عامل حالاتی از قبیل صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون، پوستی و دیگر بیماری های پوستی شود که با دارو و رژیم غذایی درمان می شود.
 • سندرم لنگ: مشکوک به یک بیماری ارثی در این سگ است. سگ آسیب دیده از فشرده سازی نخاع ناشی از بی ثباتی مهره های گردن یا از یک کانال نخاعی ناقص رنج می برد. علائم شدید درد گردن و فلجی پاها است. درمان آن جراحی است که به شدت مورد بحث است، چرا که در برخی موارد این شرایط می تواند حتی پس از درمان عود کند.
 • کاردیومیوپاتی: این یک بیماری عضله ای است، که قلب کوچک و ضعیف می شود یا اینکه در آن قلب غیر طبیعی بزرگ می شود. این بیماری در نهایت به نارسایی قلبی منجر می شود. درمان آن متفاوت است اما شامل اکسیژن، مایع درمانی و دارو درمانی است که باعث بهبود عملکرد قلب می شود.
 • آلوپسی جهش رنگی: این یک بیماری پوستی مرتبط با رنگ پوست آبی یا حنایی است. این بیماری بر دوبرمن آبی و گاهی اوقات قرمز تاثیر می گذارد. اکثرا سگ با این بیماری با پوست طبیعی به دنیا می آید و علائم به تدریج از چهار ماهگی تا سه سالگی بروز می کنند. علائم ثانویه عفونت و التهاب است. شرایط غیر قابل درمان است، اگر چه شامپوهای درمانی ممکن است به کاهش پوسته پوسته شدن و خارش کمک کند.
 • حمله خواب: این اختلال عصبی ناشی از ناتوانی مغز در تنظیم الگوهای خواب و بیداری است. سگ با حمله خواب به طور ناگهانی ممکن است خواب آلود شود یا به خواب رود. تحقیق و پژوهش برای درمان در جریان است.
 • اتساع معده و ولولوس (GDV): همچنین به نام نفخ و یا چرخش معده. این یک بیماری تهدید کننده زندگی است که می تواند سگ پس از خوردن، به ویژه اگر به آنها یک وعده غذایی بزرگ در روز تغذیه داده شود یا به سرعت غذا خوردن، نوشیدن حجم زیادی از آب بعد از غذا خوردن و ورزش با شور و نشاط  رخ بدهد. برخی فکر می کنند که تغذیه غذاهای مطرح شده و نوع مواد غذایی همچنین ممکن است عوامل در نفخ باشد. GDVدر میان سگ مسن تر شایع تر است، اما می تواند در هر سنی رخ دهد.  GDV اتساع معده با گاز یا هوا است و سپسیک اسپین (چرخش) رخ می دهد. سگ به خودی خود قادر به آروغ زدن یا استفراغ ناشی از تجمع هوا بیش از حد در معده نیست، و بازگشت متوسط ​​خون به قلب صورت نمی گیرد فشار خون پایین می آید  و سگ به شوک می رود. بدون توجه فوری پزشکی، سگ می میرند. اگر شما به نفخ سگ خود یا اتساع شکم مظنون هستید، نشانه آن سرازیر شدن آب دهان بیش از حد و اغ زدن بدون تهوع  است. ممکن است او بی قرار، افسرده، بی حال، و ضعیف یا دچارسریع شدن ضربان قلب شود. این مهم است که سگ خود را به دامپزشک در اسرع وقت برسانید.

عکس دوبرمن پینچر

تغذیه نژاد دوبرمن پینچر | Doberman Pinscher

توصیه می شود روزانه ۲.۵ تا ۳.۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: سگ بالغ هر چقدر که از مواد غذایی مصرف میکند، بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن، سطح فعالیت او دارد. سگ ها، مانند انسان ها به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این مسئله طبیعی است که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا خوردن دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهایی دارد و هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگتان را عادت به زمان مناسب برای تغذیه بدهید و به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد، آنها را دو بار در روز غذا بدهید.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست با اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او یک کمراز او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن به احساس دنده های او بدون نیاز به فشار سخت باشید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ کمتر مواد غذایی نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

عکس دوبرمن پینچر

آراستن نژاد دوبرمن پینچر | Doberman Pinscher

موی سگ دوبرمن اصیل کوتاه و براق است. او ممکن است یک زیر لایه کمی در اطراف گردن داشته باشد. رنگ موی او سیاه و سفید، قرمز، آبی و حنایی است. او بالای هر چشم بر روی پوزه، گلو و قفسه سینه و در پاهای خود خال رنگی دارد.

پوست براق دوبرمن نیاز حداقلی به نظافت دارد. او یک سگ تمیز، با بوی حداقل است. برس زدن هفتگی موی او برای نظافت کاری کافی است اما نیاز به حمام حداقل دارد.

مسواک زدن دندان سگها را حداقل دو یا سه بار در هفته انجام دهید تا باکتری های داخل دهان از بین برود. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاه کردن ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما صدای کشیده شدن ناخن بر روی زمین را میشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب، به شما کمک می کند وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید، به دست و تن شما خراش نیافتد.
درناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیر را ببیند، با شما همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، اطلاعات کامل را از یک دامپزشک بپرسید.

عادت های سگ خود را زمانی که او یک توله سگ است آموزش دهید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده زیرا این نژاد در برابر پاهای خود سگی حساس به شمار میرود. در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید تا متوجه تمیز بودن آن بشوید نظافت سگ، زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان میکند.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید، علایم زخم، خارش، علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب روی پوست را در بینی، دهان، چشم و روی پاها بررسی کنید. چشم باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه، روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

عکس دوبرمن پینچر

میزان سازگاری نژاد دوبرمن پینچر | Doberman Pinscher با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

سگ دوبرمن وحشی اگر به خوبی تربیت شود سگ خانواده فوق العاده ای است. او برای محافظت از کودکان در خانواده قابل اعتماد است.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رفتار و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظر بر هر نوع فعالیت بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. هرگز نگذارید فرزند خردسال تان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید مراقب او باشید و این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، این سگ حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود.

عکس دوبرمن پینچر

محل نگهداری نژاد دوبرمن پینچر | Doberman Pinscher

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است.