دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/26
50 بازدید

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 11 دقيقه

نژاد فاکس تریر

نژاد فاکس تریر

 

فاکس تریر اصلا برای بیرون کشیدن روباه از کمینگاه اش پرورش داده شده است. آنها در درجه اول بعنوان همراهانی برای خانواده یا برای نمایش استفاده میشوند، اگر چه هنوز هم برای شکار در مناطق شمال شرقی ایالت متحده از این نژاد استفاده می کنند، هنوز هم نقش سنتی خود را انجام میدهند.

 

آمار حیاتی نژاد فاکس تریر | Fox Terrier

دسته بندی نژاد: سگهای تریر

قد: بیشتر از ۳۸ سانتی متر

وزن: ۷ تا ۹ کیلوگرم

طول عمر: ۱۰ تا ۱۵ سال

سگ فاکس تریر

نکات برجسته نژاد فاکس تریر | Fox Terrier

 • فاکس تریرها علاقه زیادی به غذا خوردن دارند و خیلی راحت دچار اضافه وزن میشوند. برای نگه داشتن تریر در وضعیت مناسب باید نظارت کافی برروی میزان غذا و فعالیتهایش داشته باشید.
 • فاکس تریر ها نژاد سرسختی برای آموزشهای خانگی هستند، بسته های آموزشی برایشان توصیه میشود.
 • فاکس تریرها زیاد پارس می کنند و معمولا صدای پارس کردنشان بلند و بم است.
 • فاکس تریرها تمایل زیادی به تعقیب خرگوشها، پرندگان، گربه ها و حتی سگهای دیگر دارند. آنها با سگهای دیگر حتی آنهایی که از خودشان بزرگتر هستند مبارزه میکنند. زمانی که در مناطق بدون حصار و امنیت هستند حتما باید با قلاده بسته باشند.
 • نباید به فاکس تریرهایی که آموزش ندیده اند اعتماد کنید و برای مدت زمان طولانی آنها را با دیگر حیوانات خانگی تنها بگذارید.
 • فاکس تریرها بسیار فعال و پر انرژی هستند و روزانه به ۳۰ تا ۴۵ دقیقه فعالیتهای پر جنب و جوش دارند. آنها اگر شانسی برای سوزاندن انرژی طبیعی خود نداشته باشند ممکن است خرابکاری کنند یا با پارس کردنهایشان برای دیگران ایجاد مزاحمت کنند.
 • در حالیکه آنها نسبت به خانواده هایشان وفادارند و عاشق بازی کردن هستند، اما برای بازی با بچه ها ی کوچک بیش از حد خشن و پر انرژی اند.
 • فاکس تریرها هنرمندان فرار هستند. آنها می توانند بیشتر از آنچه که شما تصور کنید بپرند و یا سوراخی برا فرار حفر کنند در غیر اینصورت از روشهای خودشان برای فرار استفاده میکنند.
 • سگ فاکس تریر نژاد نادری هستند. اگر شما بخواهید سگی از این نژاد بخرید بسختی پرورش دهنده خوبی پیدا میکنید، اگر هم پیدا کنید باید ماهها در صف انتظار بمانید تا یک توله سگ کوچک متولد شود.

 

وزن و اندازه نژاد فاکس تریر | Fox Terrier

وزن در نرها: (۸-۹) کیلوگرم، وزن در ماده ها: (۷-۸) کیلوگرم.

قد در نرها: (۳۹) سانتی متر، قد در ماده ها: (۳۹) سانتی متر.

سگ فاکس تریر

شخصیت نژاد فاکس تریر | Fox Terrier

آنها سگهای هوشیار، پر جنب و جوش و باهوشی هستند. آنها همچنین موذی هستند، جذاب و حلیه گراند. آنها از شما زرنگ تر هستند، با این حال شما را با مسخره بازیهایشان می خندانند. طبیعت هشدار دهنده شان از آنها سگهای نگهبان خوبی میسازد اما این به این معنی نیست که تمایلی به پارس کردن در برابر مزاحمان هم دارند.فاکس تریر ها نسبت به مردم رفتار دوستانه ای دارند اما از مبارزه با سگهای دیگر هم دریغ ندارند.

مانند هر سگی، سگ نژاد فاکس تریر هم نیاز دارد که خیلی زود اجتماعی شود و در معرض انواع صداها، مناظر، افراد و تجارب مختلفی قرار بگیرد. اجتماع به سگ شما کمک می کند تا در روند رو به رشد به یک سگ گردشی خوب تبدیل شود.

سگ فاکس تریر

مشکلات و سلامتی نژاد فاکس تریر | Fox Terrier

در مورد فاکس تریرها نگرانیهای عمده ای در حوزه سلامتشان وجود ندارد، آنها در کل نژاد بادوامی هستند. با این حال برخی از تریرها تحت شرایط زیر قرار میگیرند. همه فاکس تریرها لزوما تمامی این بیماریها را نمی گیرند، اما این مهم است که شما از تمامی آن شرایط آگاهی داشته باشید.

اگرشما یک توله سگ خریدید پرورش دهنده ای را پیدا کنید که گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای هردو پدر و مادر توله سگ را به شما نشان دهد. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت ثابت میکند که یک سگ برای یک بیماری خاص آزمایش شده است.

از آنجائیکه برخی از مشکلات سلامتی ممکن است تا زمانی که سگ به بلوغ کامل نرسیده است بروز نکند، بنابراین گواهی عدم سوء پیشینه سلامت برای سگهای کمتر از ۲ سال صادر نمی شود. پرورش دهنده ای را پیدا کنید که توله سگ را از قبل از سن دو یا سه سالگی پرورش داده باشد.

 • ناشنوانی: مشکلی است که اغلب در سگهای که عمدتا سفید هستند بروز میکند. زندگی کردن و آموزش دادن به سگ ناشنوا نیازمند صبوری و صرف زمان زیادی است. همینطور ابزار کمکی زیادی وجود دارند مانند حلقه های ارتعاشی که زندگی را برای سگ آسانتر میکند. از آنجائیکه این یک بیماری ارثی است شما باید در مورد مادرش اطلاعات کافی داشته باشید.
 • آب مروارید: کدر شدن عدسی چشم است که باعث بروز مشکل در دید سگ میشود. آب مروارید در سنین بالا رخ میدهد که باعث سگ در دیدش یک ظاهر ابر مانند را ببیند. این مشکل با جراحی برای بهبود دید سگ برطرف میشود.
 • بیماری لگ پرتس: بطور کلی بیماری است که در نژادهای کوچک دیده میشود، در این شرایط مفصل ران به شکل یک توپ تغییر شکل میدهد که ممکن است با بیماری دیسپلازی مفصل ران اشتباه گرفته شود. این بیماری میتواند باعث آرتروز و ورم مفاصل شود. این مشکل را میتوان با عمل جراحی حل کرد و بعد از آن درمانهای توانبخشی کمک خوبی است.
 • جابجایی لنز: زمانی رخ میدهد که عدسی چشم از جایش در میرود و رباطهای آن رو به وخامت میگذارند. در بعضی از موارد با دارو و یا عمل جراحی قابل درمان است، اما در موارد شدید شاید نیاز به تخلیه چشم باشد.
 • دیسپلازی مفصل ران: یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمی شود. بعضی از سگهای مبتلا به این بیماری ممکن است در ناحیه لگن، یک پا یا هردو پای عقب دچار درد شوند؛ اما در عین حال ممکن است که شما متوجه هیچ گونه ناراحتی در یک سگ مبتلا به دیسپلازی ران نشوید. باتوجه به سن سگ ممکن است دچار ورم مفاصل شود. غربالگری اشعه X برای دیسپلازی ران توسط بنیاد ارتوپدی حیوانات یا برنامه بهبود ران دانشگاه پنسیلوانیا pennHIP انجام میشود. مراقبتهای دامپزشکی شامل مکملها و داروها و در بعضی از موارد هم عمل جراحی کمکی است برای بهبود و کاهش درد ناشی از ورم مفاصل.

سگ فاکس تریر

مراقبت از نژاد فاکس تریر | Fox Terrier

فقط بخاطر جثه کوچک فاکس تریر نمی توان گفت که برای زندگی آپارتمانی مناسب است. او واقعا به یک حیاط محصور احتیاج دارد که بتواند تمام انرژیش را آنجا تخلیه کند. برروی این موضوع حساب نکنید که یک زیر زمین الکترونیکی محصور میتواند سگ فاکس تریر را در حیاط نگه دارد، این در مقایسه با تمایل او به تعقیب چیزهایی که می بیند مانند طعمه، گربه ها، خرگوشها و ماشینها هیچ است.

فاکس تریر خود را در مناطق بدون حصار و نا امن حتما با قلاده ببندید. او دارای یک غریزه قوی شکار است و هرچیزی را که حرکت کند، تعقیب میکند. او همچنین با سگهای دیگر مبارزه میکند بنابراین گزینه خوبی برای بردن به پارک سگها نیست. زود اجتماعی شدن او کمک خوبی برای جلوگیری از حمله کردنش به سمت سگهای دیگر است.

فاکس تریر به ۳۰ تا ۴۵ دقیقه فعالیت شدید روزانه نیاز دارد، و همچنین میزان زیادی بازی کردن بدون قلاده برای اینکه خسته شود و از بروز مشکل جلوگیری گردد.

اگرچه آنها بسیار باهوش هستند، اما خود رای نیز می باشند، بنابراین چالشی برای آموزش به حساب می آیند. صبور باشید و احساسات خود را استادانه کنترل کنید. ارائه قوانین روشن و اجرای آنها با همکاری و راههای مثبت منجربه پیشرفتشان میشود. هنگامی که در آنها ایجاد انگیزه کنید هر چیزی را که بگویید یاد میگیرند.

سگ فاکس تریر

تغذیه نژاد فاکس تریر | Fox Terrier

میزان توصیه شده روزانه: ۱.۵ تا ۲ پیمانه غذای خشک با کیفیت که به دو وعده غذایی تقسیم شود.

مقدار غذایی که سگ بالغ شما میخورد بستگی به اندازه سن، ساختار، سوخت وساز و سطع فعالیتهای او دارد. سگها هم مثل انسانها شخصیتهای حقیقی هستند ونیاز های غذایی همه آنها مثل هم نیست کیفیت غذای سگ نیز متفاوت است. شما بهتر است غذای مغذی تری به سگ بدهید تااینکه ظرف غذای او را چندین بار پر کنید.

سگ خود را بوسیله اندازه گیری مواد غذایی و غذا دادن دو بار درروز به جای ترک غذا در تمام وقت در وضعیت جسمی خوبی قرار دهید. اگر مطمئن نیستید که اضافه وزن دارد او را با چشم و دستتان آزماش کنید. اول نگاه کردن به او. شما باید قادر باشید کمر او را ببینید. سپس دست خود را بر پشتش و شستها را در امتداد ستون فقرات قرار دهید با انگشتها رو به پائین بکشید شما باید بدون وارد کردن فشار زیاد قادر به لمس دنده ها باشید. اگر نتوانستید او نیاز به کم کردن غذا و افزایش دادن فعالیتش دارد.

برای اطلاع بیشتر در مورد تغذیه فاکس تریر خود راهنماییهای مارا در زمینه خرید غذای درست، تغذیه توله سگ و تغذیه سگ بالغتان ببینید.

سگ فاکس تریر

آراستن نژاد فاکس تریر | Fox Terrier

فاکس تریرهای صاف پوششی هموار، سخت و متراکم دارند که خیلی کم ریزش دارد. موهای فاکس تریر متراکم و پر طاقت است که ظاهر حصیری نارگیل را به یاد می آورد. پوشش آنها دندانه دندانه است یا یک موج خفیفی دارد.

موهای آنها بسیار متراکم است بطوریکه شما زمانی که با انگشت آنها را کنار میزنید هم نمی توانید پوستش ببینید. پایه این موها در زیر لایه بسیار نرم و خوب و کوتاه است.

رنگ سفید در هردو نوع فاکس تریر صاف و فاکس تریر پر پیچ وتاب با ارزش است، زیرا موقعیت آنها را در هنگام شکار آسانتر میکند. امروزه استانداردهای نژاد می گویند که رنگ سفید باید در هر دو نوع فاکس تریر رنگ غالب باشد. آنها ممکن است لکه های سیاه وسفید یا قهوه ای مایل به زرد داشته باشند. سرشان معمولا در نژادهای استاندارد یکدست رنگ شده است، اما ممکن است نیمی از صورتشان یا تکه های از صورت مثلا فقط دور چشمها و روی گوشهایشان لکه هایی داشته باشند.

راه راه قرمز، جگری یا نشانه گذاریهای آبی برای نمایش حلقه مطلوب نیستند. این نشانه ها کوچکترین تاثیری بر روی اینکه آنها همدمهای خوبی هستند نمی گذارد، اما شما هم نباید مبلغ اضافی برای آنها پرداخت کنید تنها به این دلیل که آنها نادر هستند.

فاکس تریرهای صاف تنها به شانه زدنهای گاه گاه بایک قلم مو احتیاج دارند تا تمیز و پاکیزه به نظر برسند. حمام بطور منظم لازم نیست. اکثر مردم برای کوتاه کردن موی سگ به یک آرایشگر مراجعه میکنند، اما اگر یاد بگیرید خودتان هم میتوانید انجام دهید.

ناخنهایش را بطور منظم کوتاه کنید. اگر شما صدای کشیده شدن پنجه هایش را برروی سطوح میشنوید، آنها بلند شده اند و باید آنها را کوتاه کنید. این کار از صدمه خوردنتان زمانی که آنها با شور و اشتیاق به سمت شما میپرند جلوگیری میکند.

 

میزان سازگاری نژاد فاکس تریر | Fox Terrier با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

بچه ها در قلب فاکس تریر ها هستند، و آنها عاشق بازی کردن با بچه ها اند، اما بدلیل پر انرژی بودنشان برای بازی با بچه های کمتر از ۶ یا ۷ سال بسیار فعالند. آنها بسیار با شورو هیجان و با سرو صدای زیادی با بچه ها بازی میکنند و تمایل دارند که به بچه ها به چشم طعمه نگاه کنند بنابراین ممکن است با شور و هیجان آنها را گاز بگیرند. فاکس تریرها ممکن است که بخواهند از غذا یا اسباب بازیهایشان محافظت کنند که این خود می تواند باعث بروز مشکلاتی شود.

شما باید به کودکانتان در مورد تعاملاتش با سگها آموزش دهید وهیچگاه سگ را با کودک تنها نگذارید. فاکس تریر ها ممکن است با سگها و گربه هایی که از زمان توله بودنشان با آنها بوده اند خوب باشند، اما گزینه مناسبی برای خانه هایی که حیوانات دیگری مانند خرگوش، همستر و یا خوکچه هندی دارند نیستند. فاکس تریرها ممکن است به آنها به چشم طعمه کوچکی برای ناهارشان نگاه کنند. بودن آنها در اطراف فاکس تریر امن نیست.

سگ فاکس تریر

محل نگهداری نژاد فاکس تریر | Fox Terrier

این نژاد برای نگهداری در آپارتمان مناسب است ولی باید در طول روز به میزان کافی فعالیت بدنی داشته باشد. در داخل خانه بسیار آرام است و می توانید این سگ را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما، برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه او کافی است