دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/01
46 بازدید

نژاد باسنجی

نژاد باسنجی

نژاد باسنجی شناخته شده به عنوان سگ کم صدا از آفریقا، با پوست تحسین برانگیز، کوچک، بدن عضلانی، رفتار هشدار گونه، گوش بلند و ایستاده و دم محکم گاهی بازیگوش است.

باسنجی بسیار باهوش است و به خوبی می داند که تمام دستورات شما را باید اطاعت کند، اما در واقع برای انجام آنها همیشه از او درخواست کنید. او ممکن است اول فکر کند و سپس از آن اطاعت کند، یا ممکن است تصمیم بگیرد واقعا هیچ دلیل خوبی برای انجام درخواست شما وجود ندارد. در عوض، باسنجی از هوش خود برای جلب توجه شما استفاده می کند.

مردم می گویند در آموزش نژاد باسنجی خود به خوبی دقت کنید تا خانه خوبی داشته باشید. همچنین اموالتان را از دسترس این سگ کنجکاو دور کنید.

باسنجی حتی با حیاطی حصاردار هنرمند در فرار است. یک باسنجی مصمم است تا در جای دیگر باشد.

باسنجی سگ کم پارس شناخته شده است، اما این بدان معنا نیست که او سکوت می کند. صدای او طیف وسیعی از نوای لذت بخشی است و به عنوان سگ معمولی، زوزه کشیدن را مثل سگ های دیگر تکرار می کند.

از طرف دیگر، باسنجی عاشق بازی است و اگر شما می خواهد با او بازی کنید. بهترین بازی، پرتاب توپ تنیس است چون او مهارت وافری در تعقیب با چشمانش دارد. آنها سگی تمیز با عادات نظافتی تقریبا مانند گربه هستند. اگر شما خانه را کاملا تر و تمیز نگه دارید، سپاسگذار شما خواهند بود. آنها همچنین ناظران عالی هستند و از افراد و اموال شما دفاع می کنند.

باسنجی

آمار حیاتی نژاد باسنجی | Basenji

دسته بندی نژاد : سگ تازی

قد: ۴۳ تا ۴۶ سانتی متر

وزن: ۱۱ تا ۱۲ کیلوگرم

طول عمر: ۱۰ تا ۱۲ سال

 

نکات برجسته نژاد باسنجی | Basenji

 • آنها نسبت به آموزش سخت گیرند. آنها نیازی به اطاعت از انسان در خود نمی بیینند. آموزش مثبت می تواند کار ساز باشد، اما آنها انتخاب می کنند که کی باید اطاعت کنند.
 • باسنجی یک در ردیابی طعمه قوی است و نمی توان آنها را به تنهایی رها کرد مگر اینکه در یک منطقه حصاردار به خوبی تحت نظارت باشند.
 • باسنجی هنرمند در فرار هستند. آنها از حصار زنجیره ای به عنوان یک نردبان استفاده کرده، با پرش به بالا و بالا رفتن از حصار چوبی، از آنجا می گریزند.
 • باسنجی دارای مقدار زیادی انرژی است. اگر برای آنها برنامه ریزی نشود می توانند به مخرب تبدیل شده و یا راه های دیگر برای سوزاندن انرژی پیدا می کنند.
 • نژاد باسنجی را عضوی از خانواده خود در نظر بگیرید. آنها نمی توانند در حیاط با غذا و آب رها شوند. آنها نیاز به مقدار زیادی صرف زمان و توجه هستند.
 • آنها در خانه بر حسب غریزه خود با دیگر حیوانات خانگی کوچک به خوبی رفتار نمی کنند. اگر با گربه بزرگ شود به خوبی می تواند با آنها رفتار کند اما برای همجواری با دیگر حیوانات خانگی مثل همستر، جوندگان، موش، موش صحرایی، خوکچه هندی، پرندگان، یا موش خرماها توصیه نمی شود.
 • برای دریافت یک سگ سالم، هرگز یک توله سگ از یک صاحب غیر مسئول، یا فروشگاه حیوان خانگی نخرید. به دنبال توله سگی باشید که او را برای بیماری های ژنتیکی که ممکن است داشته باشد از روی صدایش آزمایش کرده باشند.
 • برای دانستن قیمت باسنجی و خرید باسنجی و یا فروش باسنجی می توانید به فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی مراجعه کنید.

باسنجی

وزن و ارتفاع نژاد باسنجی | Basenji

وزن در نرها: (۱۲) کیلوگرم، در ماده ها: (۱۱) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۵۱) سانتی متر، در ماده ها: (۴۸) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد باسنجی | Basenji

باسنجی به طور کلی سالم است، اما مانند همه نژاد، آنها مستعد ابتلا به برخی بیماری هاست. همه سگ های این نژاد مریض نمی شوند ، امااگر شما با این نژاد سر و کار دارید توجه به آن و آگاهی لازم است.

 • سندروم فانکونی: سندروم فانکونی بیماری کلیوی است که بر پردازش نرمال قند و پروتئین تاثیر می گذارد. سگ دفع پروتئین در ادرار دارد. علائم عبارتند از: تشنگی بیش از حد، ادرار بیش از حد، و افزایش میزان گلوکز در ادرار. این بیماری معمولا در سگ هایی که ۴ تا ۷ ساله هستند تشخیص داده میشود. سندروم فانکونی مرگبار است، اما یک راه جدید برای مدیریت این بیماری پیدا شده که امید به زندگی را در سگ مبتلا به این بیماری افزایش داده است. هیچ درمانی وجود ندارد. همچنین هیچ آزمایشی برای تعیین اینکه آیا سگ حامل است نیز تعیین نشده است. درمان لزوما گران است و بسیار وقت گیر است که شامل دادن حدود ۳۰ قرص در روز به سگ است.
 • بیماری روده: این وضعیت که شبیه به بیماری روده تحریک پذیر در انسان است، معمولا به عنوان سوء جذب شناخته شده است. سگ به نظر می رسد که یک واکنش آلرژیک دائمی به مواد غذایی دارد. این سگ ها اسهال مزمن و مشکل افزایش وزن دارند. درمان شامل کم کردن استرس، تغییر در رژیم غذایی و استفاده از داروها برای کاهش واکنش هیستامین است. این وضعیت نسبت به گذشته به مراتب کمتر در باسنجی دیده شده است.
 • کم خونی: این یک بیماری ژنتیکی است که در آن باسنجی تحت تاثیر دو ژن معیوب برای تولید پیرووات کیناز قرار گرفته و آنزیم مورد نیاز برای حفظ سلول های قرمز خون کم می شود. باسنجی با این بیماری معمولا بیشتر از دو سال از تولد خود زندگی نمی کند.
 • کم کاری تیروئید: کم کاری تیروئید اختلال غده تیروئید است. تصور می شود عامل حالاتی از قبیل صرع، آلوپسی (ریزش مو)، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون، پوستی و دیگر بیماری های پوستی شود که با دارو و رژیم غذایی درمان می شود.
 • پیشروی شبکیه آتروفی (PRA): این اختلال چشم دژنراتیو در نهایت موجب کوری یا از دست دادن گیرنده های نوری در پشت چشم می شود. PRA چند سال قبل ازاینکه سگ علایم کوری نشان دهد قابل تشخیص است. خوشبختانه، سگ ها می توانند حواس دیگر خود را در صورت نابینایی جبران کنند، و یک سگ کور می تواند یک زندگی کامل و خوشحال داشته باشد. پس فقط او را  عادت به حرکت در اطراف مبلمان ندهید. پرورش دهندگان معتبر سگ خود را سالانه به چشم پزشک برده و گواهی دامپزشکی که نشان دهد مبتلا به این بیماری نژادی نیستند دریافت می کنند.
 • فتق ناف: فتق ناف در زمان تولد وجود دارد که در آن چربی شکمی یا اندام های داخلی در مقابل دیوار شکمی نزدیک ناف بیرون می زند. اگر فتق کوچک است، می توان آن را بدون درمان باقی گذاشت. برخی از فتق کوچک خود به خود در زمانی که توله سگ ۶ ماهه است رفع شده و برخی از سگ ها با فتق کوچک تمام زندگی خود را بدون مشکل می گذرانند. فتق بزرگ نیاز به عمل جراحی دارد که اغلب زمانی که سگ که عقیم است یا اخته، انجام می شود.
 • دیسپلازی مفصل ران: دیسپلازی مفصل ران معمولادر سگهای این نژاد رخ می دهد. عوامل بسیاری از جمله رفتار ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی، به این تغییر شکل مفصل ران کمک می کند. سگ مبتلا ممکن است قادر به زندگی عادی و سالم باشد، اما برخی از آنها نیازمند عمل جراحی هستند. این یک بیماری ارثی است که در آن نسبت استخوان ران به مفصل ران متناسب نیست و به صورت چسبیده است. با اینکه درد و لنگش در یک یا هر دو پای عقبی بعضی از سگ ها بروز می کند، اما شما هیچ نشانه ای از ناراحتی در یک سگ با دیسپلازی مفصل ران نمی فهمید. در سگ های سن بالا، ورم مفاصل می تواند ایجاد شود. سگ با دیسپلازی ران باید درمان شود. اگر شما در حال خرید یک توله سگ هستید، برای اثبات این که پدر و مادر برای دیسپلازی مفصل ران تست شده و عاری از مشکلات هستند تحقیق کنید. دیسپلازی مفصل ران ارثی است، اما رشد سریع آن را می توان ناشی ازعوامل محیطی در حال حاضر از جمله از یک رژیم غذایی دانست.

باسنجی

تغذیه نژاد باسنجی | Basenji

توصیه می شود روزانه ۳/۴ تا ۱ فنجان غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به دو وعده های غذایی تقسیم شود.

توجه: سگ بالغ چقدر می خورد بستگی به اندازه، سن، سوخت و ساز بدن و سطح فعالیت او دارد. سگ ها، درست مثل مردم، به همه میزان غذایی که انسان می خورد نیاز ندارند. این تقریبا نیاز به گفتن ندارد که یک سگ بسیار فعال از یک سگ گوشه نشین نیاز بیشتری به غذا دارد. کیفیت مواد غذایی سگ نیز تفاوتهائی دارد – هرچه مواد غذایی بهتری بخرید بیشتر سگتان را سیر می کند و برعکس. سگ خود را با میزان مناسب مواد غذایی  در شکل خوب نگه دارید و او را دو بار در روز تغذیه کنید به جای آنکه غذا تمام وقت در اختیارش باشد.

اگر شما مطمئن نیستید که آیا او اضافه وزن دارد، تست چشم و دست از اوبگیرید. نخست، نگاه کردن به او. شما باید برای دیدن او به اندازه یک کمر از او بلندتر باشید. سپس دست در پشت او، شست در امتداد ستون فقرات قرار گیرد، با انگشتان رو به پایین امتداد دهید. شما باید مطمئن باشید دنده های او را بدون نیاز به فشار سخت احساس می کنید. اگر نتوانستید، بدانید که سگ مواد غذایی کمتری نیاز دارد و ورزش بیشتری می طلبد.

باسنجی

آراستن نژاد باسنجی | Basenji

پوست رویی نژاد باسنجی خوب قرمز تیره مثل شاه بلوط، سیاه و سفید، سه رنگ (سیاه و سفید و شاه بلوطی) و یا راه راه (راه راه سیاه و سفید در یک پس زمینه بلوطی)، همه با پاها، قفسه سینه و نوک دم سفید است. او همچنین ممکن است سفیدی بر روی پاهای خود داشته باشند، شعله سفید تا مرکز صورت او بین چشم و یا دور گردن سفید است.

باسنجی در عادات نظافتی خود گربه مانند است و خود را بسیار تمیز نگه می دارد. او به حمام بیش ازچند بار در ماه نیاز دارد. موی باسنجی مانند همه سگ ها می ریزد. اما مو به قدری کوتاه و ریز است که آن را به میزانی که در سگ های دیگر قابل توجه است نمیتوان به شمار آورد.

مسواک زدن دندان سگها حداقل دو یا سه بار در هفته به حذف تجمع تار و باکتری ها در داخل دهان کمک میکند. مسواک زدن روزانه برای جلوگیری از بیماری های لثه و بوی بد دهان ضروری است.

کوتاهی ناخن یک یا دو بار در ماه لازم است. اگر شما می توانید صدای کشیدن  آنها را بر روی زمین بشنوید پس آنها بیش از حد بلند شده است. کوتاه نگه داشتن منظم ناخن پا در شرایط خوب به شما کمک می کند  وقتی سگ با شور و شوق میپرد تا به شما خوش آمد بگوید به دست و تن شما خراش نیافتد.
در ناخن پای سگ رگ های خونی وجود دارد و اگر شما بیش از حد ناخنش را بگیرید باعث خونریزی می شود  و سگ شما ممکن است دفعه بعد که ناخن گیررا می بیند همکاری نکند. بنابراین، اگر شما پیرایش ناخن سگ را تجربه نکرده اید، از یک دامپزشک بپرسید.

عادت سگ خود را به مورد بررسی  قرار دادن زمانی که او یک توله سگ است شروع کنید. به پنجه های او اغلب رسیدگی کرده – او سگی حساس در مورد پای خود است – و در داخل دهان و گوش او را نگاه کنید. نظافت را یک تجربه مثبت مملو از ستایش و پاداش کرده و زمینه را برای آزمایشات دامپزشکی آسان کنید.

داخل دهان اورا نگاه کنید همانطور که او را نظافت می کنید علایم  زخم، خارش، یا علائم عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، یا التهاب بر روی پوست را در بینی، دهان، چشم و بر روی پا بررسی کنید. چشم باید بدون  هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد. بررسی هفتگی دقیق به شما کمک میکند مشکلات بالقوه سلامتی او را در مراحل اولیه پیدا کنید.

گوش سگ باید در هفته برای قرمزی یا بوی بد، که می تواند عفونت را نشان می دهد بررسی شود. هنگامی که شما گوش سگ خود را بررسی می کنید، پاک کردن آنها با یک توپ پنبه مرطوب با ملایم و pH متعادل گوش پاک کن برای کمک به جلوگیری از عفونت لازم است. اگر در امتداد لبه گوش خشک شد، با روغن بچه و یا

روغن نارگیل آنها را چرب کنید. هر چیزی به کانال گوش فرو نکنید؛ فقط تمیز کردن گوش خارجی کافی است.

باسنجی

میزان سازگاری نژاد باسنجی | Basenji

نژاد باسنجی برای معاشرت باکودکان شناخته شده نیستند، اما بدلیل سطح انرژی بالا، می توان آنها را همراهان خوبی برای بچه های بزرگتر دانست. اگر قرار است با بچه ها باشد، بهتر است معاشرت با آنها را از زمانی که توله سگ کوچک است آغاز کنید. باسنجی های بزرگ در صورتی می توانند با کودکان ناآشنا در یک خانه باشند، که کودکان به اندازه کافی بالغ بوده و به تعامل با او به درستی آگاه باشند.

مانند هر نژاد، شما همیشه باید به کودکان چگونگی رویکرد و لمس سگ را آموزش داده و همیشه ناظربر هر نوع فعل و انفعالات بین سگ ها و کودکان خردسال برای جلوگیری از هر گونه گاز گرفتن یا گرفتن گوش یا کشیدن دم توسط هر دو باشید. نگذارید فرزند خردسالتان برای سگ در حال آموزش غذا ببرد یا با او بازی کند یا مزاحم خواب او شود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد هنگام بازی با کودکان باید بسته باشد. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.

به طور کلی، سگ باسنجی حالت تهاجمی نسبت به سگ های دیگر ندارد، اگر چه در یک محیط سرباز به خصوص اگر سگ های کوچک در حال بازی در اطراف باشند در حالت تهاجمی قرار می گیرد. اگر این سگ آموزش ببیند می تواند با حیوانات دیگر حتی گربه ها هم بازی شود.

باسنجی

محل نگهداری نژاد باسنجی | Basenji

برای آپارتمان مناسب می باشد ولی باید فعالیت بدنی کافی داشته باشد. نژاد باسنجی بسیار پر جنب و جوش است و یک حیاط کوچک برایش مناسب می باشد. زندگی گروهی را دوست دارد. باسِنجی ها هرگز با یکدیگر نمی جنگند.