دسته بندی نژاد سگ ها
1398/02/01
57 بازدید

نژاد مینیاتور پینچر

نژاد مینیاتور پینچر

این سگ ها در اصل در آلمان پرورش داده  شده اند و برای شکار کردن جانوران موذی مخصوصا موش های داخل خانه و یا اصطبل ها مورد استفاده قرار میگیرد. مینیاتور پینچر معمولا به شکل دوبرمن دیده میشود. مینیاتور پینچر سگ متفاوتی است و قدمت زیادی دارد هم چنین پر انرژی، بی باک و از بودن کنار خانواده لذت می برد.

 

آمار حیاتی نژاد مینیاتور پینچر | Miniature Pinscher

دسته بندی نژاد: سگ همدم

قد: بین ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر

وزن: بین ۴ تا ۵.۵ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۰ تا ۱۴ سال

سگ مینیاتور پینچر

نکات برجسته نژاد مینیاتور پینچر | Miniature Pinscher

  • این سگ ها بسیار کم تحمل هستند و بهتر است با کودکانی همراه شوند که آموخته اند چگونه با او رفتار درستی داشته باشند.
  • پینچر نسبت به سرما بسیار حساس است به همین دلیل باید میخواهید او را در یک هوای سرد بیرون ببرید کت یا ژاکت تنش کنید.
  • آنها بسیار پر انرژی و کنجکاو هستند.
  • برای خرید یک سگ سالم، هرگز آن را از پرورش دهنده های غیر قانونی و یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید و دنبال توله سگی باشید که او را از نظر عدم وجود بیماری های ژنتیکی که ممکن است سگ به آن دچار شود آزمایش کرده باشند.
  • مینیاتور پینچر قیمت های متفاوتی دارد. اگر مینیاتور پینچر فروشی دارید، می توانید به فروشگاه های مجاز حیوانات خانگی برای اطلاع از قیمت آن مراجعه کنید.

سگ مینیاتور پینچر

وزن و ارتفاع نژاد مینیاتور پینچر | Miniature Pinscher

وزن در نرها: (۴-۵.۵) کیلوگرم، در ماده ها: (۴-۵.۵) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۲۵-۳۱) سانتی متر، در ماده ها: (۲۵-۳۱) سانتی متر.

 

مشکلات و سلامتی نژاد مینیاتور پینچر | Miniature Pinscher

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

  • پیشرو شبکیه آتروفی (PRA): این بیماری یک اختلال دژنراتیو چشم است که سگ مبتلا به آن با از دست دادن گیرنده های نوری که در پشت چشم قرار دارند دچار نابینایی میشود، قبل از اینکه نشانه های این بیماری بروز کند میتوان آن را تشخیص داد. خوشبختانه سگ ها میتوانند در صورت از دست دادن بینایی خود برای حل نیازهایشان حواس دیگر خود را به کار بگیرند و زندگی سالم و کاملی داشته باشند. پرورش دهنده ی قانونی باید هر سال تاییدیه سلامت چشم سگ را از متخصص چشم دامپزشک دریافت کند.
  • صرع: این بیماری گاهی اوقات ارثی میباشد. صرع میتواند باعث تشنج خفیف یا شدید، سقوط سگ، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و یا باعث یک رفتار غیر طبیعی در سگ شود و لازم است که در صورت بروز این موارد سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید. اگر شما مدیریت مناسبی روی سگ مبتلا به صرع داشته باشید می تواند زندگی سالم و کاملی داشته باشد. صرع قابل درمان نیست اما میتوان آن را با دارو کنترل کرد. اگر سگ شما دچار تشنج شد حتما او را برای تشخیص و درمان نزد دامپزشک ببرید.
  • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.
  • در رفتگی کشکک: در رفتگی کشکک یا تضعیف خفه هنگامی رخ میدهد کشکک (که دارای سه بخش استخوان ران، پاتلا و درشت نی است) به درستی شکل نگرفته باشد. این بیماری باعث لنگیدن و غیر طبیعی راه رفتن سگ میشود. در بیماری هنگام تولد رخ میدهد اگر چه علائم آن تا مدت ها بعد نمایان نمیشود. در رفتگی کشکک ناشی از مالش میتواند باعث ورم مفاصل شود. این بیماری در ۴ درجه رخ میدهد در رجه ی اول باعث لنگیدن موقت و در رفتگی گاه به گاه مفاصل شود، در درجه lV, ساق پا به خوبی به کشکک متصل نمیشود، در درجه ی پیشرفته تر ممکن است سگ به جراحی ترمیمی نیاز داشته باشد.

سگ مینیاتور پینچر

تغذیه نژاد مینیاتور پینچر | Miniature Pinscher

توصیه می شود روزانه ۱/۲ تا ۱ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیت ش را افزایش دهید.

سگ مینیاتور پینچر

آراستن نژاد مینیاتور پینچر | Miniature Pinscher

پینچر ظاهر بسیار خوبی دارد و در رنگ های قرمز، سیاه و سفید و شکلاتی دیده میشود. نظافت کردن او بسیار آسان است. لازم است هر روز موهای براق او را برس بزنید اما حمام کردن زیاد او توصیه نمی شود زیرا موجب میشود که پوستش خشک شود. تنها در موارد ضروری او را حمام دهید.

برای تمیز کردن سگ خود به جای حمام کردن او میتوانید از یک لیف حمام که آن را با آب گرم خیس کرده اید پوست او را پاک کنید، در هنگام انجام دادن این کار مراقب زیر چشم و دم او باشید. اگر هر چند روز یکبار او را تمیز کنید سگ شما همیشه ظاهر زیبا خواهد داشت و سالم میماند.

برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید، در ناخن های پای او رگ های خونی زیادی وجود دارد و اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید خونریزی میکند و ممکن است دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن ها سگ با شما همکاری نکند به همین دلیل اگر تجربه ای در این کار ندارید از دامپزشک کمک بگیرید. اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوید  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. هنگام نظافت کردن سگ، او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائ عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و یا پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی که ممکن است در سگ رخ دهد جلوگیری کنید.

گوش های سگ خود را از نظر عدم وجود قرمزی و یا بوی بد بررسی کنید زیرا این علائم عفونت گوش است. و هر بار که گوش او را از نظر عدم وجود قرمزی و بوی بد بررسی میکنید با یک پنبه ی مرطوب ملایم و دارای PH متعادل آنها را تمیز کنید و اگر امتداد لبه گوش خشک شد آن را با روغن بچه با روغن نارگیل چرب کنید. هرگز نباید چیزی را داخل کانال گوش فرو ببرید فقط تمیز کردن قسمت بیرونی گوش کافی است .

سگ مینیاتور پینچر

میزان سازگاری نژاد مینیاتور پینچر | Miniature Pinscher  با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

این سگ هم بازی خوبی برای کودکانی است که حداقل ۱۰ سال سن داشته باشد.

شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باد زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتوانند با گربه ها و حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند. 

سگ مینیاتور پینچر

محل نگهداری نژاد مینیاتور پینچر | Miniature Pinscher

نگهداری از این نژاد در آپارتمان مناسب است به شرطی که فعالیت های روزانه خود را هر روز انجام دهند. آنها داخل خانه بسیار آرام هستند به همین دلیل شما میتوانید به راحتی در منزل از آنها نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان برای جنب و جوش و فعالیت های بدنی روزانه ی او کافی است.