دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/09
47 بازدید

نژاد بروکسل گریفون

نژاد بروکسل گریفون

بروکسل گریفون را در اصل برای شکار و گرفتن موش ها پرورش میدهند، بروس سلز گریفون سگی متفاوت و غیر معمول است که با وجود جثه ی کوچکش بسیار ناز پرورده است هم چنین سگی مهربان، پرجنب و جوش، باهوش و شوخ طبع است.

عکس بروکسل گریفون

آمار حیاتی نژاد بروکسل گریفون | Brussels Griffon

دسته بندی نژاد: سگ های گروهی

قد: بین ۱۷ تا ۲۰ سانتی متر

وزن: بین ۳ تا ۶ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۲ تا ۱۵ سال

عکس بروکسل گریفون

نکات برجسته نژاد بروکسل گریفون | Brussels Griffon

 • برخی از آنها میتوانند پرخور و برخی از غذا خوردن بیزار هستند. شما میتوانید به جای ترک غذای او در تمام وقت وعده های غذایی منظمی به او بدهید.
 • آموزش دادن به او ممکن است سخت د دشوار باشد به همین دلیل شما باید آموزش ها را با صبر و ملایمت به او یاد دهید همچنین میتوانید از آموزش جعبه کمک بگیرید.
 • آنها هیجان خود را با پارس کردن نشان میدهند اما گاهی اوقات نیز خیلی سرو صدا میکنند به همین دلیل آرام بودن را به سگ خود یاد بدهید.
 • بروس سلزها سگ های حساسی هستند به همین دلیل اگر برای درمان به انبر نیاز دارید ممکن است با دیدن آن بترسند.
 • این سگ ها معمولا برای به دنیا آوردن توله به سزارین نیاز دارند به همین خاط میزان مرگ و میر توله سگ هایشان بالا است.
 • بروس سلز میتواند نگهبان خوبی برای باغ باشد. آنها دارای بینی کوتاهی هستند که در اثر گرمای زیاد ممکن است دچار سکته شوند و چون موهای کوتاهی دارند در آب و هوای سرد نیز به راحتی دچار مشکل میشوند به همین دلیل باید آنها را داخل خانه نگهداری کنید.
 • اگر شما قصد خرید توله سگ دارید هرگز ان را از پرورش دهنده های غیر قانونی یا فروشگاههای حیوانات خانگی خریداری نکنید و همیشه توله سگی را پیدا کنید که آزمایشات مربوط به  عدم وجود بیماریهای ژنتیکی روی سگ انجام شده باشد.

عکس بروکسل گریفون

وزن و ارتفاع بروکسل گریفون | Brussels Griffon

وزن در نرها: (۳-۶) کیلوگرم، در ماده ها: (۳-۶) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۱۷-۲۰) سانتی متر، در ماده ها: (۱۷-۲۰) سانتی متر.

عکس بروکسل گریفون

مشکلات و سلامتی نژاد بروکسل گریفون | Griffon Bruxellois

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های این نژاد بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

اگر قصد خرید توله سگ دارید باید سگی را خریداری کنید که پرورش دهنده  آن، گواهی عدم سوء پیشینه سلامت هم برای پدر و هم مادر توله سگ به شما نشان دهند. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت به شما ثابت میکند که تمام آزمایشات لازم از نظر عدم وجود بیماری بر روی سگ انجام شده است.

 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین سگ های این نژاد شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ مبتلا به بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود در نتیجه باعث لنگیدن یک پا یا هر دو پای عقب سگ میشود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمی بینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او میشود. اگر شما قصد خرید توله سگ دارید باید مطمئن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری روی پدر و مادر توله ی سگتان انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن بر روی سطوح صاف و نرم میتواند در رشد سریع این بیماری تاثیر گذار باشد.
 • در رفتگی کشکک: در رفتگی کشکک یا تضعیف خفه در بین نژاد سگ بروکسل گریفون شایع است و زمانی رخ میدهد که کشکک (که شامل سه بخش استخوان ران، پاتلا و درشت نی است) به درستی شکل نگرفته باشد. این بیماری باعث لنگیدن یک یا هر دو پا یا غیر طبیعی راه رفتن سگ میشود. اگر چه این در رفتگی در هنگام تولد رخ می دهد اما علائم آن تا مدت ها بعد نمایان نمی شود. مالش ناشی از در رفتگی کشکک میتواند منجر به بیماری دژنراتیو مفصل شود. این بیماری در ۴ درجه رخ می دهد در درجه یک آن سگ دچار در رفتگی گاه به کاه مفصل و لنگیدن موقت می شود، در درجه IV ساق پا به خوبی به مفصل متصل نمیشود و کشکک نمیتواند به درستی عمل کند، در نوع پیشرفته تر آن ممکن است سگ به عمل جراحی نیاز داشته باشد.
 • مشکلات چشم: در این بیماری چشم های برجسته ی سگ بی حال و خشک می شود. اگر سگ شما دچار قرمزی چشم شود و یا بیش از حد آنها را بمالد باید او را نزد دامپزشک ببرید.
 • آلرژی پوست: این سگ ها ممکن است دچار آلرژی شوند به همین دلیل اگر بیش از حد خود را میخارند و یا پنجه هایش را لیس میزند او را برای معاینه نزد دامپزشک ببرید.

عکس بروکسل گریفون

تغذیه نژاد بروکسل گریفون | Brussels Griffon

توصیه می شود روزانه ۱/۴ تا ۱/۲ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

مقدارغذایی که سگ شما میخورد به سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

عکس بروکسل گریفون

آراستن نژاد بروکسل گریفون | Brussels Griffon

بروکسل گریفون سگی پر مو با پوستی متراکم و موهای ابریشمی است. موی بدن او در قسمت سر نسبت به موهای دور چشم، گونه و چانه بلندتر است.

این سگ ها در رنگهای قرمز (رنگ قهوه ای مایل به قرمز با لکه هایی سیاه و سفید در قسمت سیبیل و چانه)، سیاه و سفید و قهوه ای مایل به قرمز، سیاه و سفید با لکه های قهوه ای مایل به زرد در قسمت سیبیل، سیاه و سفید با لکه های قهوه ای مایل به قرمز در قسمت چانه، پاها، چشم، اطراف لبه های گوش و اطراف پشت و تماما سیاه وجود دارد.

برای حذف موهای زائد و نگه داری از پوست شسته رفته ی بروس سلز لازم است هفته ای دو بار او را با یک شانه ی فلزی برس بزنید. آنها را باید دو بار در سال به طور تخصصی نظافت کنید.

آنها به نظافت زیادی نیاز ندارند فقط کافی است هفته ای یک بار دندان هایش را مسواک بزنید و گاه گاهی او را به حمام ببرید. اگر او بازی کردن در خارج از منزل را دوست دارد و بلافاصله بعد از بازی کردن روی تخت خود میخابد بهتر است هفته ای یکبار او را حمام کنید.

برای جلوگیری از تجمع باکتری در داخل دهان بهتر است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندانهایش را مسواک بزنید اما اگر نمیخواهید که سگ دچار بیماری های لثه و بوی بد دهان شود باید هر روز این کار را انجام دهید. ناخن هایش را حداقل ماهی ۱ یا ۲ بار کوتاه کنید. اگر هنگام راه رفتن سگ شما صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را می شنوید یعنی ناخن ها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه کردن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمد گویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. در ناخن های پای سگ رگ های خونی زیادی وجود دارد به همین دلیل اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید باعث خونریزی می شود و ممکن است سگ دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن هایش با شما همکاری نکند بنابراین اگر شما در این کار تجربه ای ندارید او را نزد دامپزشک ببرید. از همان سنین اولیه، توله سگ خود را از همه نظر مورد بررسی قرار دهید. بروسن سلز ها روی پاهای خود بسیار حساس هستند به همین دلیل لازم است که مدام به پنجه هایش رسیدگی کنید. داخل گوش و دهان او را نگاه کنید. برای هنگام نظافت، سگ به خوبی با شما همکاری کند بهتر است نظافت کردن را برای او به یک تجربه خوشایند تبدیل کنید برای این کار میتوانید به او پاداش دهید. همانطور که او را نظافت میکنید سگ را از نظر علائمی مانند زخم، خارش، علائم عفونت مانند قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست در بینی، دهان، چشم و روی پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید هیچ قرمزی یا ترشحاتی نداشته باشد. اگر هفته ای ۱ بار سگ خود را از همه لحاظ بررسی کنید میتوانید از مشکلات جدی که ممکن است رخ دهد جلوگیری کنید.

عکس بروکسل گریفون

میزان سازگاری نژاد بروس سلز گریفن | Brussels Griffon با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

این سگ ها از اینکه آنها را در آغوش بگیرید یا تعقیب کنید و یا اینکه مجبور باشند در روی پای کسی بشینند بیزار هستند. اگر آنها به گوشه ای میروند و میدانید که از کسی فرار نمی کنند به آنها ضربه محمکم نزنید. آنها به دلیل اینکه تمایلی به بوسیدن کسی ندارند میتوانند هم بازی خوبی برای کودکان باشند، به کودکان اجازه دهید تا در کنار آنها باشند. زمانی که خلق و خوی او در حال شکل گرفتن است بهتر است آنها را وادار کنید تا با بچه ها هم بازی شوند اما همیشه زمانی که آنها کنار هم هستند بر اعمال آنها نظارت داشته باشید. میتوانید به  کودک خود اجازه دهد که روی زمین بنشیند و سگ بروکسل گریفون را در دامان خود نگه دارد اما مراقب زبان و بدن سگ باشید. بروس سلزها معمولا همراهان خوبی برای دیگر حیوانات خانگی هستند اما مانند تمام سگ های دیگر از خود در مقابل آنها محافظت میکنند. 

عکس بروکسل گریفون

محل نگهداری نژاد بروکسل گریفون | Brussels Griffon

این نژاد برای زندگی آپارتمانی مناسب هستند اما باید فعالیتهای روزانه خود را منظم انجام دهند. آنها در داخل خانه بسیار آرام هستند به همین شما دلیل میتوانید آنها را به راحتی در خانه نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان شما برای جنب و جوش و انجام فعالیت های بدنی روزانه اش کافی است.