1398/03/03
44 بازدید

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 3 دقيقه

انواع سبزیجات و میوه های مناسب برای سگ ها

انواع سبزیجات و میوه های مناسب برای سگ ها

سگ ها نیز مانند انسان ها نیاز به خوردن میوه دارند برخلاف تصور عده ای که فکر می کنند سگ ها میوه دوست نداشته و یا احتیاجی به خوردن میوه ندارند و تمام نیازشان با غذای خشک و مرغ و گوشت تامین می شود. این تصور اشتباه است؛ خوردن میوه برای سگ مفید می باشد. سگ ها بسیاری از ویتامین های بدنشان را از طریق میوه و سبزیجات به دست می آورند. در این مطلب درباره میوه های مناسب برای سگ ها ، میوه های مضر برای سگ و سبزیجات مفید برای سگ ها صحبت می کنیم و ارزش غذایی آن ها را بیان می کنیم.

میوه ها و سبزیجات حاوی فیبر و مواد معدنی و انواع ویتامین و … می باشند. میوه های خشک مانند انجیر و خرما و آلو منبع پتاسیم است. معمولا ۱ ساعت قبل غذا و ۲ ساعت بعد غذا به سگ خود میوه بدهید.

گاهی اوقات خوردن خود میوه برای سگ خطری ندارد اما ریشه، ساقه، دانه، هسته، برگ و پوست بعضی از میوه ها برای سگ سم است  اما خوردن خود میوه مانعی ندارد. سیب، گیلاس، پرتقال، گلابی، زرد آلو، هلو جزو این دسته از میوه ها هستند.

سگ ها به بعضی از میوه ها آلرژی دارند. همیشه اگر می خواهید میوه جدید به سگتان بدهید، یک تکه کوچک از میوه را به او بدهید تا بخورد و سپس مقدار بیشتری در اختیار سگ قرار دهید.

میوه های مناسب برای سگ ها

  • هندوانه: هندوانه از جمله میوه مفید برای سگ می باشد. بسیاری از سگ ها از مشکل کم آبی (دهیدراتاسیون) رنج می برند که هندوانه بهترین گزینه برای رفع کم آبی بدن سگ می باشد. همچنین هندوانه حاوی ویتامین A و C می باشد.
  • پرتقال: منبع ویتامین ث است اما بسیاری از سگ ها طعم پرتقال را دوست ندارند.
  • بلوبری: این میوه از جمله میوه های مناسب برای سگ ها می باشد. بلوبری سرشار از آنتی اکسیدان بوده و برای سگ ضرری ندارد.

 

میوه های مضر برای سگ

  • انگور: این میوه برای سگ بسیار خطرناک است و خوردنش برای سگ حتی به صورت خشک شده کاملا ممنوع است و مصرف زیاد آن موجب مرگ سگ می شود.
  • آووکادو: این میوه موجب بیماری گوارشی در سگ می شود مانند اسهال و استفراغ و در کل برای سگ مسمومیت زا می باشد. درمطلب علائم و راه درمان استفراغ سگ ها به طور کامل به این موضوع پرداخته ایم.
  • سیر و پیاز: موجب کم خونی در سگ می شود.

 

سبزیجات مفید برا سگ ها

  • کلم ها: در انواع کلم املاح معدنی از جمله سولفات، نیترات، اکسیدهای آهن و گوگرد وجود دارد. کلم بروکلی، کلم سفید و کلم بنفش دارای ویتامین های B9، B6، B2، C و A می باشد. کلم بروکلی را به صورت غذای تشویقی سگ گاهی در کنار غذای او قرار دهید. گل کلم دارای مسدودکننده های قوی سرطان است و همچنین می تواند موجب تحریک روده شود.
  • نخود سبز: نخود سبز منبع ویتامین K، B و A و بسیار کم چرب و بی خطر برای سگ می باشد.
  • لوبیا سبز: دارای ویتامین های A و C است. هم چنین حاوی مواد معدنی چون اسید چرب امگا ۳، کلسیم، آهن، منیزیم، مس، منگنز، بتاکاروتن و ریبو فلاوین می باشد. سگ ها لوبیا را به صورت پخته و به صورت خام می توانند مصرف کنند.
  • اسفناج: اسفناج در رژیم غذایی سگ بسیار عالی است و به حفظ سلامت استخوان های سگ و عملکرد طبیعی خون کمک می کند.