1398/03/14
48 بازدید

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 2 دقيقه

انواع بیماری سنجاب و راه های پیشگیری و درمان آن

انواع بیماری سنجاب و راه های پیشگیری و درمان آن

سنجاب ها مانند دیگر حیوانات نیز بیماری هایی دارند. ما در این مطلب، به بیماری جوندگانی مانند سنجاب اشاره کرده، علائم و راه های درمان و پیشگیری از بیماری سنجاب ها را برای شما بیان می کنیم. با ما همراه باشید.

سنجاب های خانگی دارای بیماری هایی مانند انگل خارجی، مسمومیت، پوکی استخوان و بیماری های تنفسی می شوند. در زیر به چند مورد از آن ها اشاره می کنیم.

بیماری سنجاب و پوکی استخوان

بیماری پوکی استخوان در سنجاب ها به خاطر کمبود ویتامین D ، کمبود فسفر و کلسیم است که در واقع تغذیه نامناسب، عامل به وجود آمدن آن می باشد. برای پیشگیری از این بیماری، باید نوزاد شیر مادر را به مقدار کافی بخورد و سپس مکمل ها و غذاها کلسیم دار به غذای وی اضافه شود.

بیماری انگل داخلی سنجاب ها

انگل های داخلی یکی از بیماری سنجاب ها می باشد که موجب می شوند سنجاب خانگی دچار بیماری هایی نظیر هیداتوز، فاسیولوز، توکسوپلاسموز، کوکسیدیوز و ژیاردیوز شود.

بیماری انگل خارجی در سنجاب ها

انگل های خارجی نظیر شپش، کنه و کک علاوه بر خونخوار بودن، می توانند بیماری با منتقل کنند. خوشبختانه این نوع بیماری با مصرف دارو درمان می شود اما به دلیل سمی بودن این نوع داروها، باید از بلعیدن آن ها توسط سنجاب جلوگیری کنید زیرا در غیر اینصورت موجب مسمومیت سنجاب می شود.

دمودکس از مهم ترین انگل های خارجی است که با ریزش مو، خارش، ایجاد سبوره روی پهلو و پشت سنجاب و ضخیم شدن پوست وی همراه است. درصورت ابتلا حیوان به این بیماری، باید سریعا وی را پیش دامپزشک ببرید.

میاز انگل دیگری است که نوع لارو مگس های کوتربیا با قرار گرفتن زیرپوست، آبسه های زیرپوستی در حیوان به همراه خارش و درد ایجاد می کنند. برای از بین بردن این بیماری سنجاب ، باید آبسه ها را درمان کرد و زخم را ضدعفونی کرد.

کنه انگل دیگری در سنجاب است که با ترشح سموم از غده های بزاقی کنه، مرگ حیوان حتمی است. برای درمان این بیماری سنجابک باید پیش دامپزشک بروید. در صورت کم بودن کنه روی پوست، باید یک پنبه که به الکل آغشته است روی کنه ها بگذارید و و آن ها را جدا کنید. در صورت زیاد بودن کنه، می تواند از پودرهای کنه کش و سمومی که مخصوص حیوانات وجود دارد، استفاده کنید.