1398/03/20
45 بازدید

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 3 دقيقه

چگونه از یک خوکچه هندی نگهداری کنیم !؟

چگونه از یک خوکچه هندی نگهداری کنیم !؟

یکی از حیوانات شگفت انگیز در جوندگان خوکچه هندی است که مناسب برای نگهداری در تمام سنین افراد می باشد که این حیوان را می توان در داخل و یا خارج از خانه نگه داشت، نام علمی این حیوان Guinea Pig  می باشد.

راه و روش های نگهداری از خوکچه هندی

خوکچه هندی را می توان مانند حیوانات دیگری چون سگ و گربه به راحتی نگهداری کرد ولی نیاز به رسیدگی و مراقبت دارد و نزاد مو بلند آن به مراقبت بیشتری احتیاج دارد. نگهداری خوکچه برای کودکان خردسال توصیه نمی گردد.

در واقع خوکچه هندی ظاهری منحنی شکل، درشت با پیشانی کوتاه و چشمانی درشت و گوش هایی افتاده دارد. تمامی نژاد های این حیوان از نظر اندازه بدن یک شکل هستند و تنها تفاوت آن ها در رنگ آن ها می باشد. نژاد مو بلند این حیوان به نگهداری بیشتری نسبت به مو کوتاه آن دارد.

برای نگهداری خوکچه جنسیت آن اهمیت ندارد و بهتر است برای نگهداری و تربیت این حیوان از دو تای آن ها تهیه کنید چون این حیوان بسیار اجتماعی می باشد. نژاد مو کوتاه این حیوان از رنگ های مشکی و کرم و شکلاتی و سفید می باشد.

زمان خریداری خوکچه بهتر است آن را در سن ۶ تا ۱۰ هفته تهیه کنید زیرا کوچک تر از این سن باید در کنار مادرش تغذیه شود.  بهتر است برای نگهداری آن از ۲ جنس ماده انتخاب شود زیرا خوکچه های نر بالغ نمی توانند با خوکچه ی نر جدید  ارتباط خوبی برقرار کنند.

انتخاب ۲ خوکچه هندی ماده معمولاً بهترین گزینه است

خوکچه هندی | نگهداری از خوکچه هندی | تغذیه خوکچه هندی

برای خریدن این حیوان باید دقت کنید که این حیوان چشمانی درخشان و شفاف و بدون ترشح داشته باشد، بینی آن نیز باید خشک و بدون ترشح و گوش و زبان او نیز تمیز باشد. اکثر این خوکچه ها پشت گوش هایشان مو ندارد اما اگر این بی مویی بدن او در تمامی نقاط دیده شود از خریداری اجتناب کنید زیرا نشانه ی یک بیماری پوستی در او می باشد.

از روی ناخن های خوکچه می توان جوانی و پیری آن حیوان را تشخیص داد، اگر دارای ناخن هایی کوتاه، تیز و افقی بود، او جوان است در غیر این صورت اگر ناخن های پهن، کند و منحنی شکل داشت، خوکچه پیر می باشد. در ضمن اگر شما به سن حیوان شک دارید می توانید به ناخن های آن توجه کنید. زمانی خوکچه را به تازگی خریداری کرده باشید امکان دارد او نا آرام و کمی عصبی باشد ولی جای نگرانی وجود ندارد زیرا کم کم با شما و محیط اطرافش سازگار خواهد شد.

فضایی که می شود این جونده را نگهداری کرد بهتر است تمیز باشد و در محلی مثل آشپزخانه آن را نگهداری کنید. حس بویایی این حیوان بسیار ضعیف است.

تغذیه خوکچه هندی

سیستم بدنی این جونده به طوری است که ویتامین ث را مانند بدن انسان نمی تواند بسازد به همین علت در تغذیه ی آن باید از ویتامین ث استفاده کرد. این جونده گیاه خوار است یعنی به هیچ عنوان گوشت و ماهی نمی خورد. در غذای او می توانید از گیاهان خشک، حبوبات و سبزیجات استفاده کنید.

غذای مناسب برای خوکچه میوه ها و سبزیجاتی مانند :

  • هویج
  • کلم
  • کرفس
  • خیار
  • گوجه فرنگی
  • سیب
  • گلابی
  • کاهو
  • سبزیجات تازه

می باشد.

به هیچ عنوان غذای همستر ها مثل بادام زمینی و تخمه آفتاب گردان را به این جونده ندهید زیرا بسیار مضر و باعث چاقی او می شود.

وعده های غذایی این حیوان می تواند ۲ بار در روز باشد و در وعده های غذایی او حتما سبزیجات را قرار دهید، این جوندگان بازیگوش کوچک بسیار پرخور است و سریع چاق می شود.

برای حمام کردن او از آب ولرم و حتما شامپوی مخصوص برای کودکان و یا حیوانات برای این جونده استفاده کنید. موقع شستشو باید مراقب بود شامپو وارد چشم و دهان و گوش خوکچه نرود و بعد از شستشو حتما او را با سشوار خشک کنید. ناخن های او را ماهی یک بار باید کوتاه کرد.

توجه داشته باشید که خوکچه در سن ۸ ماهگی به بلوغ می رسد.

محیطی که او را نگه می دارید باید خشک باشد و اگر این محیط سرد و خیس باشد سبب سرما خوردگی و یا مرگ خوکچه می شود.