دسته بندی نژاد سگ ها
1398/01/08
72 بازدید

تخمین مدت زمان مطالعه‌ی مطلب: 13 دقيقه

نژاد بوویر دس فلندرس

نژاد بوویر دس فلندرس

این سگ ها را برای کار در مزرعه پرورش میدهند آنها اگر آموزش ببینند میتوانند همه کاری انجام دهند. آنها به کشاورزان در بسیاری از کارها مانند دام داری، گله داری (به خصوص گاو)، کشیدن چرخ دستی و محافظت کمک میکند. بوویر دس فلندرس سگی سخت کوش و باهوش است ک بهترین گزینه برای کسانی است که آنها را برای کار در مزرعه می خواهند هم چنین میتوانند یک سگ نگهبان خوب و یک همدم برای افراد خانواده باشند.

بوویر دس فلندرس

آمار حیاتی نژاد بوویر دس فلندرس | Bouvier des Flandres

دسته بندی نژاد: سگ های نگهداری

قد: بین ۵۹ تا ۷۲ سانتی متر

وزن: بین ۳۵ تا ۵۰ کیلوگرم

طول عمر: بین ۱۰ تا ۱۲ سال

 

نکات برجسته نژاد بوویر دس فلندرس | Bouvier des Flandres

این سگ ها برای افرادی که در نظافت بسیار حساس هستند و تحمل کوچکترین کثیفی را ندارند، توصیه نمی شود. اگر چه بوویر دس فلندرس را میتوان با مقدار زیادی روغن چرب کرد اما پوست او گردو خاک زیادی زیادی را به خود میگیرد و زود کثیف میشود به همین دلیل باید زمان زیادی صرف نظافت کردن او بکنید و ممکن است هزینه بردار هم باشد به همین دلیل این سگ ها برای کسانی که اولین بار است که از سگ نگه داری می کنند توصیه نمی شود

به دلیل داشتن جثه ی بزرگ و غریزه ی گله داری و شخصیت قوی او به آموزش های سختی  نیاز دارد. آنها زمانی که با خانواده هستند بسیار شاد هستند.

بوویر دس فلندرس

وزن و ارتفاع نژاد بوویر دس فلندرس | Bouvier des Flandres

وزن در نرها: (۳۵-۵۰) کیلوگرم، در ماده ها: (۳۵-۵۰) کیلوگرم.

ارتفاع در نرها: (۶۵) سانتی متر، در ماده ها: (۶۳) سانتی متر.

بوویر دس فلندرس

مشکلات سلامتی نژاد بوویر دس فلندرس | Bouvier des Flandres

سگهای این نژاد به طور کلی سگهای سالمی هستند اما مانند تمام سگهای دیگر آنها نیز ممکن است به برخی بیماری ها مبتلا شوند. همه ی سگ های نژاد بوویر دس فلندرس بیمار نمی شوند اما اگر شما از این نژاد مراقبت میکنید باید نسبت به آنها آگاهی لازم را داشته باشید.

اگر قصد خرید توله سگ دارید باید سگی را خریداری کنید که پرورش دهنده  آن، گواهی عدم سوء پیشینه سلامت هم برای پدر و هم مادر توله سگ به شما نشان دهند. گواهی عدم سوء پیشینه سلامت به شما ثابت میکند که تمام آزمایشات لازم از نظر عدم وجود بیماری بر روی سگ انجام شده است.

 • دیسپلازی مفصل ران: این بیماری معمولا در بین سگ های این نژاد شایع است. عواملی مانند ژنتیک، محیط زیست و رژیم غذایی در تغییر شکل مفصل ران تاثیر گذار هستند. با اینکه سگ مبتلا به بیماری زندگی عادی و سالمی دارد اما ممکن است برخی از آنها به عمل جراحی نیاز داشته باشند. دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است که در آن استخوان ران به خوبی به مفصل ران متصل نمیشود در نتیجه باعث لنگیدن یک پا یا هر دو پای عقب سگ میشود، شما هیچ علامتی از درد در سگ مبتلا به این بیماری نمی بینید اما در سنین بالا موجب ورم مفاصل او میشود. اگر شما قصد خرید توله سگ دارید باید مطمئن شوید آزمایشات لازم در مورد این بیماری روی پدر و مادر توله ی سگتان انجام داده باشند. اگر چه دیسپلازی مفصل ران یک بیماری وراثتی است اما عواملی مانند رژیم غذایی پرکالری یا صدمات ناشی از پریدن یا سقوط کردن بر روی سطوح صاف و نرم میتواند در رشد سریع این بیماری تاثیر گذار باشد.
 • دیسپلازی آرنج: یک بیماری است که در بین سگها شایع است. این بیماری باعث میشود شه استخوان آرنج هماهنگ با هم رشد نکنند و باعث سستی مفاصل شوند که باعث لنگیدن همراه با درد در سگ شود. ممکن است دامپزشک برای آن جراحی انجام دهد و یا با کمک دارو، کنترل وزن، مدیریت پزشکی، دارو هاب ضد تورومی آن را درمان کند.
 • آب مروارید: آب مروارید گاهی در سگ های نسبتا جوان (کمتر از ۶ سال) رخ می دهد و یک بیماری ارثی است. هنگام خرید توله سگ حتما مطمئن شوید که تاییدیه چشم پزشکی مادر توله سگ را به شما نشان دهند.
 • سرطان: تورم غیر طبیعی هنگام یک درد و یا زخم هایی که التیام نمی یابند از علائم سرطان است. این بیماری باعث خونریزی شدید در هر قسمت بدن و اشکال در تنفس سگ می شود. سرطان را می توان با شیمی درمانی، جراحی و دارو درمان کرد.
 • گلوکوم: سگ های این نژاد در معرض ابتلا به بیماری گلوکوم است که باعث میشود فشار داخل چشم بالا رود و اگر به موقع تشخیص داده نشود و اقدامات لازم برای درمان او انجام نشود منجر به کوری چشم سگ می شود. اگر متوجه شدید که سگ دچار دوبینی، قرمزی چشم و یا مدام چشم خود را مالش میدهد او را نزد دامپزشک ببرید. گلوکوم میتواند به شبکیه و عصب بینایی چشم آسیب برساند و سگ برای مدت چند ساعت دچار نابینایی شود در متوجه این موضوع شدید در اسرع وقت نزد او را دامپزشک ببرید.
 • انترپیون: این بیماری زمانی رخ نی دهد که در اثر مالش چشم که در آن مژه به داخل چشم فرو رود و باعث سوزش و یا حتی منجر به نابینایی سگ میشود و گاهی نیز ممکن است به عمل جراحی نیاز داشته باشد، آنترپیون در یک سالگی رخ می دهد و باید برای عمل جراحی صبر کنید تا توله سگ به سن بلوغ برسد تا درمان موثر باشد.
 • سیکاتریسی: این بیماری باعث ضعیف شدن پلک ها چشم میشود که منجر به ناراحتی و عفونت چشم میشود، در مراحل پیشرفته ی بیماری سگ به عمل جراحی نیاز دارد اما در موارد خفیف به درمان نیاز ندارد.
 • کم کاری تیروئید: این بیماری باعث اختلال در غده تیروئید میشود که موجب صرع، ریزش مو، چاقی، بی حالی، هیپرپیگمانتاسیون و دیگر بیماری های پوستی میشود. این بیماری با دارو و رژیم غذایی مناسب درمان میشود.
 • صرع: این بیماری گاهی اوقات ارثی میباشد. صرع میتواند باعث تشنج خفیف یا شدید، سقوط سگ، سفت و سخت شدن اندام، از دست دادن هوشیاری و یا باعث یک رفتار غیر طبیعی در سگ شود و لازم است که در صورت بروز این موارد سگ خود را برای درمان نزد دامپزشک ببرید. اگر شما مدیریت مناسبی روی سگ مبتلا به صرع داشته باشید می تواند زندگی سالم و کاملی داشته باشد. صرع قابل درمان نیست اما میتوان آن را با دارو کنترل کرد. اگر سگ شما دچار تشنج شد حتما او را برای تشخیص و درمان نزد دامپزشک ببرید.
 • تنگی دریچه آئورت: این بیماری باعث نقص در عملکرد قلب می شود که در آن دریچه ی آئورت باریک شده و قلب نمی تواند به درستی جریان خون را در بدن انجام دهد که در نهایت باعث غش و یا حتی مرگ ناگهانی سگ شود. این بیماری ارثی است و نمی تواند به سگ دیگری منتقل شود. به طور معمول دامپزشک ها این بیماری را از طریق سوفل قلبی تشخیص می دهد. سگ های که به این بیماری مبتلا هستمد را نباید پرورش داد.
 • اتساع (گشایش) معده و ولولوس (GDV): این بیماری باعث نفخ یا پیچش معده میشود که میتواند بعد از خوردن یک وعده غذای پرحجم در روز یا به سرعت غذا خوردن و یا حتی نوشیدن حجم زیادی از آب بعد از خوردن غذا و ورزش کردن رخ بدهد. هم چنین ممکن است نوع مواد غذایی نیز باعث نفخ شود. این بیماری در بین سگ های مسن شایع است اما میتواند در هر سنی رخ دهد. اتساع معده با هوای داخل معده همراه است که باعث میشود در این حالت سگ به طور طبیعی قادر به آروغ زدن یا استفراغ که در اثر تجمع بیش از حد هوا داخل معده به وجود می آید نباشد در این صورت بازگشت خون به قلب به کندی صورت میگیرد و فشار خون پایین می آید که باعث میشود سگ دچار شوک شود و اگر در این حالت به موقع پزشک به او رسیدگی نکند سگ میمیرد. سگ مبتلا به نفخ ممکن است بی قرار، افسرده، بی حال، ضعیف و یا دچار تپش قلب شود، هنگامی که این علائم را در سگ خود مشاهده کردید در اسرع وقت او را نزد دامپزشک ببرید.
 • بیماری آدیسون:این یکی از مشکلات ناشی از تولید هورمون های آدرنال توسط غده ی آدرنال است که علائم آن استفراغ، بی اشتهایی و بی حالی است و از آنجا که این علائم میتواند با بیماری های دیگر اشتباه گرفته شود ممکن است تا بیماری به مراحل پیشرفته نرسد نتوان آن را تشخیص داد. علائم مرحله ی پیشرفته ی این بیماری زمانی رخ می دهد که سطح پتاسیم بالا رود که این موضوع باعث تداخل در عملکرد قلب میشود و سگ دچار شوک شدید و نهایتا مرگ او می شود.
 • بیماری کوشینگ: این بیماری زمانی رخ می دهد که بدن بیش از حد کورتیزول تولید می کند یا زمانی که غده ی هیپوفیز یا غده ی آدرمال تعادل خود را دست میدهد. نشانه های این بیماری نوشیدن بیش از حد آب و ادرار کردن زیاد است. اگر سگ شما این دو نشانه را داشت او را نزد دامپزشک ببرید. این بیماری را میتوان با جراحی و دارو درمان کرد.

بوویر دس فلندرس

تغذیه نژاد بوویر دس فلندرس | Bouvier des Flandres

توصیه می شود روزانه ۳ تا ۵ پیمانه غذای سگ با کیفیت بالا در روز، به صورت دو وعده ی غذایی تقسیم شده به او بدهید.

توجه: مقدار غذایی که سگ شما میخورد به  سن، ساختار بدنی، سوخت و ساز و سطح فعالیتهای او بستگی دارد. سگ ها هم مانند انسانها رفتارهای طبیعی دارند و نیاز های غذایی همه آنها مانند هم نیست هم چنین کیفیت غذای آنها نیز متفاوت است. بهتر است به جای اینکه ظرف غذای او را چند بار در روز از غذای معمولی پر کنید، غذاهای مغذی و کمتری به سگ خود بدهید.

شما میتوانید برای جلوگیری از چاقی سگتان، به جای ترک غذای او ، دو بار در روز به او غذا بدهید و میزان غذایش را اندازه گیری کنید. اگر مطمئن نیستید که سگ شما اضافه وزن دارد یا نه، میتوانید او را با دست و چشمتان آزمایش کنید، اول به او نگاه کنید طوری که شما بتوانید کمر سگ را ببینید سپس دست خود را روی پشتش و شست خود را در امتداد ستون فقراتش قرار دهید انگشتان خود را به سمت پایین بکشید شما باید بدون اینکه فشار زیادی به سگ وارد کنید قادر به لمس دنده هایش باشید اما اگر نتوانستید دنده هایش را لمس کنید سگ اضافه وزن دارد و باید غذایش را کم کرده و فعالیتش را افزایش دهید.

بوویر دس فلندرس

آراستن نژاد بوویر دس فلندرس | Bouvier des Flandres

این سگ ها دارای پوستی مقاوم هستند که آنها را در هر شرایط آب و هوایی محافظت میکند. پووشش بیرونی آنها ضخیم و بلند و لایه زیرین نرم و متراکم است. بوویر دس فلندرس ها در رنگ های حنایی، سیاه و سفید، نمک و فلفلی و راه راه دیده میشوند که گاهی اوقات نیز یک لکه سفید رنگ که به شکل ستاره است بر روی قفسه سینه او دیده میشود.

موهای او خیلی نمیریزد. این سگ های خوش تیپ، به نظافت کمی نیاز دارند اما بهتر است از همان سنین اولیه گه گاهی او را نظافت کنید تا بفهمد که نظافت کردن بخشی از زندگی او است و به آن عادت کند. حمام کردن او ۶ یا ۸ هفته یکبار کافی است. برای جلوگیری از تجمع باکتری داخل دهان لازم است هفته ای ۲ یا ۳ بار دندان های سگ را مسواک بزنید اما اگر میخواهید که سگ شما به بیماری های لثه و یا بدی بد دهان مبتلا نشود باید هر روز این کار را انجام دهید هم چنین لازم است ماهی یکبار ناخن های سگ خود را کوتاه کنید، در ناخن های پای او رگ های خونی زیادی وجود دارد و اگر آنها را بیش از حد کوتاه کنید خونریزی میکند و ممکن است دفعه ی بعد هنگام کوتاه کردن ناخن ها سگ با شما همکاری نکند به همین دلیل اگر تجربه ای در این کار ندارید از دامپزشک کمک بگیرید. اگر هنگام راه رفتن سگ صدای کشیده شدن ناخن هایش روی زمین را میشنوید  یعنی آنها بیش از حد بلند شده اند. کوتاه نگه داشتن ناخن ها به شما کمک میکند تا زمانی که سگ با هیجان برای خوش آمدگویی به سمت شما میپرد به شما آسیبی نرساند. هنگام نظافت کردن سگ، او را از لحاظ علائمی مانند زخم، خارش، علائ عفونت مثل قرمزی، حساسیت به لمس، التهاب بر روی پوست بینی، دهان، چشم و یا پاها را بررسی کنید. چشم های سگ باید بدون هیچ قرمزی یا ترشحاتی باشد اگر هفته ای یکبار سگ خود را از همه نظر بررسی کنید باعث میشود تا از مشکلات جدی که ممکن است در سگ رخ دهد جلوگیری کنید.

گوش های سگ خود را از نظر عدم وجود قرمزی و یا بوی بد بررسی کنید زیرا این علائم عفونت گوش است. و هر بار که گوش او را از نظر عدم وجود قرمزی و بوی بد بررسی میکنید با یک پنبه ی مرطوب ملایم و دارای PH متعادل آنها را تمیز کنید و اگر امتداد لبه گوش خشک شد آن را با روغن بچه با روغن نارگیل چرب کنید. هرگز نباید چیزی را داخل کانال گوش فرو ببرید فقط تمیز کردن قسمت بیرونی گوش کافی است .

بوویر دس فلندرس

میزان سازگاری نژاد بوویر دس فلاندرس | Bouvier des Flandres با کودکان و حیوانات خانگی دیگر

سگهای نژاد بوویر دس فلندرس فوق العاده خانواده دوست هستند و به محافظت از آنها مخصوصا کودکان علاقمندند. بهترین روش برای اینکه با کودکان سازگاری خوبی داشته باشد این است که با آنها بزرگ شود..شما باید زمانی که سگ با کودکان همراه میشود بر آنها نظارت داشته باشید زیرا ممکن است به هم آسیب برسانند. به فرزند خود یاد دهید زمانی که سگ در حال آموزش دیدن است برای او غذا نبرد و به او نزدیک نشود. سگ هر چقدر هم اهلی باشد باد زمانی که با کودک همراه میشود او را ببندید. این سگ هرگز دوست ندارد تنها رها شود.آن ها به طور کلی سگ های پرخاشگری نیستند اما اگر در یک محیط باز با سگ های دیگر به خصوص سگ های کوچک هم بازی شوند ممکن است به حالت تهاجمی در آیند اما اگر آنها را به خوبی آموزش دهید میتوانند با گربه ها و حیوانات خانگی دیگر سازگاری خوبی داشته باشند.

بوویر دس فلندرس

محل نگهداری نژاد بوویر دس فلندرس | Bouvier des Flandres

نگهداری از این نژاد در آپارتمان مناسب است به شرطی که فعالیت های روزانه خود را هر روز انجام دهند. آنها داخل خانه بسیار آرام هستند به همین دلیل شما میتوانید به راحتی در منزل از آنها نگهداری کنید. یک حیاط کوچک یا تراس آپارتمان برای جنب و جوش و فعالیت های بدنی روزانه ی او کافی است.